İçeriğe geç

Manavgat-Antalya Gezilecek Yerler

Manavgat Gezilecek Yerler 

Manavgat, Antalya ilinin en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Hem doğa turizmi hem de kültür turizmi açısından ülkemiz için çok önemlidir. Tarih boyunca birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmıştır. Roma’dan Osmanlı’ya, Selçuklu Devleti’nden Bizans Devleti’ne kadar çeşitli kültürleri size hissettirmektedir. Kendi ismi ile ünlü Manavgat Şelalesi ise herkes tarafından bilinmektedir. Manavgat, koyları, antik kentleri, şelaleleri, kanyonları ile saymakla bitmeyecek doğal güzelliklere sahiptir. Ayrıca turizm bölgesi olduğu için buralarda yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Manavgat gezilecek yerler listesini biz sizler için hazırladık. İnsanların en çok tercih ettiği bu listede bir arada bulabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi

Manavgat ‘ta gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alır. Oraya kadar gittikten sonra görmeden dönmek olmaz. Manavgat merkeze 4 km uzaklıkta. Gürül gürül akan suları ile Manavgat’a gelen turistlerin ilgi odağıdır. Manavgat Nehri üzerinde oluşan falezlerden dökülen sular tarafından meydana gelmiştir. Büyüleyici bir manzaraya sahiptir. Şelale’nin çevresinde ki restoranlarda bir çay içerek manzarayı saatlerce seyredebilirsiniz.

Side Antik Kenti

Side Kumsal’ının hemen yanında yer alan Side Antik Kenti’ni gezmek lazım. M.Ö. 8 yüzyıllara dayanan tarihi ile o zamandan kalma hamamlar, tiyatro, çeşmeler, evler, tapınakları görebilirsiniz. Emin olun ki size o zamanları hissettirecek kadar etkileyici bir antik kent gezeceksiniz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon Milli Parkı tam bir doğa harikasıdır. Kanyonun içerisinden Köprüçay Irmağı geçmektedir. Bu ırmak hem kanyona ayrı bir hava katmakta hem de sosyal aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle rafting severler için harika bir adrestir. Turistlerin özellikle tercih ettiği Köprülü Kanyon rafting parkurları ile ünlüdür. Ayrıca bölgede belirli yerlere kamp atabilir. Geceyi akan suyun sesinde, yıldızların altında geçirebilirsiniz. Doğa ile iç içe tatil severler için kesinlikle Manavgat gezilecek yerler listelerine yazılması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Plzen Gezilecek Yerler

Aspendos

Manavgat’a 44km uzaklıkta bulunan 2. Yy yapılmış antik tiyatro, günümüze kadar en iyi korunmuş amfi tiyatrodur. Akustik büyüsü hale çözülememiştir. Aspendos Tiyatro’su hala kullanılmaktadır. Konserler, gösteriler, şenlik ve festivallere ev sahipliği yapmıştır. Kesinlikle gidip görülmesi gereken bir başyapıttır.

Titreyen Göl

Manavgat’a gelenlerin en çok merak ettiği noktalardan birisidir. Manavgat Çayı’nın denize dökülmeden önce, genişleyerek akının yavaşlamasının ortaya çıkardığı bir görüntüdür. Hafif rüzgarlı havalarda sanki su titriyormuş gibi oluyor. Bu durum ve gölün etrafında ki doğal yaşam gelen misafirlerin ilgisini çekiyor. Gölün etrafını giderek lüks oteller ile kaplıyor.

Oymapınar Barajı

Oymapınar Gölü’nün üzerine yapılmıştır. Baraj hem çevre güzellikleri ve piknik alanlarıyla hem de tekne turları ile ziyaretçilerine kapılarını açmakta. Doğal bir ortamda vakit geçirmek isteyenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken bir bölgedir. Ziyarete gitmeden önce tur firmalarını arayarak indirimli bir fiyat alabilir böylece. Oymapınar Barajı’nda harika bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Ormana Köyü
Zamanında köyü sıkıntılarından dolayı terk etmek zorunda kalan ve daha sonra köye dönerek büyük projelere imza atan çiftin turizme kazandırdığı mükemmel bir köy burası. 300 yıllık çimento dahi kullanılmamış evlerin bulunduğu, doğallığını tamamen koruyan ve doğal yaşamı yansıtması özellikleri ile insanları buraya çekiyor. Toros Dağları’nda bulunan bu köyü ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz. Ayrıca Erymna Antik Kenti’nden kalma kalıntılarda bulunuyor.

Aslanlı Mağarası

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Almanya-Schlierse kasabası

Dikitleri ve sarkıtlarıyla süslü bu mağara ismini bir dikitinden alıyor. Mağara oldukça soğuk, yazın gezerken buraya geldiğinizde çıkmak istemeyeceksiniz. Mağaranın içerisinde zorlu bir yolculuk sizleri bekliyor. Eğimli olmasından dolayı yürümek zor olacak ancak yine de çok keyif alacaksınız. Ayrıca bu mağaranın diğer bir ismi de Yaren Mağarası’dır. Eğer Aslanlı Mağarası diye bulamazsanız, diğer ismi ile bulabilirsiniz.

Gizli Cennet Şelalesi

Gizli Cennet Şelalesi’nin bir diğer ismi Değirmendere Şelalesi’dir. Şelaleye tırmanabilir, masmavi akan suyu saatlerce seyredebilir. Doğa ile keyifli bir vakit geçirebilirsiniz. Adı gibi hakikaten gizli kalmış bir cennet burası.

Alabalık Vadisi

Bilinçsiz avlanmadan dolayı alabalık sayısı azalsa da Manavgat’ın alabalıkları sayesinde ünlenmiştir burası. Oldukça keyifli bir yürüyüşten sonra buraya ulaşabilir. Yol üstünde gezerken mağaraları gezebilir ya da doğanın güzellikleri ile karşılaşabilirsiniz. Alabalık Vadisi, İbradı bölgesinde yer alıyor.

Antalya’nın incisi Manavgat üzerinde gezilebileceğiniz çok fazla yer. Sadece gezmek değil, gezerken eğlenmenizde gerekiyor. Bu yüzden Manavgat’ta tercih edebileceğiniz birçok aktivite bulunuyor.

Manavgat Nehri’nde tekne turu yapabilirsiniz.

Köprülü Kanyon üzerinde rafting yapabilirsiniz.

Yelken, su kayağı, yamaç paraşütü, safari gibi doğa sporlarını burada bulabilirsiniz.

Göllerin kenarların piknik yapabilir ya da yürüyüş ve bisiklet turlarına katılabilirsiniz.

Denizkaya’daki sahilde Caretta Carettaları görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir