İçeriğe geç

İTALYA-CENOVA Gezi Rehberi

İTALYA-CENOVA 
Cenova, uzun yıllardır ticaretin merkezi olarak bilinip, bu yönüyle hafızalara kazınmış, İtalya’nın Ligurya bölgesine bağlı olan bir şehirdir. Cenova, gelişmiş olan sanatıyla, yemek kültürleriyle ve insanı büyüleyen tarihiyle gezilmesi ve görülmesi gereken şehirlerarasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yemek yemeyi sevenler, müzik dinlemekten hoşlanan ve tarihi mekânlara ilgisi olan kişilerin gezmekten ve görmekten keyif alacakları bir şehir olmaktadır. Dar sokakları ve görülmeye layık tarihi evleriyle, seyahat eden kişilere ayrı bir zevk yaşatmaktadır. Cenova, aynı zamanda pesto sosunun tanınıp, yaygınlaştığı şehirdir. Yemek yemeye olan düşkünlükleri sayesinde pesto sosu gibi lezzetlerle karşımıza çıkmaktadır. İtalya’nın Cenova şehri, bir liman şehri olma özelliğini taşır ve bu sayede deniz ürünleri ile de haşır neşirlerdir. Yemek yemek için gidilecek olan her restoranda zengin deniz ürünleriyle karşılaşmak mümkündür. Gelişen kültürleri, sanata düşkünlükleri ve eski bir şehir olması nedenleriyle Cenova, 2004 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.

GEZİLECEK VE GÖRÜLECEK YERLER

KRALİYET SARAYI (PALAZZA REALE):

 Kraliyet sarayı, günümüzde bir müze niteliği taşıyan ve zamanında o dönemin soylularının, varlıklarını göstermek için yaptırdıkları mimari yapılardan oluşmaktadır. Bu yapılar, bir villa özelliği taşımakta olup, en çok dikkat çekeni ve ziyaret edileni de Kraliyet Sarayı olmuştur. Kraliyet sarayı, burjuva aileleri için yapıldıklarından, ilk göze çarpan özellikleri göz alıcı ve şık tasarımları olmaktadır. Barok mimarisi kullanılarak ve titizlikle inşa edilmiş yapılardan oluşur. Saray, geniş bir terası ve bahçesiyle de görülmeye değer bir yapı halini kazanmıştır. Aynı zamanda Türkiye’de Hatay bölgesinde yaygınlıkla görülen mozaik desenlerinin benzerlerini Kraliyet Saray’ında görmeniz mümkündür. Böylece insana evinde hissettiren bir hava katmaktadır. Cenova seyahati yapmayı düşünen kişilerin mutlaka görmesi gereken tarihi mekânlar arasında yer almaktadır.


KRİSTOF KOLOMB’UN EVİ:
İtalya’nın Cenova şehri, gelişmiş sanatı ve yemekleriyle meşhur olduğu kadar, ünlü kâşif Kristof Kolomb ile de ünlü olmaktadır. Ünlü kâşif ve gezginci Kristof Kolomb, İtalya’nın Cenova şehrinde dünyaya gelmiştir. Tarihte önemli bir yere sahip olan bu kişiliğin yaşadığı yeri görmek de paha biçilemezdir. Kristof Kolomb’un evi dante meydanında yer almaktadır. Zamanında Kristof Kolomb’un yaşadığı ve büyüdüğü ev olduğu varsayılmaktadır. Kristof Kolomb’un babasının bu evin alt katında tekstil ile uğraştığı ve ailenin geri kalanın da üst katta yaşadığı bilinmektedir. Cenova seyahati yapıldığı takdirde Kristof Kolomb gibi tarihte önemli bir yer edinmiş ünlü kişilerin yaşadıkları yerin görülmesi muazzam bir haz vermektedir. Bu nedenle gezilip görülecek yerler arasında bulunmaktadır.

CENOVA AKVARYUMU(AQUARİUM OF GENOA):
 Cenova akvaryumu, 1992 yılında açılmış olan ve İtalya’nın en büyük, Avrupa’nın ise ikinci büyük akvaryumu olma özelliğine sahip akvaryumu olmaktadır. Açılışı ise Kristof Kolomb’un Yeni Dünya’yı keşfetmesinin 500. Yılında gerçekleşmiş olup, büyük bir kutlama ile halka sunulmuştur. Cenova akvaryumunun dışarıdan görüntüsü bir gemiyi andırmakta olup, büyük ve geniş alanlara sahip bir akvaryum olma özelliği taşımaktadır. Aynı zamanda deniz ve deniz canlılarına meraklı olanlar için içinde 5000’den fazla deniz canlısını barındırmaktadır. Bu özelliği ile de görülmesi gereken mekânlar arasında yer almaktadır.

SAN LORENZO KATEDRALİ:
San larenzo katedrali, Cenova’nın ileri gelen ailelerinden olan Medicilerin gömüldüğü ve yapımının 100 yıl gibi uzun bir sürede tamamlandığı tarihi yapıdır. San lorenzo katedralinin yapımı çok eskilere dayanmakta olduğu için bu nedenle şehrin önemli yapıtaşlarından biri olmaktadır. Katedral, 5-6. Yüzyıllarda yapılmış ancak uğradığı tahribatlar nedeniyle önce 9. Yüzyılda sonra 12. Yüzyılda ve en son 14. Yüzyılda yeniden yapılmıştır. Yapımında harcanan parasal kaynaklar ise Haçlı Seferlerinden elde edilmiştir. Katedralin içinde ünlü heykeltıraş Donatello’nun heykeli yer almakta olup aynı zamanda her saat farklı müzisyenin melodilerinin yankıladığı, sanat dolu bir yapıdır. Katedralin içinde Hz. İsa’nın son akşam yemeğinde kullandığı varsayılan kadeh de yer alıp, ziyaret edenlere sunulmaktadır. Buram buram sanat dolu bir gezinti yaşamak ve şehrin tarihini ve yapısını anlamak isteyenlerin uğraması gereken bir yapıt olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Floransa-İtalya Rehberi

FERRARİ MEYDANI(PİAZZA DE FERRARİ):

 Ferrari Meydanı, şehrin yerlileri tarafından uğrak olan ve buluşma noktası olarak belirlenen bir meydandır. Meydanın içinde tam orta yerinde bir havuz bulunmakta ve içinde borsa binası, PTT binası, dükler sarayı ve opera binası bulunmaktadır. Cenova’nın en ünlü mekânlarından biri ve en büyük meydanı olmaktadır. Cenova seyahati düşünenlerin, şehrin sembolik olan bu yeri görmesi ve gezmesi şehri anlamak ve şehri hissetmek için önemlidir.

PORTOFİNO:

 Portofino, Cenova’nın en ünlü tatil bölgelerinden olmaktadır. Sakin ve huzur dolu bir tatil geçirmek isteyenler için bilmiş kaftan olmaktadır. Limanda yer alan bölge, kıyı çizgisine paralel olup, rengârenk evleriyle ünlü olmaktadır. Rengârenk evlere sahip olmasıyla, insanın içini ısıtan ve mutluluk salgılayan bir enerjisi olmaktadır. Şehrin bu kadar sevecen olması nedeniyle ismine yazılmış “love in portofino” adlı bir şarkı bulunmaktadır. Aynı zamanda şehrin ünlenmesini de sağlayan şarkı olmuştur. Huzurlu, sakin ve sanat dolu bir tatil geçirmek isteyen kişilerin mutlaka Cenova’ya gitmesi ve bu mekânları görmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir