İçeriğe geç

Mersin Gezilecek ve Konaklayacaginiz Yerler

Mersin Gezilecek ve Konaklanacak Yerler

 Türkiye’de turizm denince akla ilk gelen şehirlerden biri de Güney sahil şeridinde yer alan Mersin’ dir. Yalnızca turizmin değil aynı zamanda tarihin ve kültürün de buluşma noktası olan Mersin her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Özellikle yaz mevsiminde adeta turist akınına uğrayan Mersin’ e ziyaretler ilkbahar ve sonbahar aylarında da devam ediyor. Turizmin bu denli gelişmiş olması Mersin’ de konaklama imkanlarının gelişmesinin de önünü açıyor. Bölgeye gelen turistlerin konaklamak için tercih edebileceği pek çok otel, motel, hostel ve pansiyon yer alıyor. Mersin’ de konaklamak üzere seçilebilecek bazı oteller şu şekilde sıralanabilir: Upart Home, Aktaş Otel, Hotel Dilara, Bayraklı Otel, Altınkum Tatil Köyü, Mersin VİP House, Royal Sebaste Hotel, Hakan Apart Hotel, Harvest Hotel, Altınorfoz Otel, Hosta Otel, Çavuşoğlu Otel, MTM Plus, Selefkos Hotel, Koca Reis Holiday Resort, Otel Yaşar, Zorlu Pansiyon, Namrun Dağ Otel, Doğan Pansiyon, Grand Otel Mersin, Hotel Özkaya, Hotel Melida… Genellikle deniz kenarında yer alan Mersin otelleri arasından dilediğinizi seçebilir ve tatilinizin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Peki Mersin’de nereler gezilebilir? Turizmin merkezi Mersin’ de pek çok gezecek yer mevcuttur. İşte Mersin’ in gezmeye değecek yerlerinden bazıları:

1-) Mersin Atatürk Evi Müzesi

 1897 yılında inşa edilen Atatürk Evi Müzesi en işlek caddelerinden biri olan Atatürk Caddesi üzerinde yer alıyor. Müzede Anıtkabir Müzesi’ nden getirilen ve Mustafa Kemal Atatürk ile eşi Latife Hanım’ a ait bazı eşyalar sergileniyor.

2-) Kız Kalesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kekova Gezi Rehberi

 Mersin’in meşhur Kız Kalesi denize yaklaşık 200 metre kadar uzaklıkta yer alıyor. Kız Kalesi’ni ziyaret etmek isteyen turistler kaleye balıkçı motorları ya da küçük tekneler ile ulaşım sağlanabiliyor. Adı ile de dikkat çeken Kız Kalesi’ nin çok çeşitli efsaneleri bulunsa da en meşhur hikayesi şu şekilde anlatılıyor: Vakti ile bir kral kahve falı baktırır ve falında kızının öleceğini öğrenir. Kızına son derece düşkün olan kral denizin tam ortasında bir kale yaptırır ve kızını tüm kötülüklerden korunmak amacı ile hizmetkarları ile birlikte bu kaleye gönderir. Günlerden bir gün kızın canı Tarsus beyazı üzümü ister. Saraydan kıza gönderilen üzüm sepetinin içinden çıkan yılan kızı sokarak öldürür ve kale Kız Kalesi adını alır.

3-) Cennet Cehennem Çökükleri

 Cennet ve Cehennem her yıl turistler tarafından fotoğraf çekmek ve gezmek için adeta akın iki mağara. İsimlerinin anlamları var. Cennet Mağarası içinde yer alan tarihi bir kiliseden adını alıyor. Cehennem Mağarası ise içerisine yardım ekipleri olmadan inilemeyeceği için bu ismi almıştır.

 4-) Yedi Uyurlar Mağarası

 Dini açıdan büyük önem taşıyan Yedi Uyurlar Mağarası aynı zamanda Eshab-ı Kehf mağarası olarak da biliniyor. Kur’an’da da yer alan Yedi Uyurlar Mağarası her yıl çok sayıda turistin beğenisini kazanmayı başarıyor.

5-)Kleopatra Kapısı

 Eski zamanlarda pek çok şehirde olduğu gibi Tarsus’un da etrafı dışarıdan gelecek saldırılara karşı koruma amacı ile surlar ile çevrilmiştir. Yıllar geçtikçe bu surlar yıkılmış ve sur kapısı günümüze kadar varlığını korumayı başarmıştır. Bugün pek çok turistin fotoğraf çekmek ve gezmek için uğradığı mekanlardan biri haline gelmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Paris Gezilecek Yerler

6-)Refah Şehitleri Anıtı

 Atatürk Parkı içerisinde yer alan refah Şehitleri Anıtı 2. Dünya Savaşı’ nda batan Refah gemisinde şehit olan mürettebatın anısına inşa edilmiştir. Tarihi açıdan çok büyük önem taşıyan Refah Şehitleri Anıtı turistlerin ilgi odağı olmayı da başarmaktadır.

7-)Tarsus Şelalesi

 Bölge halkı tarafından piknik ve mesire alanı olarak değerlendirilen şelalenin çevresi Roma döneminde mezarlık olarak kullanılmıştır. Çeşitli doğal olaylar ve afetler sonucu tahrip olan mezarlık günümüzde yok olmuştur. Şahmeran Hamamı her ne kadar yapı olarak Türk hamamlarına benzese de Şahmeran Hamamı Romalılar tarafından inşa edilmiştir. Mersin’ in en çok ilgi çeken mekanlarından biri olan hamam günümüzde de kullanıma ve ziyarete açıktır.

9-) Adam Kayalar

 Kabartma sanatının başarılı bir örneği olan Adam Kayalar Romalılar döneminde inşa edilen ve eşi benzeri bulunmayan yapılardır. Adam Kayalar 11 adet erkek, 4 adet kadın, 2 adet çocuk , bir adet dağ keçisi ve Roma kartalı kabartmasından oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir