İçeriğe geç

BOLU-ABANT GÖLÜ

BOLU-ABANT GÖLÜ

 Abant gölü, Bolu ilinin Mudurnu ilçesinin 18 kilometre kuzeydoğusunda yer alan yüksekliğiyle ve bulunduğu alanın genişliği ile dikkat çeken heyelan set gölü olmaktadır. Yüksekliği 1350 metredir ve kapladığı alan ise 125 hektardan oluşmaktadır. Abant gölünün çevresinde asfalttan oluşan bir yol bulunmakta ve bu yol ile gölün etrafından gezip, keyifli vakit geçirmeniz mümkün olmaktadır. Aynı zamanda gölün etrafında toplamda 4 adet piknik alanı bulunmaktadır. Bu sayede piknik yapmayı ve doğayla iç içe olmayı sevenler için vazgeçilmez bir alandır. Abant gölü, barındırdığı bitki örtüsünün zenginliği bakımından Tabiat Parkı olarak koruma altına alınmıştır. Gölün 1150 hektarlık kısmı zengin bitki örtüsünden oluşmaktadır. Abant gölü seyahati ile doğa ile baş başa kalmak mümkün olmaktadır. Kamp severler için, Abant gölünün içinde toplamda 330 çadırın sığabildiği ölçüde kamp alanı bulunmaktadır. Bu sayede Abant gölünü aynı anda hem gezebilir, hem piknik yapabilir hem de kamp kurabilirsiniz. Gölde yüzmekte mümkün olmaktadır. Abant Gölü, tatlı sudan oluşmaktadır ve en derin yeri 18 metre olmaktadır. Abant gölünde bulunan bitkilerden bazıları; meşe, kavak, dişbudak, söğüt, sarı ve karaçam ağaçları, ormangülü, ılgın, fındık, kuşburnu, muşmula, çilek, ısırgan ve çayır otları olmaktadır.

 Abant gölünde Görülmesi gereken yerlerden bazıları; Yedigöller milli parkı, Seben kaya evleri, Yıldırım Beyazıt Camii, Süleyman Paşa Camii, Saraçhane Camii, Akşemseddin Türbesi, orta hamamı ve Yıldırım Beyazıt hamamı olmaktadır. Görülmesi gereken yerlerin dışında mutlaka gezilmesi gereken yerler ise örmeci yaylası, Abant doğal yaşam müzesi, sinekli yaylası, samandere şelalesi, güzeldere şelalesi, Abant köy pazarı ve akkaya travertenleri bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Leipzig- Almanya Gezi Rehberi

GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

ÖRMECİ YAYLASI:

 Örmeci yaylası, ahşap evleri ve sokaklarındaki taş kaldırımları ile dikkat çeken bir yayla olmaktadır. Uzun yürüyüş yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir yayla olmaktadır. Aynı zamanda çadır kurmak için kamp alanları mevcuttur. Bu sayede, örmeci yaylası gezilirken, doğanın tadını daha fazla çıkarmak için kamp kurularak konaklamanız mümkün olmaktadır.

ABANT DOĞAL YAŞAM MÜZESİ:

 Abant doğal yaşam müzesi, Abant gölünün girişinde yer alır ve bütünüyle ahşap mermerden oluşmaktadır. Müzenin içinde, Abant gölünde yaşayan çeşitli canlıların ve yetişen bitkilerin sergisini görmeniz mümkün olmaktadır. Abant gölünün yaşam tarzını hissetmek ve doğayı bütünüyle tatmak için uğranılması gereken gezilecek yerlerden biridir.

SİNEKLİ YAYLASI:

 Sinekli yaylası, komple yeşil alandan oluşan bir yayladır. Karadeniz yaylalarını aratmayan güzelliğiyle, gezenlerin sakinliği ve huzuru buldukları mekânlardan birisi olmaktadır. Yeşil alanının bol olması nedeniyle kamp yapmaya uygun bir yerdir. Aynı zamanda yaylanın içinde doğal mantarlar bulunmaktadır. Bu sayede doğa yürüyüşü yaparken bir yandan da doğal mantarlara göz atabilir veya toplayabilirsiniz. Sakinliğiyle ünlü bir yer olduğu içinde inzivaya çekilmek isteyenlerin veya kafasını dinlemek isteyen kişiler için ideal bir yayladır.

SAMANDERE ŞELALESİ:

 Samandere şelalesi, Abant gölünün nadide güzellikteki yerlerinden olmaktadır. Bu nedenle Abant orman bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Şelaleden akan suyun sesi ile ziyaretçilerine dinginlik vermekte ve zengin bitki örtüsüyle de doğada bütünlük oluşturmaktadır. Samandere şelalesinin bulunduğu bölgede, kamp alanları, yürüyüş alanları ve piknik alanları da bulmak mümkün olmaktadır. Abant gölü seyahatinde görülmesi gereken mekânlardandır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Mersin Gezilecek ve Konaklayacaginiz Yerler

ABANT KÖY PAZARI:

 Abant köy pazarı, ihtiyaçların karşılandığı, Abant yerlisinin kültürünü yansıttığı, küçük bir Pazar olmaktadır. Bu pazarda, Abant’a özel ürünleri, el yapımı malzemeleri, yöresel gıdaları, süt ve süt ürünlerini, hediyelik eşyaları ve organik köy ürünlerini bulmanız mümkündür. Abant’ın ruhunu anlamak ve sergilenen ürünlerden faydalanmak için gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdendir.

GÜZELDERE ŞELALESİ:

 Güzeldere şelalesi, manzarası harikulade olan ve ormanlık alanın içinde yer alan bir şelaledir. Abant’ın halkı, burayı genellikle kamp yapmak, piknik yapmak veya doğa yürüyüşleri için tercih etmektedir. Seyahat edenlerin ise manzarasından mahrum kalmaması ve görmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

AKKAYA TRAVERTENLERİ:

 Akkaya travertenleri, ülkemizdeki Pamukkale travertenlerini andıran görüntüde olan ve muhteşem görüntüsüyle beğeni toplayan doğal güzelliklerdendir. Travertenlerin el değmemiş bir dokusu bulunmakta olup, içinde büyük bir havuz da yer almaktadır. Havuzun şifalı olduğu düşünüldüğü için ülkenin her yerinden insanlar Akkaya travertenlerini ziyaret etmektedir. Güneşin batışı ile beraber travertenlerde oluşan gökyüzünün güzel renkleri ise görülmeye değer güzelliklerdendir. Abant Gölü seyahati yapanların, görmeden gitmemeleri gereken mekânlardan biri olmaktadır.

2 Yorum

  1. Çoban Çoban

    Gidip gördüğüm nadir yerlerdendir. Müthiş bir doğa…. Sanki birisi resim çizmiş gibi. Saatlerce otorup izleyebilirsiniz. Abant gölüne gitmeyenler mutlaka oraları görmeli…

    • Abant muhteşem. Bir yer insan. Kafasını dinlendirmek istiyorsa muhakkak buralara gelmeli. Tsk ederim yorumunuz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir