İçeriğe geç

İspanya-Madrid Gezi Rehberi

İspanya-Madrid Gezisi Hakkında Her Şey

İspanya’nın başkenti olan Madrid, yoğun nüfusundan dolayı Avrupa’nın en kalabalık 5. şehri unvanına sahiptir. Oldukça işlek bir şehirdir. Gezilip görülecek yerler bakımından büyük bir zenginliğe sahiptir. Gece hayatı ise oldukça canlıdır. Sokaklarında tarihi esintiler taşımakta ve tarihi yapısını korumaktadır. Yeni dönem evlerinin yanı sıra, eski dönemlerden kalma evlerle de karşılaşmak mümkündür. Madrid’in bu kadar biliniyor olmasının en önemli sebeplerinden birisi de dünyaca ünlü 2 futbol takımı olan; Atletico de Madrid ve Real Madrid’e ev sahipliği yapmasıdır. İşte sizler için Madrid’in birbirinden güzel gezilecek yerleri;

Madrid Kraliyet Sarayı

Saray ziyarete açıktır ve küçük bir ücret karşılığında ziyaret edilebilmektedir. İhtişamlı görüntüsü ile görenleri kendisine hayran bırakan devasa yapı devlet törenleri için kullanılmaktadır. 1300’lü yıllarda I. Charles ve oğlu II. Philip’in isteği ile kraliyet ailesinin yaşaması için uygun bir yer haline getirilen yapının, 1734’te çıkan yangın sonucu tahrip olması sebebiyle V. Philip’in emriyle saray inşa edilmiştir. Binanın tasarımını o zamanın başarılı mimarları Giovanni Battista Sacchetti ve Filippo Juvarra yapmıştır. Kraliyet Şapeli, Gasparini Odası ve Taç Salonu dahil toplamda 3418 odası olan devasa yapı 135.000 m² yüzölçümü ile Avrupa’nın en büyük kraliyet sarayıdır. 1200’lü yıllardan bu yana kraliyet ailesindeki bireylerin kullandıkları silahlar cephanelik kısmında sergilenmektedir. Çarşamba günleri yapılan muhafızların nöbet değişim töreni izlenmeye değerdir.

Prado Müzesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Viyana gezi rehberi

Dünya çapında büyük önem taşıyan müzelerden olan Prado Müzesi 1819’da kurulmuştur. İçeridinde fotoğraf çekimi yapmak yasaktır. Zemin katında bulunan hediyelik eşya dükkânından hediye alınabilir, restoran ve kafede ihtiyaçlar karşılanabilmektedir. İçerisinde önemli heykeller ile resimler sergilenmektedir. Ayrıca heykeller ve resimlerin dışında madeni para, çizim, baskı, madalya ve süs eşyaları sergilenen diğer eserlerdendir. Diego Velazquez’in ünlü tablosu Nedimeler (Las Meninas), Hieronymus Bosch’un Dünyevi Zevkler Bahçesi ve daha birçok önemli ressamın eserleri müzede sergilenmektedir. Yaklaşık 8600 kadar tablo ile 700’den fazla heykel müze bünyesindedir.

Puerto del Sol

İspanyolca ‘’Güneşin Kapısı’’ anlamına gelmektedir. Şehrin merkezi, en işlek ve en önemli noktalarından başta gelmektedir. Gece gündüz demeden sürekli ziyaretçi akınına uğramaktadır. Meydandaki saat kulesi özellikle 31 Aralık’ta gerçekleştirilen geleneksel 12 üzüm yeme ritüeli ile tüm dünyanın odak noktası haline gelmektedir. Güneyindeki Kraliyet Postanesi ve Kral III. Carlos’un heykeli oldukça dikkat çekmektedir. Kuzey kısmında Madrid’in simgelerinden birisi ’’Ayı ve Kocayemiş Ağacı’’ heykeli yer almaktadır. Postanenin yakınındaki İspanya’nın sembolik merkezi 0 kilometre plağı en çok ilgi çeken yerlerdendir. Özellikle burada bol bol fotoğraf çekilmektedir.

Plaza Mayor

Madrid’in diğer ünlü meydanlarından olan Plaza Mayor, Puerto del Sol’a oldukça kısa bir mesafede yer almaktadır. Plaza del Arrabal olarak da bilinmektedir. Her yıl pek çok kişi ziyaret etmektedir. 1577’de Kral II. Felipe’nin isteği üzerine Juan de Herrera tarafından tasarlanmıştır. Yapım aşamasına ise III. Felipe zamanında, 1617’de başlanmıştır. Geçmişte çıkan yangınlarda tahrip olan meydan Juan de Villanueva tarafından 1790’da yeniden inşa edilmiştir. Meydanın ortasında, III. Felipe’ye ait olan heykel 1616’da yapılıp 1848’de yerleştirilmiştir. Açıldığı günden bu yana boğa güreşleri, infazlar, Pazar yeri ve turnuvalar gibi birçok olaya ev sahipliği yapmıştır. Çevresini iki tarafında iki adet kule bulunan Casa de la Panaderia sarıp sarmalamıştır.

Parque el Retiro

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Lviv-Ukrania gezi rehberi

Retiro Parkı Madrid’in en büyük parklarından birisidir. 350 hektarlık geniş bir alanı kapsamaktadır. 1800’lü yılların sonlarına kadar halka açık değilken, 1900’lü yılların başında Kral XII. Alfonso parkı halka armağan etmiştir. Yaklaşık 15.000 ağacın yer aldığı, sincapların elde beslendiği bu yer yeşilin her türlü tonuna ev sahipliği yapmaktadır. Sandallar ile kısa bir tur atılabilecek yapay gölet sayesinde, huzurla zaman geçirmek mümkündür. İçerisinde çok sayıda heykel, anıtlar ve 1800-1900’lü yıllara ait resimlerin sergilendiği galeri yer almaktadır. Retiro’daki Valazquez ile Cam Saray’da zaman zaman sergiler düzenlenmektedir. Her türden güle sahip olan Roselada; Ricardo Beliver’ın ‘’Cennetten Düşen Melek’’ adlı eserini ağırlamaktadır. Eşsiz manzaraya karşı piknik yapmak, ağaçların arasında sakin bir yürüyüşe çıkmak ve doğayla iç içe kitap okumak için Parque el Retiro Madrid’de tercih edilebilecek muazzam yerlerdendir.

2 Yorum

  1. Ispanyaya gitmeyi cok istiyorum insallah bir gün kismet olur 😊

  2. Inşallah en kısa zamanda gidersiniz cok amin. Yorum icin tsk ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir