İçeriğe geç

Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti RehberiCesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti

 Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyetinin başkenti olan Prag’ın 174 km. güneyinde yer alan, havasının ve doğasının çok temiz olmasıyla büyük beğeni toplayan bir şehirdir. Şehrin adı Almanca “Krumme Ave” kelimesinden gelmekte ve çevrildiğinde ise “çarpık çayır” anlamı ortaya çıkmaktadır. Şehrin ismini anlamak için ise Vltva Nehrinin oluşturduğu menderes üzerine kurulu olan kasabaya, kaleye çıkıp bakmak yeterli olacaktır. Cesky Krumlov, kano ve rafting sporları ile uğraşmak için ideal bir şehirdir. Şehrin kendine has bir yapısı bulunması nedeniyle de 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir. Ayrıca şehrin en dikkat çeken özelliklerinden biri ise Avrupa’da yapılan savaşların hiçbirinden neredeyse hiç etkilenmemesi ve zarar görmemesidir. Günümüze kadar yapısından bir şey eksilmeden ve kaybolmadan gelebilen çok nadir şehirlerdendir.

 Cesky Krumlov’a girildiğinde sokakların büyüsüne kapılıp, kendiniz bir çağ geride hissetmeniz mümkündür. Sokaklarda taş döşenmiş yollar ve ince detaylarla bezeli etkileyici dekorasyona sahip kafeler, restoranlar ve dükkânlar bulunmaktadır. Şehrin her yanının buram buram tarih kokması nedeniyle gezilecek ve görülecek yerlerde bu yüzden çok olmaktadır.

Gezilecek ve Görülecek Yerler


Cesky Krumlov Kalesi:

 Cesky Krumlov kalesi, tahmini olarak 13. Yüzyılın ortalarında Witigonen ailesi tarafından inşasına başlanan ve 1300’lerin başına gelindiğinde ise Rosenberg ailesine geçerek inşasına devam edilen tarihi bir yapıdır. Kaleyi Rosenberg ailesinin devralmasıyla beraber, kalenin sınırları genişletilmiş, yenilemeler yapılmış ve gotik tarzda mimari ile bezenmiştir. 16. Yüzyılda ise kalenin dar, sıkıcı ve karanlık bulunması nedeniyle kalede tekrar düzenlemelere gidilerek aynı zamanda eklemeler yapıldı. Rosenberg ailesinden varis kalmayınca tekrar el değişikliğine uğrayan kale, tekrar yeniliklere maruz kalmış ve entelektüel bir stile dönüştürülmüştür. Kalenin sürekli el değiştirmesi nedeniyle üzerinde çeşitli stillere ve mimariye rastlamak mümkün olmaktadır. Zamanla kalenin içinde çeşitli konserler verilmeye başlanmış ve alanın yetersiz olduğu tespit edilerek tiyatro sahası eklenmiştir. Kaleye son olarak barok döneminde oldukça popüler olan park, kalenin etrafına eklenmiş ve kale şu an ki görünümüne kavuşmuştur. Günümüzde müze olarak faaliyet gösteren Cesky Krumlov kalesi, bahçesinin güzelliği ile de ziyaretçilerini memnun etmektedir. Cesky Krumlov seyahati esnasında gezilmesi ve şehrin tarihinin anlaşılması için görülmesi gereken yerlerden biridir.

St Vitus Kilisesi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İspanya-Madrid Gezi Rehberi

 St Vitus kilisesi, şehre karakterini veren ve şehre hangi açıdan bakılırsa bakılırsın görünen iki kuleden biridir. Şehrin her noktasından rahatça görülebilmesi nedeniyle şehrin sembolü haline gelen iki kuleden biridir.Kiliseye dışarıdan bakıldığında pencerelerinde roman mimarisi kullanıldığı görülmektedir. Ancak kulenin tepesine gelindiğinde gotik akımında etkilendiği görülüyor. Kilisenin inşa edilme tarihi tahmini olarak 1317 yılında olmaktadır. Zamanla ibadet için yeterli alana sahip olmadığı düşünülüp, genişletilmeye ve yenilemeye gidilmiştir. Rosenberg ailesinden 4 kişinin mezarının bu kilisede yer alması nedeniyle uzun yıllar süren tartışmalara neden olmuştur. St Vitus kilisesine tarih boyunca sürekli eklemeler yapılmış ve bu nedenle adeta birbiri ile yarışan güzellikteki dekorlara, süslemelere ve şapellere sahip olmuştur. Kilisede klasik müzik konserleri düzenlendiği için seyahatinizde denk gelip dinleme fırsatı yakalayabilirseniz şanslı sayılırsınız. Cesky Krumlov’un eski, tarih dolu ve sembolü olan St Vitus Kilisesini ziyaret etmeden, seyahatinizi tamamlamamanızı tavsiye ederiz.

Egon Schiele Sanat Merkezi:

 Cesky Krumlov şehri, fresk ile ünlü olan ve yüzyıllardır süregelen bir geleneğe ev sahipliği yapmaktadır. Sanata olan ilgileri nedeniyle klasik ve çağdaş 20. Yüzyıl sanatçısı olan Egon Schiele Sanat Merkezinin ev sahipliğini yaptığı bir galeriye sahiptir. Galeri 1992 yılında kurulmuştur. İçinde Gustov Klimt, Salvador Dali ve Pablo Picasso gibi ünlü ressamların da resimleri sergilenmektedir. Aynı zamanda sanat merkezine ismini veren Egon Schiele’nin de hayatı ve resimleri galeride sergilenmektedir. Sanata merakı olan ve dünyaca ünlü bu ressamların resimlerini canlı olarak görmek isteyen kişilerin Cesky Krumlov seyahatinde uğraması gereken mekânlardan biri olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Harikalar Diyarı Trabzon’a Yolculuk

Marionette Müzesi (Kukla Müzesi):

 Kukla müzesi, Cesky Krumlov’un eski şehir merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan bir müzedir. Müze ziyareti yapmayı sevenlerin görmek isteyeceği yerlerdendir. Aynı zamanda çocuklu aileler için uygun bir müzedir. Çocukların ilgisini çekecek kuklalara yer verilmektedir.

Cesky Krumlov Ayna Labirenti:

 Cesky Krumlov labirenti, Egon Schiele sanat merkezinin tam karşısında yer alan bir mekândır. İsminden de anlaşıldığı üzere her yer ayna ile kaplı olan bir labirent olmakta ve dışarı çıkmak biraz zor olmaktadır. Aynaların içinde insanı eğri, yamuk, şişman veya kısa gösteren komik aynalarda bulunmaktadır. Eğlenceli vakit geçirmek isteyen kişiler için gezilmesi gereken yerlerdendir.

Balmumu Müzesi:

 Balmumu müzesi, Egon Schiele, Mozart, Bedrich Smetana gibi Çek Cumhuriyetinde ve yakınlarında yaşamış olan sanatçılarının balmumlarının olduğu bir müzedir. Aynı zamanda müzenin içinde Michael Jackson, Tina Turner gibi ünlü pop sanatçılarının da balmumu heykelleri yer almaktadır. Gerçeğini görme fırsatınız olmadığı bu sanatçıların gerçeğine birebir yakın bu heykelleri görmek sizin için güzel bir deneyim olacaktır.

İşkence Müzesi:

 İşkence müzesi, içinde çeşitli işkence aletlerinin yer aldığı ve ortaçağda suçluları cezalandırmak için kullanılan eşyaların yer alıp, sergilendiği bir müzedir. İçinde kelepçe, pense, çivili sandalye ve cezalıların ölene kadar içinde bekletildiği kafesler yer almaktadır. İlgisini çeken kişiler tarafından gezilmesi ve zamanın koşullarındaki cezalandırma sisteminin öğrenilmesi için gidilmesi gereken yerlerdendir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Hoh Yağmur Ormanı
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir