İçeriğe geç

Alonissos Adası, Yunanistan

Alonissos Adası, Yunanistan

 Alonissos, tarihi M.Ö. 10. Yüzyıla kadar uzanan çok eski bir yerleşim yeridir. M.S. 2. Yüzyılda üzerinde Romalıların ve daha sonra Bizanslıların egemenlik kurduğu bilinmektedir. Egemenlik kuran uygarlıklar da adaya zamanla kale duvarları inşa etmişlerdir. Alonissos adası, dünyada nadir görülen deniz kuşlarını, yunusları ve Akdeniz fokunun bulunduğu eşsiz bir adadır. Aynı zamanda adada üretilen şarap da yıllarca dillerde pelesenk olmuş ve çok sevilmiştir. Ancak Phylloxero salgını nedeniyle asmalar ölmüş ve 1965 depremi ile de adanın büyük yerleşim yerleri yok olmuştur. Zamanla kendini toparlayan ada, günümüzde doğal güzellikleri ile göz doldurmaktadır. Adanın denizinin etrafında çok çeşitli deniz canlılarının bulunması nedeniyle denizin büyük bir kısmı Sporadlar Ulusal Deniz Parkı olarak koruma altına alınmıştır. Bu parkta deniz altındaki arkeolojik kalıntılar da koruma altındadır. Alonissos adasında Avrupa’nın nadir hayvanlarından yalnızca 800 tanesi bulunmakta ve bu hayvanlar için ideal bir üreme alanı olmaktadır. Alonissos, dar sokaklara sahip, bir tablo edasında olan binaları ve evleri ile sakin, huzurlu bir yerdir. Alonissos seyahati yapmak isteyen kişiler burada Yunan köy hayatı ile iç içe olacaktır.

Gezilecek ve Görülecek Yerler

Patitiri:

 Patitiri, Alonissos adasının en büyük yerleşim yerlerinden biri olup, adanın merkezinde yer almaktadır. Alonissos’un ilk merkezi Hora olmuştur ancak yaşanan deprem nedeniyle bütün evler yıkılmış ve yerliler de evlerini Patitiri’ye tekrar inşa etmişlerdir. Bu sayede adanın en büyük yerleşim yeri Patitiri olmuş ve adanın merkezi haline gelmiştir. Aynı zamanda diğer adalarla bağlantının yapıldığı yerdir. Patitiri de eski evler ilk olarak göze çarpmaktadır. Bizans duvarlarının üzerinden görülen manzarası ile ziyaretçilerine hoş vakit geçirmektedir. Yakınlarında bulunan Rousoum köyü ve Votki köyü de Patitiri de gezilecek yerlerdendir. Bu bölge, sevimli ve denize bakan taş evlerden oluşmaktadır. Huzurlu ve sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir cennettir.

Tarih ve Folklor Müzesi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Astana Gezi Rehberi

 Tarih ve folklor müzesi, adada yerleşim kuran uygarlıkların izlerinin yer aldığı müzedir. Venedik, Bizans ve Türklerden kalan izler, tarih ve folklor müzesinde sergileniyor. Eserlerin arasında en çok dikkat çekenler ise 20. Yüzyılın başlarından kalma bir fotoğraf ve eski haritalardır. Alonissos adasında gezilecek yerlerden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Votsi:

 Votsi, Patitiri’ye 2 koy kadar uzaklıkta olan küçük bir balıkçı köyüdür. Önünde bir tane yat limanı bulunur ve içinde de yalnızca birkaç dükkân ve bir küçük market vardır. Tatil için tercih edenler, manzarası ve denizinin güzelliği için tercih etmektedir. Gezilip, görülmesi gereken sevimli ufak bir köydür.

Steni Vala:

 Steni Vala, yemek yemek için uygun olan ancak konaklamak için ise hiç uygun olmayan bir mekândır. Buraya çoğunlukla yatçılar yanaşmaktadır ve içinde bu nedenle güzel 3-5 adet restoran bulunmaktadır. Minik bir kumsala ve birkaç adet ufak kafeye sahip bir köydür. Steni Vala’ya gitmek için Patitiri’den kalkan tekneler ve turlar bulunmaktadır.

Palea Chora (Hora):

 Hora, Alonissos adasının Patitiri’den önceki merkez şehridir ancak 1965 yılında meydana gelen büyük deprem nedeniyle bütün yerleşim yerleri yıkılmış ve daha sonra evleri yıkılan insanlar Patitiri’de yerleşim yeri kurmuşlardır. Geriye kalan evler ise küçük ancak tarihi yapısı nedeniyle dikkat çekmektedir. Zaman içinde imkânı olan kişiler tarafından orijinaline sadık kalarak gerekli düzenlemeler yaptırılmıştır. Hora’nın en büyük özelliği ise gün batımı manzarasının izleyebileceğiniz en iyi yer olmasıdır. Aynı zamanda güzel plajları ve yenilenmiş taş evleri ile de gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdendir.

Agios Dimitros Plajı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Harikalar Diyarı Hallstatt

 Agios Dimitros plajı, büyük bir plaj olup, hiç rahatsız edici bir kalabalığı barındırmayan nadir plajlardandır. Sakin ve huzurlu bir şekilde deniz kenarına keyif yapmak, kitap okumak için biçilmiş kaftandır. Çocuklu aileler içinde, sahilin güvenliği ve temizliği bakımından tercih edilme sebebidir.

Peristera Adası:

 Peristera adası, Alonissos adasına bağlı minik bir doğa harikası olan adadır. Dışarıdan bakıldığında, yaşam belirtisi göstermeyen adada 5 kişinin yaşadığı bilinmektedir. Adaya ulaşım, küçük teknelerle yapılmaktadır. Tekneyle geçip, denizin tadını çıkarmak için sevimli bir yerdir.

Doğada Yürüyüş:

 Alonissos adası, doğanın keyfini çıkarmak için güzel ve sevimli Yunan adalarındandır. En keyif veren özelliklerinden biri ise doğada yürüyüşe çıkmaktır. Yürüyüş boyunca güzel kıyıları görebilir, deniz manzaralarının tadını çıkarabilir ve çam ormanlarının arasında oksijeni soluyabilirsiniz. Zaman geçirmek için yapılacak hoş etkinliklerden birisidir. Hem yeşilin hem de mavinin enfes birleşimi ile buluşmanız mümkün. Doğanın yeşilliğine de denizin mavisine de bu adada doyacaksınız.

5 Yorum

  1. Alonissos Adası, Yunanistan mevsim de yaklaşıyor, denizi muhteşem görünüyor. doya doya gezdim sayenizde

    • Umarım en kısa zamanda bire bir girmek. Nasip olur. Yorumunuz için tsk ediyorum

  2. KONUSANADAM KONUSANADAM

    çOk güzel beyaz evleri ile çok güzel yer.. Denizin kokusu geldi sanki 🙂

  3. Yunanistan, bildiğin Ege yani. Cunda adası formatında çok güzel.Evleri çok dikkatimi çekti. Teşekkürler bu güzel yazı için.

    • Güzel yorumunuz için tsk ederim Sayın hocam evet Yunanistan bize hem yakinligi hem tatil için cezbedici olduğundan her fırsatta gidilebilir bir yer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir