İçeriğe geç

İsveç Smogen Kasabası

İSVEÇ-SMOGEN KASABASI

Smogen, İsveç’in Göteborg’dan itibaren kuzeye ve Norveç sınırına kadar olan kıyı şeridindeki bölgelerden biri olup, tatlı, küçük bir kasaba olmaktadır. Smogen kasabasının ünlenmesinde etkili olan özelliği ise küçük, ahşaptan ve rengârenk evlerden oluşmasıdır. Bu rengârenk ahşap evleri, turistlerin dikkatini çekmekte ve bu nedenle resim çekilme meraklıları için ideal bir ortam oluşturmaktadır.

Günümüzde, ahşap evlerin büyük bir kısmı işletmeye dönüştürülerek restoran, kafe veya mağaza olarak hizmet vermektedir. Smogen kasabası, tatilini huzur ve sakinlik içinde, gösterişten uzak ve orta düzeyde geçirmek isteyenlerin uğrak yeri olmaktadır. Tatil yapmak için olmasa dahi gezilecek ve görülecek yerleri için İsveç seyahati yapan kişilerin mutlaka uğrayıp bu tatlı kasabayı görmesi gerekmektedir.

Smogen’in 600 metre uzunluğunda bir iskelesi vardır ve bu iskelede yürüyüş yaparak zamanınızın büyük bir çoğunluğunu geçirmeniz mümkün olmaktadır. Aynı zamanda balıkçı kasabası özelliğinde olduğu için balık tutmak ve deniz ürünleri ile beslenmek için en doğru yerlerden biridir. Doğayla baş başa kalınması ve sakinliğin tadının çıkarılması için biçilmiş kaftan olan Smogen’da gezilecek de pek çok alan bulunmaktadır.

GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLER

SMOGEN KİLİSESİ (SMÖGENS KYRKA):

Smogen kilisesi, Adrian C. Peterson tarafından tasarlanan ve yapımı 1904-1905 yıllarında olan Smogen’in en ünlü kilisesidir. Kule şeklinde yapılan kilise ilk yapıldığında beşgen şeklinde olsa da kuleye eklenen özellikler ile beraber zamanla sekizgen şeklini almıştır. Zemin katı, kilisenin girişi ve sunum odası olarak kullanılmaktadır. Smogen kilisesinin dıştan görünümünde sarı tuğlalar dikkat çekmektedir. İçine girildiğinde ise sarı rengi devam etse de daha modernleştirilmiş ve yenilenmiş bir görüntü göze çarpmaktadır. 1910 yılında yaşanan savaş nedeniyle tahribata uğradığı için 1927 yıllarında restorasyon yapılmış ve bu haliyle ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Smogen kasabası ziyaret edildiğinde uğranılması gereken mekânlardan biridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Danum Vadisi ve Afrika Yağmur Ormanları

DENİZ FENERİ (HALLO FYR):

Deniz feneri, Smogen kasabasında görülmesi gereken yapılardan biri olmaktadır. Deniz fenerinin etrafı, pembe granit kayalardan oluşmakta olup, fener küçük bir adanın içinde yer almaktadır. Deniz fenerini görmek için bir tekne yardımı ile adaya geçmeniz gerekmektedir. Deniz fenerinin etrafını çevreleyen büyük yapıdaki granit kayalar, insanda hayret uyandırmakta olup aynı zamanda büyülemektedir. Kayaları aşarak deniz fenerine ulaşıldığında ise deniz fenerinin alt kısmının beyaz, üst kısmının ise kırmızı renklerden oluştuğunu ve size ülkemizin bayrağını simgelediğini göreceksiniz. Bayrağımızın iki güzel rengi ile dünyanın bir başka yerinde karşılaşmak seyahat sırasında mutluluk veren olaylardandır. Bu nedenle İsveç’in sevimli kasabası olan Smogen’e uğradığınızda deniz fenerini ziyaret etmeden geri dönmemelisiniz.

SMOGEN İSKELESİ (SMOGEN WOODEN PİER):

Smogen iskelesi, kasabanın merkezinde yer alır ve yürüyüş sevenler için düşünülmüş bir detay olmaktadır. İskele boyunca Smogen’in renkli ahşap evlerini ve göz alıcı manzarasını görmeniz mümkündür. Resim çekme veya çekilme tutkunları için de Smogen iskelesi ideal bir yer olmaktadır. İskelenin uzunluğu yaklaşık olarak 1000 metre olmaktadır ve yapımında ahşap kullanılmıştır. Sakinliğiyle bilinen bu kasaba Temmuz ve Ağustos aylarında çok kalabalık olmakta ve bu aylarda çeşitli partiler düzenlenmektedir. Gece hayatı, partiler, su sporları, motorlu dalışlar, yelkenler ve kutlamalar sıklıkla yapılan aktivitelerdendir. İskelenin sonunda bir uçurum bulunmaktadır ve isteğe bağlı olarak burada güneşlenebilir veya havuzda, denizde yüzebilirsiniz. Güvenli kumsalı sayesinde de çocuklu aileler için de uygun bir tatil alanıdır.

SMÖGENBRYGGAN:

Smögenbryggan, Smogen’in en çok turist ağırladığı bölgelerinden biri olmakta ve bölgede bu nedenle çok sayıda konaklayacak otel, restoran ve dükkân bulunmaktadır. İhtiyaçlarını karşılamak isteyenlerin, alışveriş yapmak isteyenlerin uğraması gereken bir yer olmaktadır. Aynı zamanda bu bölgede sağlık açısından çok faydalı olan ringa balığı da bolca bulunmaktadır. Lezzetli deniz ürünleri yemeği yemek isteyenlerin uğraması gereken bölgedir. Aynı zamanda büyük bir marinaya sahip olmasıyla da turistlerin dikkatini çekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kolombiya Gezilecek 5 Harika Yer

SMOGEN SPOR VE REKREASYON MERKEZİ (SMÖGEN SAİLİNG):

Smogen kasabasına gelip, yelkenli ile bir tura çıkmamak olmaz. Yelkenli kullanmak isteyenler, balık tutmak veya tekne turlarına çıkmak isteyen kişilerin uğradığı bir mekân olmaktadır. Su sporuyla ilgilenmek veya keyifli bir vakit geçirmek için uğranılan bu yerde spor ile uğraşırken aynı zamanda İskandinav dizilerinde rastlanılan eşsiz manzaranın da keyfini çıkarmanız mümkündür.

Bu bölgede genellikle su sporları yapıldığı için ismi bu şekilde olmaktadır ancak tamamen gezme amaçlı da gidilmektedir. Gündüz veya akşam vakitlerinde turlar düzenlenmekte olup, doğanın ve az rastlanan bu doğa harikalarının keyfini çıkarmanız sağlanmaktadır. Keyfi doruklara çıkarmak isteyenler ise uçurumda durarak dalış yapabilmektedir. Smogen kasabasında görülmesi ve gezilmesi gereken çarpıcı güzelliklerden biri olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir