İçeriğe geç

Slovenya                          Slovenya gezilecek yerler
Avusturya, macaristan İmparatorluğu hükmü  altında kalan Slovenya ve 1. Dünya Savaşın’dan sonra Yugoslavya Krallığını Karadag’la birlikt kurdular 2. Dünya Savaşı’nda Almanlara ve anti-komünistlere karşı savaşan Slovenya, ülkenin tam bağımsız  halini almasını  sağladı ve Slovenya kuruldu.

Bled Gölü
Slovenya’nın meşhur Bled Gölü Avusturya’nın Güneyinde Ljupljana’nın Kuzeyindedir. Turistlerin Bled Gölü Aski bitmek bilmiyor. Ayrica Mareşal Tito’nun yaz evi bu aralar otel niyetine kullananlar manzaranın tadına doyamıyorlar.


Ljubljana kalesi
İlk olarak geldiğim bu şehre yukardan bakıp göz teması kurayım. Ljubljana kalesi’nin kuruluş nedeni, Türk akınlarını durdurmak olan kaleye çıkıp, Şehrin görkemli manzarasını seyredebilir. Kalede ayrıca Slovenya el işçiliği (Rustika)  dair ornekler satılyor satın almak icinde  bir galeri mevcut.
Yorulan soluğu  ufak bir yemek molası verip dinlenebilir.

Tvoli Parkı
Slovenya’da bir kaç tane guzel park olsada bu parkların  meşhur olan yemyeşil parkı Tvoli bunlardan bir tanesi. Şehrin içinde bisiklet kiralayip dogâ gezintisi yapabilir huzur veren kuş seslerini dinleyebilirsiniz.

Preseren Meydanı

Her şehir gibi Ljubljana’nın da bir tarihi var. Şehrin simgesi haline gelen Üçlü köprü’nün yanındaki  bu meydan adını slovenya’nın ünlü şair France preseren’den alıyor. Ayrıca meydanın çevresinde ulusal bir kütüphane mevcut. Fransiz kilisesi, zale mezarliği ziyaretini’de gerçeklestirebilirsiniz.

Eski Şehir (Old City) 
Eski evlere merakınız varsa, Ljubljana sokaklarından geçip, Eski Şehir’e ulaşabilirsiniz. Alışveriş yapmak isteyenler, Tarihi pazarlara gelip alışveriş yapabilir sevimli harika manzaralı kafelerinde bir kahve molası verebilirsiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Batum-Gürcistan
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir