İçeriğe geç

Norveç fiyortları

Norveç Fiyortları Nasıl gezilir?
Bu yazıda  sizlere Norveç’in harika ama küçük huzur verici koylerini, eşsiz guzellikteki Manzaralarını anlatacağim. Ayrıca Unesco Dünya Mirası fiyortlarina da deyinecegim.
Norveç’te bir çok Fiyort bulunmasina rağmen  Hepsi birbirinden eşsiz güzellikte  olup tabiatın  verdigi o muhteşem yeşilliği ve etrafindaki harika evleri doğanın ortasında resmen. şehirde faa betonlaşma  yok. Burada yaşamak harika olurdu muhteşem bir yer Huzur verici bir yer burası…
Tromso şehri
Norveç’in kuzeyinde öyle bir şehir var ki anlatılmaz o mutesem güzelliği gormek şart. Tromson’un havasını solumak lazim.
18.yy’dan kalma bu şehrin evleri ahşaptan yapılmıs harika bir görüntüye sahip.Üstelik olağanüstü doğası görülmeye ve yasanmaya değer .Tek kelimeyle insanı büyülüyor Tromson şehri.
Lotofen Adaları
Norveç’in görülmeye değer Lotofen Adalari gezilecek en güzel adalarından bir tanesidir.
Norveç’in kuzeyinde bulunur. Buradaki manzara sizi büyüleyecek buradan ayrılmak istemiyeceksiniz ayrıca balikçi kasabaları da vardır bu sehrin. Buradaki havanın yumuşaklığını hissedeceksiniz..
Trondheim, Norveç’in büyük kentlerinden bir tanesi.  997’de kurulan bu şehir Viking Krallığı’nın şehri olarak
bilinir. Ayrıca liman kenti olan Trondheim’da her yıl Viking kültürü ile pek çok şenlik ve festivalin düzenlendiği gorkemli bir şehir. Ortaçağ’da dini bir yer haline gelen Trondheim’da Sverresborg Kalesi’nin muazzam güzellikteki ahşap yapımı gökkuşağı gibi rengarenge bürünen bu şehri gezilecekler listesine yazın derim.
Not: Şehre gelmek için Oslo’dan haraket eden trenleri kullanabiliyorsunuz. Trenle yapılan bu yolculukta doğanın muhteşem ormanları ile büyüsü sizi cezbediyor.
Norveç’in Başkenti Oslo
Norveç’in en kalabalik şehri hic şuphesiz Oslo. Doğayla, fiyortlarla iç içe yaşıyor buradaki insanlar. Şehrin içinde orman mi, deniz mi var dusuncesiyle muhakak birinci sirada yer alir. Öyle bir şehir ki şehrin üçte ikisi orman, park, yeşillik alanlardan oluşurken üçte biri ise fiyortlardan oluşuyor. Yani anlayacağınız evinizin kapısını
actiginizda karsınızda orman beliriveriyor.. Ayrıca çok modern olan Oslo şehri elliye yakın müzesi sanat galerileri, heykellerve tarihi binalar da bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Derby'de Gezilecek Yerler

Tek Yorum

  1. Baran Baran

    Norveç mükemmel doğasıyla gitmeyi en çok istediğim ülkelerden biri. Fakat ne yazıkki paramızın değerinin de düşmesiyle beraber gitmeye bütçe ayırabilmek çok kolay değil. Uygun bir tur kovalamak lazım; ve aynı zamanda o turun kendi zevkinize uygun olması da gerekiyor derken, gitmek pek mümkün olmuyor. Oysaki hem doğası, hem doğal güzellikleri, hem de tarihten kalma eşsizliğiyle ideal bir ülke.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir