İçeriğe geç

Garda Gölü-Sirmione Kasabası

Garda Gölü ve Sirmione Kasabası

 Sirmione kasabası, İtalya’nın kuzeyinde, Garda Gölünün kıyısında yer alan bir kasaba olmaktadır. Garda gölü ise İtalya’nın en büyük gölü olup, yüzölçümü 370 kilometre olan ve tatlı su olma özelliğindeki göldür. Bu gölde toplamda 14 çeşit balık türü bulunması nedeniyle bölgede balıkçılığın geliştiği söylenebilmektedir. Garda gölünün temiz ve berrak bir sudan oluşması nedeniyle, burada yüzmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda yalnızca yaz mevsiminde sunulan imkânlarla tekne ile Garda Gölü gezilerek, keyif yapmak mümkündür. Sirmione kasabası, yüzyıllardır zengin zümrenin ziyaret ettiği ve zengin aileler tarafından tercih edilen bir kasaba olmaktadır. Bu nedenle, limanda lüks yatlarla karşılaşmanız, yolda lüks otomobiller ile burun buruna kalmanız ve villa tarzındaki evler görmeniz mümkün olmaktadır. Ayrıca, Sirmione kasabası, yeni evlenen çiftlerin tercih ettiği, balayı için uygun görülen romantik ve sakin kasabalardandır. Balayı çiftinin isteyeceği ölçüde sakinliği ve huzuru bulmaları söz konusu olmaktadır. Şehrin dikkat çeken özellikleri ise dar sokaklarının bulunması ve evlerin çoğunluğunun rengârenk çiçekler ile donatılmasıdır. Çiçekler ile bezeli evlerin yanı sıra lezzetli olan İtalyan yemekleri ile de ziyaretçilerini evlerine mutlu göndermektedir. Garda gölü, ziyaretçilerine gezilecek yerler bakımından da geniş seçenekler sunmaktadır.

4
Sirmione Kalesi (Scaliger Kalesi)

Sirmione kalesi, kasabanın girişinde yer alan ve 13. Yüzyılda yapılmış olan etrafı surlarla çevrili tarihi bir yapıdır. O yıllarda, şehrin korumasının sağlanması için yapılmış ve kullanılmıştır. Kalenin ön kısmında 2 adet kenardan zincirli açılır, kapanır kapısının bulunması ile filmlerde rastlanılan o olağanüstü görüntüyü gözlerinizle buluşturmaktadır. Kalenin tepesine çıkıldığında ise nefes kesici bir manzara sizleri bekliyor olacaktır. Sirmione kasabasında dolaşırken görülmesi ve gezilmezi gereken enfes mekânlardan biridir.

Santa Maria maggiore Bazilikasi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Dominica karayipler Yağmur Ormanları

 Santa Maria Maggiore Bazilikası, Sirmione kasabasının en büyük kilisesi olup, gösterişten uzak ve şehrin doğası ile uyumlu bir görüntüden oluşmaktadır. Yapımı ise tam 20 yılda tamamlanmış ve yerli halkın bağışladığı paralarla inşası yapılmıştır. Bu bazilikanın oluşumu çok eski bir tarih olan 1787 yılına dayanmaktadır. Bazilikanın dışarıdan görünen özelliklerinden biri barok tarzda mimari kullanılarak yapılmasıdır. Farklı renkteki mermerlerin birbiri ile uyumu ve ince işçiliği gözlerden kaçmamaktadır. Yapının çok eski tarihlere dayanması ve mimarisinin göz alıcı olması nedeniyle Sirmione kasabası gezilirken, görülmesi gereken yerlerden biri olmaktadır.

San’Anna  della Rocca Kilisesi

 San’Anna della Rocca Kilisesi, 13. Yüzyılın 2. Yarısında inşa edilen ve bu nedenle tarihi çok eskilere dayanmakta olan önemli yapılardandır. Eski zamanlarda bir dönem Madonna del Ponte ismiyle anılmış olan kilise, içinde 14. Yüzyıla ait fresk parçaları barındırmaktadır. O dönemin tarihini anlamak ve tozunu yutmak için, kullanılan malzemelere göz atmak için seyahat sırasında uğranılması gereken yerlerden biri olmaktadır.

Jamaica Beach  ( Jamica Sahili)

 Jamaika sahili, Sirmione kasabasının en uç kısmında yer alan ve Garda gölünün önemli plajlarından biri olmaktadır. Plajın öne çıkan özellikleri ise sahilin aşırı temizliği ve çıplaklar için özel bir plajının bulunmasıdır. Sahilde bazı bölgelerde, volkanik faaliyetler nedeniyle sudan kabarcık çıkması olasıdır. Bu özelliği ile de görülmesi gereken bölgeler arasında yer alır.

Grotte di Catullo ( Catullo Mağarası)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bologna Gezi Rehberi

Catullo mağarası da Jamaika sahili gibi Sirmione kasabasının uç kısmında yer almaktadır. Bu mağara, arkeolojik kalıntıların bulunduğu bir alandan oluşmaktadır. Mağaranın kapladığı alan toplamda 2 hektardan oluşmaktadır. Alanın genişliği dolayısıyla içinde 1500’den fazla bitki bulunmaktadır. Etrafını ise zeytinlikler çevirmektedir. Garda gölü, Sirmione kasabasına seyahat edenlerin, tarihi kalıntıları ve bu kalıntıların oluşturduğu alanı görmesi, gezilecek yerlerin listesine eklemeleri tavsiye edilmektedir.

Vittorio emanuele Caddesi

Sirmione kasabasının en işlek ve çok ziyaret edilen caddesi olma özelliğindedir. Bu cadde üzerinde çeşitli restoranları, mağazaları ve dükkânları bulmak mümkündür. Yemek yeme konusunda sınırsız sayıda seçenek bulunmaktadır ancak en ünlü yiyecekleri dondurma olmaktadır. Sirmione kasabasına gelip bu en az 50 çeşitten oluşan dondurmaların tadına bakmadan gitmek olmaz. Vittorio emanule caddesi, hem yemek yemek hem gezmek hem de alışveriş yapmak için uygun bir alan olduğu için seyahat sırasında gezilmesi gereken yerlerdendir.

Parco Maria Callas ( Maria Callas Parkı)

Parco Maria parkı, etrafı palmiyeler ile kaplı, yürüyüş alanlarından oluşan ve doğanın tadını çıkarmak için oluşturulmuş bir parktır. Sakinliği ve huzuru tatmak, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerdendir. Parkın güzel bir görüntüde olması nedeniyle cennetten bir parça olarak adlandırılmaktadır. Sirmione kasabasında gezilecek olan yerlerden biri olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir