İçeriğe geç

Hallstatt: Avusturya’nın Masalları Andıran Kasabası

Avusturya içerisinde oldukça popüler olan ve birçok kişi tarafından masallar diyarından fırlamış gibi görülen Hallstatt, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.  National Geography tarafından yapılan araştırmalara göre en çok fotoğraf çekilen yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Bu kadar insan buranın fotoğraflarını durmaksızın çekiyorsa mutlaka merak edilmeye ve görmeye değerdir. Hatta Hallstatt hakkında bilinen ilginç bilgilerden biri de bu kasabanın bu kadar çok ziyaret edilmesinin Çin Cumhuriyeti tarafından da fark edilerek kasabanın bir kopyasının da Çin’e yapılmasıdır.

Hallstatt hem 7000 yıl öncesine kadar dayanan tarihi hem de büyüleyici manzarası ile hatırlara kazınan yerlerden biridir. Ayrıca Hallstatt adını Dünya genelinde ortaya çıkan ilk tuz madenine ev sahipliği yapıyor olması nedeni ile de duyabilirsiniz. Peki Hallsstatt gezilecek yerler nelerdir? Hallstatt’da turistik yerler nerelerdir? Hallstatt hakkında merak edilen her şey yazımızda. İşte Halsstatt gezilecek yerler ve listesi.

1.      Hallstatt Tuz Madenleri

Hallstat tuz madenleri kasaba genelinde gezebileceğiniz en popüler yerlerden biridir. Zira Hallstatt tuz madenleri tam anlamı ile Dünya’nın en eski tuz madenleri olarak adını tarihe yazdırmıştır. Eğer tuz madenlerini gezmek istiyorsanız oraya ulaşmanızın 2 yolu bulunuyor. 1 saat süren bir yürüyüş parkurunu yürüyebilirsiniz. İkinci seçenek ise yaklaşık 3 dakika süren bir finiküler yolculuğu. Aslında bu araçlar birçok turist tarafından tercih edilmekte. Ayrıca havanın soğuk ve yağışlı olduğu zamanlarda da neredeyse herkes tarafından tercih edilmekte.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kopenhag Gezi Rehberi

Zor hava koşullarında 1 saatlik yürüyüş yaklaşık 1.5 saate çıkabiliyor. Finikülerle ulaşımın gidiş dönüş toplam masrafı yaklaşık 30 Euro civarında olmakta. Ayrıca tuz madeni geziniz sırasında yaptığınız ödeme dahilinde bir tur rehberi aracılığı ile gezinizi yapabilirsiniz. Finiküler yerine yürümeyi tercih ediyorsanız rehberlik hizmeti için 26 Euro vermeniz yeterli olacaktır.

Tuz madeni gezileri sandığınızdan çok daha eğlenceli. Rehberlik hizmeti için ilk adımda verdiğiniz paranın fazla olduğunu düşünseniz de gerçekten yaptıkları işin ve aldıkları paranın hakkını tamamen veren bir yer. Videolar, neşeli sunumlar ve çok daha fazlası ile tuz madenlerinin tarihlerini öğrenebilirsiniz. Bu arada tuzların üzerlerinize yapışmaması için size verdikleri giysileri giymeniz gerekmekte. Ayrıca madenler arası geçişte kaydırak kullanıyor olmak da geziyi bir hayli eğlenceli hale getiriyor. Tuz madenlerini ziyaret etmek istiyorsanız genellikle aralık ile nisan ayları arasında kapalı olduğunu söylemekte fayda var.

2.      Gözlem Noktasına Çıkmak

Gözlem noktasına çıkarak Hallstatt’taki muhteşem fotoğrafların nasıl çekildiğini anlayabilirsiniz. Çünkü üçgen panaromik resimlerin ana çekim yerinde duruyor olacaksınız. Oldukça sakin ve huzurlu bir yer olduğu için ziyaretçilerin çoğu gözlem noktasından ayrılmakta zorluk çekmekte.

3.      Ana Meydanı Gezmek

Hallstat kültürü ile her zaman ziyaretçilerini şaşırtan bir kasabadır. Özellikle ana meydanı gezerken bunu daha iyi görebilirsiniz. Hallstatt’ın meydanı oldukça küçük ve basit bir şekle sahip. Meydanda marketler bulunmakta. Alışveriş yapabilir ve kültürel ürünleri deneyebilirsiniz. Yakınlarda bulunan Evangelist Kilisesi ziyaret listenizde yerini alabilir. Ardından da Hallstatt Kültür Miras Müzesi’ne gidebilirsiniz. Köyü uçtan uca yürüyerek gezmeniz mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Rüyalar Şehri Kopenhag Hakkında Merak Edilen Her Şey

4.      Gölün Tadını Çıkarın

Hallstatt gölü birçok fotoğraf karesine konu olan bir başka manzaradır. Gölün tadını çıkarmak için kendinize zaman ayırın ve sakinliğin, huzurun görüntüsünü aklınıza kazımaya çalışın. Kolay kolay görülmeyen bu eşsiz manzara sizi büyüleyebilir. Göl kanalı ile bot veya tekne kiralayarak köyün etrafını gezebilirsiniz. Bot kiralama masrafları yaklaşık 13-20 Euro arasında saatlik olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca sadece mayıs ile ekim ayları arasında yapılan tekne turlarına da dahil olabilirsiniz. Hallstatt kasabasına genel bir bakış için 1 saatlik tekne turu birçok kişi için çekici bulunur.

5.      Kemik Evini Ziyaret Edin (Beinhaus)

Kemik evi ilk başta ürkütücü görünse de çok ilginç bir gezi. Ruhların kemiklerinin etrafında dolandığını söylerler ancak burada hiç öyle bir hava yok. Oldukça ilginç olan bu yer turistlerin ilgisini çeken yerlerdendir. Eskiden ölülerin kemiklerinin konulduğu evler inşa edilmekteymiş. Ancak artık bu gelenek uygulanmamakta ve Beinhaus da son kemik evlerinden biri olarak hizmet vermekte. Kemik evinde en az 1200 tane kafatası bulunuyor ve bir hayli ilgi görüyor.

Kemiklerden bazıları motifler ve desenler ile boyanıp süslenmiş. Gerçek insan kafatası olmasalar insanın alıp evine dekoratif eşya olarak koyası gelebilir. Ancak kimse gerçek bir insan kafatasını evinde istemez diye düşünüyoruz özellikle kemiklerin ruhları varsa.

Kemikler ziyaretçilerin karşısına çıkmadan önce birçok aşamadan geçmekte. Neredeyse 1700’lü yıllarda insanlar için ayrılan mezarlıklar tamamen dolduğu zaman ölülerin kafataslarını etlerinden ve organlarından ayıklayarak temizlerlermiş. Daha sonra ise kafatasları kurutulur ve motifler ile boyanırmış. Bugün ziyaretçiler tarafından görülen kafatasları en az 300 yıllık bir geçmişe sahiptir. Beinhaus içerisinde bulunan en genç kafatası ise 1983 yılında yerleştirilmiş. Kafatasının o yıl ölen bir kadına ait olduğu bilinmekte. Kadın tarafından öldükten sonra kafatasının kemik evine konulması vasiyet edilmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Brugge Belçika Gezisi

4 Yorum

  1. Hallstatt muhteşem bir yermiş. Sizde orayı çok güzel anlatmışşınız. Çok teşekkürler ama insan kemiklerini kullanılması fikri çok itici iyiki kilise ölüleri yakma ya karar vermiş.

  2. Rüya gibi bir yer. Biletleri almali buraya uçmalı

  3. Bavulum hazır tutmayın beniiii ruyalar şehrine gidiyorum:) yani gitcem bir gün:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir