İçeriğe geç

Hatay Gezi Rehberi


Hatay

Hatay , hoşgörünün ve kardeşliğin temsilcisi olan, Güney bölgesinde yer alan bir şehirdir. 3 büyük dine ev sahipliği yapıp, yüzyıllardır huzur ve saygı içerisinde varlığını sürdürmesiyle büyük takdir toplamaktadır. Birçok dini, kardeşlik ve barış içinde sürdürmesi nedeniyle UNESCO tarafından “barış kenti” unvanına sahip olmuştur. Tarihi güzellikleri, yaylaları, kaplıcaları, plajları ve doğal güzellikleri ile de herkesin gezmesi gereken şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Gezilecek yerlerinin çok fazla olması nedeniyle, Hatay’a olan seyahatinizi bir günden fazla tutmanız önerilir. Aynı zamanda 600’den fazla yemek çeşidiyle de damaklarınıza şenlik yaşatacak bu şehir, ziyaretçilerine oldukça güzel imkânlar sunmaktadır.

Gezilecek ve Görülecek Yerler

Arkeoloji Müzesi:

Arkeoloji müzesi, 1948 yılında ziyaretçilerine kapılarını açan Hatay’da bulunan bir müzedir. Arkeoloji müzesi içinde Antakya, Samandağ, Narlıca ve Güzel burç mevkilerinde yapılan kazılar sonucunda çıkarılan mozaikler ve tarihi kalıntılar sergilenmektedir. Hatay arkeoloji müzesi dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olması ile ünlüdür. Müzenin içinde sikke koleksiyonu bulunmakta ve bu özelliği ile de dünyada 3. Büyük müze olma özelliğini taşımaktadır. Mozaik ve sikke koleksiyonlarının yanında Hitit döneminden Roma’ya, Helenistik dönemden Bizans dönemine kadar yaklaşık 35 bin eser, müzede sergileniyor. Eserler 8 ayrı odada ve müzenin bahçesinde sergilenmektedir.

Habib-i Neccar Camii:

Habib-i Neccar Camii, 636 yılında Hz. Ömer zamanında inşa edildiği düşünülen bir camidir. Dini yapısı itibariyle Hatay’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Caminin en dikkat çeken özelliği ise Anadolu’da kurulan ilk cami olmasıdır. Ayrıca hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar tarafından büyük ilgi gören bir camidir. Bunun nedeni ise zamanında Bizanslılar bölgeyi işgal ettiklerinden camiyi kiliseye çevirmişlerdir. Ancak daha sonra 13. Yüzyılda Baybars, bölgeyi geri kazanmış ve kilise tekrardan camiye dönüştürülmüş. El değiştirmesi nedeniyle içinde hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar için önem taşıyan eşyalar bulunur. Bu eşyalar, yüzyıllardır dokunulmadan camide yer almaktadır. Müslümanlar ve Hıristiyanlar için huzur ve hoşgörünün adresi olarak bilinen bir yer haline gelmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İstanbul'da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Aziz Simeon Manastırı:

Aziz Simeon Manastırı, 1500 yıllık bir tarih sahip ve bu yönüyle tarihte büyük önem sahip manastırlardan biridir. Konum olarak, Samandağ yolu üzerindeki bir tepede bulunmaktadır. Ancak çeşitli nedenler ile bir bütün halinde kalamamış ve günümüze yalnızca kalıntıları kalmıştır. Manastırın bir de efsanesi vardır. Efsaneye göre Stilit Tarikatının kurucusu Saint Simeon, birçok manastırdan eğitim aldıktan sonra ruhunu arındırmak ve Tanrı’ya daha yakın olabilmek için Aziz Simeon Manastırında inzivaya çekilmiş. Burada yaşamını sürdürürken, derdine çare arayan Hıristiyanlar yanına uğramaya başlamış ve o da insanlardan uzak durmak için 20 metre yüksekliğinde bir kaya üzerinde yaşamaya devam etmiş ve öldükten sonra da yaşadığı yer manastıra dönüştürülmüş. Saint Simeon’un yaşadığı kaya, hala kalıntılar içinde bulunmaktadır.

St. Pierre Kilisesi:

St. Pierre Kilisesi, dünyanın ilk Katolik kilisesi olan, Hatay’ın Hac dağlarının etekleri oyularak yapılmış ve Asi Nehrinin batısında yer alan bir kilisedir. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olarak kabul edilen Aziz Petrus, Hıristiyanlığı yaymak için cemaatle ilk toplantılarını burada gerçekleştirmiş ve cemaat ilk kez burada Hıristiyan olarak adlandırılmış. Bu nedenle Katolik inancının dünyaya yayılmasında merkez olarak kabul edilen bir kilise olmuştur. Günümüzde dini inançlara sonsuz saygı duyulan Hatay’da korunarak, ziyaretçilerini kapılarını açmaktadır.


Titus Tüneli

Titus tüneli, Roma imparatoru Vespasion tarafından dağın içine yapılan, sel ve taşkınlardan korunmak için inşa edilen tüneldir. Yapımı M.S. 69 ile M.S. 81 yıllarında olmuştur. İçinde o yüzyıllara ait kalıntılar bulunmakta olup, aynı zamanda denize bakan kısmında kaya mezarları bulunmaktadır. Titus tüneli, 1380 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde olup büyüleyici bir görüntüden oluşmaktadır.

Beşikli Mağara:

Beşikli mağara, Titus tünelinin yakınında olan ve yine Roma imparatorluğuna ait bir mağaradır. Kaya üzerine oyuk yapılarak oluşturulan tarihi mezarlıklardan oluşur. Mezarlıkta yatanların kim olduğu bilinmese de toplamda 12 adet mezar yer almaktadır. Kayaların içinde oyuk yapılarak oluşturulan mezarlıklar, görülmesi gereken yerler arasındadır.

Payas Kalesi:

Payas kalesi, içinde birçok uygarlığın hüküm sürdüğü tarihi çok eskilere dayanan bir kaledir. Sokullu Mehmet Paşa tarafından 1567-1571 yılları arasında inşa ettirilmiştir. 4 köşeden ve 8 kuleden oluşan ve işçiliği ile adından sıkça söz ettiren tarihi bir külliyedir. Görülmesi ve gezilmesi gereken Hatay’ın İskenderun’a yakın mesafesinde bulunan ilçesinde yer alan yapıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Çanakkale-Bozcaada Gezi Rehberi

Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları:

Reyhanlı hamamat kaplıcaları, adından anlaşılacağı üzere Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yer alan bir kaplıcadır. Suyunun şifalı olmasıyla ve birçok hastalığa iyi gelmesiyle bilinen kaplıca, bu yönüyle birçok turistin uğradığı bir yer olmuştur. Hamamat kaplıcaları konum olarak Kumlu ilçesinin yakınlarındadır. Kaplıcanın suyunda bolca klorür bulunmasına rağmen toksin madde barındırmamasıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca suyunda bulunan mineraller sayesinde boyun fıtığı, bel fıtığı, eklem ağrıları, cilt hastalıkları ve böbrek hastalıkları gibi birçok hastalığa şifa olmaktadır. Hatay seyahati sırasında uğranılabilir ve gezilebilir yerler arasındadır.

İskenderun Deniz Müzesi:

İskenderun deniz müzesi, Hatay’ın en çok tercih edilen ve en çok güzel olan ilçesi İskenderun’da sahil boyunda yer alan bir müzedir. Deniz müzesi Türkiye’de toplamda sadece 3 yerde bulunup bunlar İstanbul, Çanakkale ve İskenderun olmaktadır. Müze birçok resim kurslarına, sergilere ve atölyeleri de barındırmaktadır. Hatay’a ziyaret edenlerin mutlaka İskenderun ilçesine uğramaları, küçük İzmir adı verilen bu şehri gezmeleri, sahil kordonunda yürümeleri ve deniz müzesini ziyaret etmeleri şiddetle önerilir.

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi:

İlk kurşun müzesi ve Atatürk evi, İskenderun’a çok yakın olan Dörtyol’da 1920 de inşa edilmiş bir yerdir. Kurtuluş savaşını başlatan ilk kurşunun atıldığı yer olarak bilinmektedir. Müzenin içinde Atatürk başta olmak üzere birçok önemli kişiliğin balmumu heykelleri bulunmaktadır. Müzenin geniş ve güzel bir bahçesi bulunmakta olup, aynı zamanda minik dükkânları ile de çeşitli el işi eşyaların satışı yapılmaktadır. Müzenin içinde tarihi resimler, İstiklal Madalyaları, savaş dönemine ait kılıçlar, silahlar, süngüler, tarihi eşyalar bulunmaktadır. 3 kattan oluşan müzede Milli Mücadelede yer alan Kadınlar konulu fotoğrafları görmek de mümkün. Müze Hatay’da gezilecek anlamlı ve güzel yerlerden olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Interlaken- İsviçre Gezi Rehberi
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir