İçeriğe geç

Cinque Terre Gezilecek Yerler

Cinque Terre Gezilecek Yerler

 İtalyanca’ da beş toprak anlamına gelmekte olan Cinque Terre İtalya’ nın Ligurya bölgesinde konumlanmış bir vaziyettedir. Cinque Terre beş adet köyden oluştuğu için haritalarda Cinque Terre adında bir yer bulunmamaktadır. Bunun yerine Cinque Terre’ nın içinde yer alan köyler haritadan rahatlık ile görülebilir. 1997 senesinde UNESCO dünya kültür mirası listesine alınan Cinque Terre bölgesi kültürel ve tarihi açıdan oldukça zengin bir bölgedir. Bu sebepten ötürü de bölge her yıl binlerce turisti ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin bu denli ziyaretçi akınına uğramasında bölgeye ulaşımın kolay olması ve bölgenin oldukça aktif bir ulaşım hattı üzerinde yer alması da elbette ki göz ardı edilemeyecek bir role sahiptir. Cinque Terre bölgesine en rahat ve en çok tercih edilen ulaşım şekli ise İstanbul üzerinden Pisa’ ya uçak ile yolculuk yapmak daha sonra ise tren ile Cinque Terre bölgesine geçmektir. Cinque Terre bölgesine ulaşınca köyler arasında geçiş yapabilmek için ise tren, botlar ya da yürüyüş tercih edilebilir. Peki her yıl turistler ve ziyaretçileri tarafından çok büyük rağbet gören Cinque Terre Bölgesi’nin gezilecek yerleri nereler? İşte Cinque Terre Bölgesi’nde yer alan bazı gezilecek yerler:

 1-)Monterosso al Mare

 Beş adet köyden oluşan Cinque Terre bölgesinin bir köyü olan Monterosso al Mare uzun bir sahilin kenarında yer alıyor. Beş köyün arasında turizmin en çok işlediği köy Monterosso al Mare olarak biliniyor. Bu durumda hiç şüphesiz ki Monterosso al Mare nin beş köyün arasında en uzun sahile ve kumsala sahip olan köy olması çok büyü

k rol oynuyor. Köyün bir tarafında sahil diğer tarafında ise hediyelik eşya satan dükkanlar yer alıyor. Turistlerin ve ziyaretçilerin diledikleri gibi ve diledikleri kadar alışveriş yapabilmesine imkan sağlayan hediyelik eşya dükkanları özellikle yaz dönemlerinde adeta müşteri akınına uğruyor. Sevdiklerine hediye almak isteyenler, bölgeye ait anılara sahip olmak isteyenler her sene hediyelik eşya dükkanlarına akın ediyor. Boylu boyunca uzanan sahilin sonunda ise 1910 senesinde ünlü heykeltıraş Ferrara tarafından inşa edilen Neptün heykeli yer alıyor. Bölge halkı tarafından Gigante olarak da isim verilen bu heykel turistlerin önünde en çok fotoğraf çektirdiği mekanlardan birisidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Antalya Kuzdere Kanyonu

 2-) Vernazza

Cinque Terre bölgesinin bir başka köyü olan Vernazza daracık yolları ve çeşit çeşit renklere sahip kutu gibi evleri ile turistlerin beğenisini kazanmayı başarıyor. Aynı zamanda köyde yer alan ve 1318 yılında inşa edilmiş tarihi Santa Margherita Kilisesi de bölgeye gelen ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi haline gelmiştir. Vernazza köyü, Cinque Terre bölgesinin diğer köyleri ile karşılaştırıldığında çok daha düz ve sade yollara sahip. Doria Kalesi de Vernazza köyünde yer alan ve turistler tarafından fotoğraf çekmek için en çok tercih edilen mekanlar arasında yerini almış durumda.

 3-)Corniglia

 Cinque Terre Bölgesi’nin köyleri arasında deniz kenarında bulunmaması ile diğer köylerden ayrılan Corniglia köyüne ulaşım iki şekilde gerçekleştiriliyor: 380 basamaktan oluşan merdiveni tırmanarak ya da köye özel ulaşım sağlayan otobüsleri kullanarak. Merdiven kullanmak her ne kadar çok yorucu olsa da mükemmel manzarası sebebi ile pek çok insan tarafından vereceği yorgunluk göz ardı edilerek sıklık ile tercih ediliyor. Merdivenleri kullanmak istemeyen kişiler için ise otobüsler istasyondan köy merkezine kadar ulaşım sağlıyor. Cinque Terre bölgesinde yer alan köyler arasında en sessiz ve en sakin olanı Corniglia köyüdür.

 4-) Manarola

 Harika manzarası ile adeta kart postal görüntülerini andıran Manarola köyünde denizin kenarında plaj yok. Deniz kenarını iri kayalıklar kapladığı için insanlar bu kayaların üzerinden denize atlıyor. Tüm dünyaca ünlü Aşk Yolu yani Via del Amore Cinque Terre Bölgesi’nin Manarola Köyü’nden başlıyor. Riomaggori’ ye kadar uzanıyor. Manzarasının harika olması sebebi ile turistlerin gözdesi haline gelen Manarola özellikle gün batımında çok büyük beğeni toplayan muhteşem görüntülerin merkezi haline gelmiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Balkanlar'ın Görülmesi Gereken En Güzel Yerleri

 5-) Riomaggori

 Sarp kayalıkların ve uçsuz bucaksız denizin kıyısında yer alan Riomaggiore Cinque Terre Bölgesi’nin bir diğer köyü. Cinque Terre Bölgesi’nde yer alan beş köy arasında en dik ve en yokuşlu köy olarak bilinen Riomaggiore yerel halkı tarafından Take Away merkezi olarak da adlandırılıyor. Fotoğraf çekmek için çok uygun ve çok güzel mekanlara sahip olan Riomaggiore aynı zamanda dik ve oldukça yokuşlu bir köy olduğu için de her yıl bölgeye adeta akın eden on binlerce turistin de en güzel fotoğraf karelerini yakalayabildiği bir mekan haline gelmiş durumda. Riomaggiore köyü dik yokuşların yanında insanların daha az yorulmasını sağlamak için inşa edilmiş merdivenleri de içerisinde barındırıyor. Hatta öyle ki bazı sokakların dikliği merdiven basamakları ile adeta yok edilmiş. Yamaca kurulu bir köy olan Riomaggiore sahip olduğu eşsiz manzarasını da konumlandığı yere borçlu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir