İçeriğe geç

Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık, Ege Denizi kıyısında bulunan Türkiye’nin en önemli yerli turist bölgelerinden birisidir. Balıkesir iline bağlı olan Ayvalık, turizmin gelişmesinden sonra çok fazla gelişse de hala o eski kasaba havasını kaybetmemiştir. Küçük bir yer olmasına rağmen Ayvalık gezilecek yerlerin sayısı çok fazladır. Ayvalık’a bağlı olan Cunda Adası, turizm açısından çok önemlidir. Gün batımını izlemek için kesinlikle bir sefer dahi olsa gidilmesi gereken yerdir. Ayvalık, Ege Bölgesi’nde olmasına rağmen tam bir Akdeniz havası hâkimdir. Sokaklarda gezerken gelen zeytin kokuları, tarihi evleri, lezzetli yemekleri ve tertemiz deniziyle sizi etkileyecektir. Ayrıca bölgede konaklamak için uygun fiyatları birçok yer bulunmakta. Konaklamayı en az dert edeceğiniz turizm bölgelerinden bir tanesidir. Fakat Ayvalık’ın yaş ortalaması giderek yükselmektedir. Tam olarak eğlenceli bir tatil değil de dinlenmek istediğiniz bir tatil olursa seçiminiz Ayvalık olmalıdır.

Sarımsaklı Plajı

Ayvalık merkeze 8 km uzaklıkta olan Sarımsaklı Plajı, buranın en ünlü plajıdır. 7 km uzunluğunda ki plaj özellikle günü birlikçilerin en çok tercih ettiği adrestir.

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası, Ayvalık gezilecek yerler listesinin en başında yer alması gereken yerdir. Muhteşem bir manzara var. Belki saatlerce oturup o manzarayı seyredebilirsiniz. Adını ise kayalıkların yukarısında yer etmiş sofra görünümlü tepeden alıyor. Gün batımının Türkiye’de en güzel seyredilebileceği yerlerden birisidir.

Cunda Adası

Doğal plajlarla çevrili, balık restoranları ile ünlü Cunda Adası, turizm için bir cennettir. Diğer bir ismi Alibey Adasıdır. Adada çok fazla sayıda manastır ve kilise bulunmaktadır. En büyük kilise Taksiyarhis Kilisesi 18. Yy civarında yapılmıştır. Kilisenin çanı Bergama Müzesi’nde sergilenmektedir. Halen ayakta olan yapı görülmeye değerdir. Duvarlarında ki resimler, tavan süslemeleriyle oldukça dikkat çekicidir. Ayrıca adanın çevresinde 40’a yakın dalış bölgesi bulunmaktadır. Denizin güzellikleri görmek için tercih edebileceğiniz çok iyi bir noktadır. Ada kamp yapmak için muhteşem bir yer. Adanın birçok yerinde kamping alanları var. Kamp yapmak için buraları tercih edebilirsiniz.Ayazma Kilisesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Milano gezi rehber-i

Ayazma Kilisesi, Kemal Paşa Mahallesinde yer alır. Faneromeni Kilisesi olarak da bilinir. Efsanevi bir hikâyesi vardır. Efsaneye göre bir kız çocuğu her gece uykusunda Meryem Ana’yı görüyormuş. Meryem Ana sürekli aynı yerde durarak orda ki kaynaktan çıkan suyu içermiş. Küçük kıza suyu işaret ediyormuş. Küçük kız bu rüyasını şehrin meydanında anlatır ve daha sonrasında gösterdiği noktada yapılan kazıda su havaya fışkırır. Daha sonra bu noktaya bir kilise yapılır. İsmi de bu hikayeden gelir.

3

Tarihi Ayvalık Evleri

Ayvalık merkezde en çok dikkat şey belki de Ayvalık Tarihi Evleri’dir. Ayvalık’ta toplam olarak 1870 adet tescil edilmiş ev bulunuyor. Bu Türkiye’de en fazla kayıt altına alınan sayıdır. Taş içliği ile dikkatleri üzerine çeken Tarihi Ayvalık Evleri, küçük ve birbirine bitişik bir biçimde, en fazla 2-3 katlı şekilde inşa edilmiştir. Gördüğünüz andan itibaren sizi tarihe yolculuğa çıkartacak bu evler, muhteşem detayları üzerinde barındırıyor. Ahşap çerçeveleri, kapıları, renkli ile size nostaljik bir havaya sokacaktır.

Küçükköy

Küçükköy, Ayvalık merkeze 5 km mesafede tarihi bir yerleşim yeridir. Bölgenin tarihi 15. yy’lara kadar dayanıyor. Fatih Sultan, Midilli adasına sefer düzenliği zamanda burada oba kurarak konaklamışlar. Midilli’yi aldıktan sonra bir süre daha burada kalmaya devam etmişler. İlerleyen zamanda Rumlar bu bölgenin adını ‘’Yeniçahori’’ olarak değiştirmiştir. Küçükköy’ün gündeme gelme sebeplerinden birisi bu bölgeye düşünülen yeni projelerdir. Eğer Ayvalık’ta gezilecek yerler arıyorsanız burayı hala doğal halindeyken ziyaret etmeyi unutmayınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İtalya' nın Orta Çağ kokan harika koyleri

Saatli Cami

Ayvalık’a geldiğinizde manastırlar, tarihi kiliselerden bol bol görürsünüz. Bunların çoğu mübadele döneminden öncesine ait. Bunlardan bazıları hale kilise olarak korunsa da bazıları zamanla camiye çevrilmiştir. 1850’li yıllarda Rumlar tarafından inşa edilen kilise, 1927 yılında camiye çevrilmiştir. Kiliseye ait olan çan saati camiye çevrilince adı da Saatli Cami olmuştur. Çarşıda gezebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. Kesinlik içine girerek ziyaret edin. Kilise olarak yapıldığı için hala etkilerini görebilirsiniz.

Ayvalık’ın mutfak lezzetlerini tatmadan buradan dönmek olmaz. Özellikle ismi ile meşhur Ayvalık Tostu’nu, papalina balığı, sakızlı dondurmasını ve lokma tatlısını denemeniz lazım. Ayvalık’ta gezerken acıktığınızda mümkün olduğunca Ayvalık mutfağını denemenizi tavsiye ederim. Buraya kadar gelmişken bir tekne turu yaparak hem herkesin gidemediği koylara gidip yüzebilir hem de Ayvalık’ı birde denizden seyredebilirsiniz. Fiyatları da oldukça uygundur. Ayvalık yakınlarda gezmek istiyorsanız eğer Dikili’ye gitmenizi de tavsiye ederim. Küçük bir tatil kasabasıdır. Maldivleri aratmayan plajları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir