İçeriğe geç

Rüyalar Şehri Kopenhag Hakkında Merak Edilen Her Şey

Rüyalar şehri Kopenhag olarak da bilinen Danimarka’nın başkenti herkes tarafından merak edilen şehirlerden biridir. Danimarka’nın en kalabalık şehri olarak da bilinen Kopenhag oldukça dikkat çeken bir şehirdir. Peki Kopenhag gezilecek yerler neresidir? Kopenhag ulaşım imkanları nedir? Merak edilen soruların tamamının cevabı için okumaya devam edin.

Kopenhag İsveç’e bağlı olarak bulunan Malmö şehri ile çok yakındır. Hatta her iki şehri birbirine bağlayan tek şey Oresund köprüsü olarak bilinir. Danimarka ve Kopenhag hakkında ilginç bulunan birçok araştırma vardır. Bunlardan biri de Danimarka halkının dünyadaki en mutlu halk olduğu sonucudur. İstatistiksel araştırmalara göre dünyanın en mutlu halkı olarak bilinen Danimarka halkının mutluluğu üzerindeki en yüksek faktörün yüksek refah seviyesi olduğunu düşünüyoruz. Yüksek kalitede kamu hizmeti, yüksek kalitede yaşam standartları ve çok daha fazlasının bir arada Danimarka’da bulunduğunu düşünürsek halklarının mutlu olmasını yadırgamamak gerekir.

Kopenhag ulaşım yolları ile de bir hayli gelişmiştir. Kopenhag’da bulunan şehir metrosu ile hem şehir merkezine hem de şehrin etrafında bulunan diğer çevre ilçelere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kopenhag içerisinde Kastrup havaalanı da bulunmaktadır. Yani hava yolu da aktif olarak kullanılmaktadır. Hatta bu hava alanının kendi çevresindeki ülkelerine göre en kalabalık havaalanı olduğu bilinmektedir. Yılda 2 milyondan fazla yolcunun bu havaalanını kullandığı bilinmekte.

Kopenhag Gezilecek Yerler

Kopenhag gezilecek yerleri ile çok dikkat çeken şehirlerden biridir. Gerek köklü tarihi gerekse eğlenceli sokakları ile gidenleri tekrar gitme hayali içine düşüren bir şehirdir. Danimarka hakkında konuşmadan önce kendisinin dünyada var olan en köklü ülkelerden biri olduğunu söylemek gerekir. Bu nedenle de tarihi gezilecek yerleri bir hayli fazladır. Peki Kopenhag gezilecek yerler nerelerdir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Brienz ve Brienz Gölü gezisi
Danimarka Ulusal Müzesi

1.      Danimarka Ulusal Müzesi

Danimarka ulusal müzesi dolu dolu ve sizi hayrete düşürecek yüzlerce tarihi değeri ile ziyaretçilerini ağırlayan bir müze. Müzenin dolu dolu olmasının en büyük nedeni ise ülkenin köklü tarihi. Müzede taş çağından kalmış objeler bile görebilirsiniz. Müze oldukça geniş ve büyüktür. Bu nedenle vaktiniz varsa ve müze gezmekten hoşlanıyorsanız neredeyse 1 gününüzü alabilecek bir tur olabilir.

Danimarka ulusal müzesi yakınlarında bulunan Viktorya Evi de ziyaret edilebilecek ilginç yerlerden biridir. Ancak ev sadece hafta sonu ziyaret edilebilmekte. Ziyaret saatlerini mutlaka öğrenmelisiniz. Çünkü günde birkaç saat açık olması nedeni ile Danimarka’ya giden birçok ziyaretçinin göremeden geldiği yerlerden biri olma ününü hala koruyor.

Danimarka Ulusal Müzesinin bir ayrıcalığı da dışarıdan yiyecek ve içecek getirebiliyor olmanız. Yemek yemek istediğinizde yemek odasına gidebilir veya bahçede temiz hava eşliğinde yemeğinizi yiyebilirsiniz. Yanınızda yemek götürmek istemiyorsanız müze içinde hizmet veren restorandan da faydalanabilirsiniz. Restoranda tamamen ülkenin geleneksel yiyecekleri servis edilmekte. Yeni lezzetler denemeyi seviyorsanız sizi memnun edeceğine eminiz.

Danimarka Ulusal Müzesi Adresi: Prince’s Mansion, Ny Vestergade 10, 1471.

Kopenhag Botanik Bahçesi

2.      Kopenhag Botanik Bahçesi

Kopenhag botanik bahçesi yaklaşık 10 bin hektarlık bir alana yayılmış olan oldukça ilgi çekici yerlerden biridir. Kış aylarında bile rengarenk olan doğa turu yapmak istiyorsanız mutlaka buraya uğrayın. Bahçe tam anlamı ile şehrin kalbinde bulunuyor çünkü kendisi Doğa Tarihi Müzesi’ne ait bir parçadır. Birçok farklı çiçek, yaprak ve ağaçlar arasında belki de en güzel fotoğraflarınızdan birini çekinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Gent-Belçika Gezi rehberi
Kopenhag Botanik Bahçesi

3.      Geyik Parkı (Dyrehaven)

Dyrehaven, bir ormanlık park alanıdır. Neredeyse 11 kilometrelik bir alana yayılan bu ormanda yemyeşil bir ortam ve birçok ağaç görebilirsiniz. Üstelik alageyikler de ormanda yaşıyor. Minik göller görünce de şaşırmayın çünkü resmen bir orman göreceksiniz. Oldukça eğlenceli ve şaşırtıcı bir orman turu yapabilirsiniz. Parkta yaklaşık 2 binden fazla geyik bulunuyor. Burası 2015 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesinde bulunuyor. Geyik parkının tarihi neredeyse 1 asırdan fazla zamana dayanıyor. Eğer Dyrenhaven’a gitme fırsatı bulursanız bir geyikle karşılaşma ihtimalinizi göz önünde bulundurun çünkü orman tam bir geyik cenneti.

Şehir hayatından kaçmak ve doğanın içinde bir tur yapmak isteyen herkesin uğrak mekanı olan bu güzel parka sadece turistler değil Kopenhag yerlileri de sıkça geliyor.

3 Yorum

  1. Kopenhag gerçektende rüyaları süsleeyecek kadar güzel bir yer.
    Kesinlikle kopenhagda yaşamak isterdim

  2. Berna Berna

    İnsanlarının soğukluğunu saymazsak muhteşem bir şehir. Hem doğası ve tarihi eserleri hem de merkezi bir yer olmasına rağmen fazla gürültü ve yoğunluktan uzak olması beni oldukça çekti. Yerleşip yaşayabilirim dediğim ender yerlerden. Gidip 3-4 gün zaman geçirmenizi tavsiye ederim mutlaka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir