İçeriğe geç

Bakü Gezilecek Yerler

Hazar Denizinin batı kıyı şeridinde bulunan Bakü, Azerbeycan’ın başkentidir. Kafkasların büyük şehirlerinden olan Bakü önemli kültürel ve ticaret merkezlerinden biri olarak da biliniyor.  Şehrin doğu yakasında sanayi, ticaret ve liman kenti olarak önem taşıyan ve değer verilen şehir hakkında sizi şaşırtacak birçok şey duymuş olabilirsiniz. Bununla birlikte 2006’da faaliyete giren Bakü Tiflis Ceyhan Boru Hattı’nın (BTC)’nin çıkışıdır. Hazar Denizinin önemli limanlarından biri olan Bakü limanı da burada bulunuyor. Bakü şehrinin bir güzel yani ise şehrin kütüphane, sinema, kültürel eğlence, hızlı akan gece hayatı ve harika tiyatro sahneleri ile tam bir kültür başkenti konumunda bulunuyor olması.

Bakü’nün değişik mimarisi ile inşa edilen yapıları şehri havalı bir görünüme bürümüş. Şehrin merkezinde ise yenileme çalışmaları devam etmekte. Meydanlar ve binalar görülmeye değer. Şehirin çevre düzenlemesi harika. Her taraf tertemiz ve pırıl pırıl. Ama şöyle bir durum da var ki binaların içi pek yenilenmiyor. Peki Bakü gezilecek yerler nerelerdir? Bakü hakkında merak ettiğiniz birçok şeyi ve Bakü’nün gezilecek harika yerlerini sizler için derledik. İşte Bakü hakkında merak edilenler ve çok daha fazlası.

Bakü Göz

Bakü Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Şehirde görülmeye değer oldukça yer mevcut. Görülecek yerleri saymadan önce birkaç konuda bilgi vermekte fayda var. Bakü’nün Azerice ismi Baki’dir yerel halkı Baki tabirini kullanır. Baki’nin anlamı ise “Rüzgârlı Şehir” çünkü Bakü’de yaz kış rüzgar kesilmez. Yazın esen rüzgar sizi serinletmez nedeni ise ılık esiyor olmasıdır. Ağustos, temmuz aylarında sıcaklık ortalama 30-40 derecedir ve bu sıcaklık yerel halk için normal sayılıyor. Bakü’ye gelmek isteyen turistler için en ideal aylar ise Mayıs, Eylül ve Ekim aylarıdır. Diğer aylarda oldukça şiddetli rüzgar oluyor.

Bakü Hakkında Merak Edilenler

İçeri Şehir 

Bakü’nün merkezi sayılan tarihi bölgesi “İçeri Şehir”. Azeri halkı bu bölge için “Köhne Şehir” adını kullanıyor. Ayrıca şehrin sokakları çok karışık kaybolma ihtimali yüksek olarak değerlendirilebilir. Bu yüzden mutlaka rehber ya da dil bilen biri ile gezmenizde fayda var. Ama Bakü’nün meşhur halı satıcılarına sorarak da yol tarifi almanı mümkün. Oldukça güler yüzlü insanlar bu yüzden fazla çekinmenize gerek yok. İnsanların cana yakın tavırları sizi memnun edebilir ayrıca Türkleri bir hayli seviyorlar. Bakü’de bulunan ve şehrin sembolü haline gelen Kız Kalesid e İceri Şehir’de bulunuyor. Kız Kalesinin hemen yanında ise harika bir ağaçlık yer var ve ağaçların altında güzel bir kafe bulunuyor dilerseniz bu kafede oturup kahvenizi içip dinlenebilir çevreyi izlersiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Brüj Gezi Rehberi
Bakü Gezilecek Yerler

Tarihi ve Turistik mekanlar

Azerbeycan oldukça fazla tatil bölgeye sahip bir yer. Ayrıca ülke potansiyeli açısından önemli destinasyonları taşımaktadır. Abşeron yarımadası’nın kuzeyinde Hazar denizi yakınlarında ise Guba-hacmaz ve Lankeron Ovası bulunuyor. Bakü’nün merkez batı bölgelerinde harika gezilecek görülecek yerler bulunuyor. 1939’da faaliyete giren Azerbaycan’in başlıca önemli müzeleri olan Ulusal Edebiyat Müzesi, Devlet Hali müzesi Bakü’nün merkezinde bulunuyor.

Sovyet, Müslüman ve Avrupa’nın mimarı yapılarının aynı tarzda yapılışlarıyla ünlüdürler. Şehir mimari dokusunu harika bir şekilde sergiliyor. 12. yüzyılda kenti koruma amaçlı inşa edilen büyük duvarlarla etrafı hala çevrili.

Kobustan Milli Parkı 

Bakü’nün Karadağ’da bulunan dağlık bölge alanı. Oldukça fazla dağ geçidi barındıran Kobustan Milli Parkı’nın adı ise buradan geliyor. UNESCO 2007’de bu harika bölgeyi himayesine alıp Dünya Mirası ilan etmiştir. 

Bakü hakkında merak edilen birçok şey bulunuyor. Bunlardan bazılarına yukarıda değindik. Ancak Bakü bir gezi yazısına sığacak kadar küçük bir şehir değil. Gelecek çalışmalarımızda Bakü hakkında çok daha fazlasını görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir