İçeriğe geç

Kolezyum- İtalya

Kolezyum gezi notlarim
Roma gezilecek yerler bakımından ilk sıraya populer olan ünü’nü tüm dünyaya yayan Kolezyum listenizin ilk sıralarında olsun. Flavianus Amfitiyatro ismiyle taninan dunyanin en görkemli yapısı, bazı inanışlara göre ismini girişinde bulunan 30 metre yüksekliğindeki Colossus Neronis Heykel’inden alıyor  188 metre uzunluğu, 156 metre genişliğe sahip olan amfitiyatronun inşa’sına İmparator Vespasian’ın  tahtta olduğu M.S. 72 senesinde başlanmış.

Zamanında 55.000 kişinin amfitiyatro’da Roma’nın oyunları hayvan ve gladyatör dövüşlerini, idamları seyretmek için bu koca yapıya herkes toplanırdı. Dev yapının açılışı ise 8 yıl sonra İmparator Titus tarafından gerçekleştirilmiş ve 450 yıl boyunca Imparatorların halk üzerindeki kaba güçlerini deneyimlemek için kullandıkları tarihi yapı, uzun süre önce depremlere maruz kalıp kullanilmyacak hale gelmiştir. 2007 senesinde Dünyanın yeni 7 Harikası biri olarak seçilmiştir.

Zamanınız çok ise roma seyahetinde, Kolezyum’un içine muhakkak girin ve o atmosferi yaşayın ve her bastığınız yeri hissedin. Ama turistlerin yoğun olduğu zaman’ında giderseniz eğer, uzun kuyuruklara maruz kalıp Kolezyum’a girmeniz biraz zorlaşıyor bu nedenle Pass kartı satın alıp hem Kolezyum’a hemde kuyruklara girmeden rahat bir şekilde girip gezerseniz. Yada bazi gezi turlarına katılıp bu görkemli yapıyı keyifle gezebilir tadını.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İtalya'da Bir köy -Castelmola köyü

2 Yorum

  1. kolezyum italya ve her gün gezginsezerle başka diyarlar 🙂 sayenizde her yeri geziyorum

    • Sizi gezdiriyorsam. Ne mutlu bana a güzel yorumlarınız için tsk ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir