İçeriğe geç

Çanakkale-Bozcaada Gezi RehberiBozcaada Gezilecek Yerler
Çanakkale’ye bağlı, Türkiye’nin 3. En büyük adası olan Bozcaada, zengin tarihi, keşif edilmemiş güzel koyları, şarapları, yemekleri, muhteşem gün batımı ile sizlere muhteşem bir tatil fırsatı sunuyor. Özellikle ulaşımın kolay olmasından dolayı büyük şehirlerden oldukça ilgi görüyor. Bozcaada, Türkiye’de ki il merkezleri hariç köyü olmayan tek ilçesidir. Bozcaada, yüz ölçümü olarak küçük olsa da bünyesinde çok fazla şey barındırıyor. Bozcaada gezilecek yerler listesini biz sizler için oluşturduk. Bu küçücük ama bir o kadar da güzel olan adanın gezilmesi gereken yerlerini öğrenebilirsiniz. Bozcaada’ya ulaşımı feribotlarla sağlayabilirsiniz. Benim tavsiyem uzun kalmayacaksınız arabayı bırakıp yaya olarak feribot kullanmanız gerektiği. Ada küçük olduğu için araba ile pekte bir işiniz olmayacak.

Bozcaada Kalesi
Bozcaada’nın adeta sembolü haline gelmiş. Daha adaya gelmeden gördüğünüz ilk yer Bozcaada Kalesi’dir. Feribotla adaya yaklaşırken kaleyi seyretmeye başlarsınız. Günümüze kadar korunarak gelmiş bu kalenin tarihi Fenikelilere kadar devam ediyor. Venedikliler ve Cenevizliler dönemlerinde geliştirilen, hatta Osmanlı döneminde kale içerisine yapılan iki adet cami bulunuyor.

Bozcaada’ya geldiğiniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. Akşam 7’e kadar hizmet veriyor. Kale içine giriş ücretli. Fakat içerisinde hem fotoğraf çektirebilir hem de kale içinde ki müzeyi gezebilirsiniz.

Bozcaada Sokakları
Feribottan indikten sonra ilk durağınız Bozcaada sokakları olacak. Bütün sokaklara aşık olacaksınız. Türk ve Rum mimarisinin farklılıklarını burada gözlemleyebilirsiniz. Eğer ki fotoğraf çekilmeyi seviyorsanız her evin kapısında, her duvarın önünde fotoğraf çekilebilirsiniz. Özellikle son yıllarda gelen turistlerin ilgisini çekmek için, yapılan restorasyonlar bu yönde ilerlemiştir. Süslü kapılar, resim çizilmiş duvarlar, çiçeklendirilmiş evler. Bunları Bozcaada’yı gezerken hep hissedeceksiniz. Sizi tamamıyla büyüleyecek bu sokaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Harikalar Diyarı Hallstatt

Şarap Fabrikaları
Geçmişten günümüze kadar şarap fabrikaları ve üzüm bağları ile tanınan Bozcaada, bu özelliğini kaybetmek üzereyken, son yıllarda turizmin yoğunlaşmasıyla tekrar hayata tutunmuştur. Bozcaada’da dört adet şarap fabrikası bulunuyor. Bunlardan üç tanesi eski merkezde yeni olan dördüncü fabrika ise Tuzburnu mevkiindedir. Bu fabrikaları gidip gezebilir, şaraplar hakkında bilgi alabilir, şarabın tarihini dinleyebilir eğer isterseniz şarapları tadabilir ya da hediyelik şaraplar alabilirsiniz.

Ayazma Manastırı
Ayazma Manastırı, Rum Ortodokslara aittir. Manolaki Manolidis tarafından 1934 yılında yaptırılmıştır. Sadece özel günlerde ibadet için açılan manastır, bahçesinde ki çınar ağaçları sebebiyle ziyareti akımına uğruyor. Hem fotoğraf çektirmek için hem de piknik yapmak için tercih edilen burayı görmeden dönmenizi tavsiye etmiyorum. Tarihi çeşmesinde bir kere su içen herkesin adalı olacağına dair bir inanış var. Ayrıca manastırın alt tarafında bir dilek mağarası bulunuyor.

Meryem Ana Kilisesi
Rum mahallesinin tam ortasında bulunan bu kilise Bozcaada’da ki ibadete açık tek kilisedir. Bugüne kadar birkaç kez restorasyon çalışması görmüştür. 2007 yılında yapılan çalışma ile eski görünümüne kavuşmuştur. İçeri girmek isteyen misafirler, her Pazar sabahı 8’de yapılan ayine katılabilir ve bu sayede burayı dolaşabilirler.

Rüzgâr Gülleri
Adanın batı tarafında bulunan ve bir gün batımı izlenmeden buradan gidilmemesi gereken bir yer. 2000 yılında adanın en ucuna kurulmuş 17 adet rüzgâr gülü vardır. Bozcaada şarabı eşliğinde Batı Burnun’da harika bir gün batımı izleyebilirsiniz. Herkesin tercih etmesi sebebi ile erken yer tutmakta fayda var. Gün batımını izlemek için yer bulamayabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan Polente Feneri, bölgeye oldukça ayrı bir hava katıyor. Bozcaada’ya gitmişken buraları görmeden dönmeyin.

Ayazma Plaji

Turkuaz renginde, incecik kumu ile muhteşem bir görüntüye sahip Ayazma Plajı’nda denize girmek ayrı bir keyif olacaktır. Bozcaada’da kimse sorsanız Ayazma Plajını size tavsiye edecektir. Buna rağmen çok aşırı kalabalık olmayan ve hala çevresi büyük oteller ile kaplanmamışken, gidip görülmesi gereken bir plaj. Serin suları ile burada suya girmek size oldukça güzel bir deneyim sunacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İtalya-Verona Gezilecek Yerler

Akvaryum Koyu
Mermer Burnu diye de bilinen Akvaryum Koyu, devamlı Bozcaada’ya gelen insanların özellikle tercih ettiği bir koydur. Ulaşımı minibüslerle çok zor. Çünkü günde bir araç kalkıyor. Fakat adada taksi kullanımı çok yaygın. 3-4 kişinin otobüse vereceği paraya taksi ile her yere gidebilirsiniz. Burada mermerlerin üzerinde yürüyüş yapabilir ya da deniz gözlüğünüzü takarak su altının muhteşem görüntüsüne tanık olabilirsiniz.

Rum Mahalleleri
Sizlere hissettirdiği nostaljik havayı unutmayacaksınız. Mahallenin tam ortasında bir saat kulesi ve bir kilise yer alıyor. Zamanında taverna, meyhane olarak kullanılan mekânlar şuanda market, kafe olarak kullanılıyor. Rum mahallesine girdiğinizde göreceksiniz ki sokaklar birbirlerini dik bir biçimde kesiyor. Bu yüzden oldukça düzenli bir görünüme sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir