İçeriğe geç

Mykonos Gezi Rehberi

Mykonos

 Mykonos, Yunanistan’a bağlı olan Kiklad adaları grubu içinde yer alan bir adadır. Adanın büyük çoğunluğunda karşılaşılan mimari, Yunan mimarisidir. Evleri, tarihi yerleri ve gezilecek alanları ile tipik bir Yunan adası olma özelliğindedir. Yerli halkın konuştuğu dil Yunancadır ancak turizmin gelişmesi ile beraber çok sayıda turisti ağırladığı için şehrin birçoğu İngilizcede konuşmaktadır. Halkın büyük bir kısmı ise Rum, Ortodoks’tur. Yunanistan’ın diğer adalarına nazaran daha küçük bir adadır. En çok tanın özellikleri yel değirmenleridir. Diğer Yunan adaları gibi resimlerden, fotoğraflardan fırlamış bir görüntüsü vardır. Mykonos’ta gece hayatı ve eğlence sektörü de aktiftir. Denizinin güzelliği de popülaritesinin artmasında etkili olmuştur. Mykonos’a ait bir de efsane bulunmaktadır.

 Efsaneye göre, Mykonos ismini komşu ada olan Delos’un, kralın oğlu Mykonos’tan almıştır. Mitolojide yer alan bilgiye göre Herkül’ün devlerle savaşmak gibi bir görevi bulunurmuş. Herkül’ün öldürdüğü her dev ise denize düşer ve şekil değiştirerek kayalık haline gelirmiş. Devlerin düşerek kaya şekline dönüştükleri adanın ise Mykonos olduğu efsanede yer almış. Ayrıca adada, Apollo ve Artemis’in doğduğu gibi inançlarda yer almaktadır.

 Mykonos adası, küçük bir ada olmasına rağmen gezilecek ve görülecek birçok mekânı bulunmaktadır. Plaj partileri, sabaha kadar süren gece hayatı, denizinin temizliği ile çok sayıda turistin tercih ettiği mekân olmuştur.

Gezilecek ve Görülecek Yerler

Mykonos Town (Chora):

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Danum Vadisi ve Afrika Yağmur Ormanları

 Chora, adanın hem merkezi hem de limanıdır. Dar sokakları, beyaz merdivenli dolambaçlı yolları olan, yürürken bir labirentte dolaşıldığı hissedilen bir yerdir. Sokakları diğer Yunan adalarında olduğu gibi küçüktür ancak birçok dükkânı bulunmaktadır. Merkezde sanat galerileri, kafeler, barlar ve restoranların bulunması ile her kişiye hitap edecek aktivite bulunan hareketli bir yerdir. İçinde çok sayıda mekân, dükkân bulundurmasına karşın, doğal yapısından ödün vermemiş ve bütünlüğünü korumuş nadir yerlerdendir. Yunan kültürüne özgü butiklerin yer aldığı bu yerde, doyasıya alışveriş yapılabilir ve Yunan mimarisi ile donatılmış caddeler keyif ile gezilebilmektedir.

Little Venice:

 Little Venice, denizin hemen yanında bir duvar gibi sıralanmış evlerden oluşan bir bölgedir. Evler, denize sıfır bir konumda denizin etrafında çevrelenmiş olarak inşa edilmiştir. Bu yönüyle sıra dışı ve ilginç bir görünüm oluşturur. Evlerin neredeyse hepsi rengârenk ve balkonludur. Mykonos’un en romantik bölgelerinden kabul edilen Little Venice, çiftler için ideal bir bölgedir. Mykonos, denize karşı bir şeylerin içilip keyif yapılacak ve gün batımının güzel görüntüsünün izleneceği güzel bir yerdir.

Yel Değirmenleri:

 Yel değirmenleri, şehrin sembolü haline gelmiş 16. Yüzyıldan kalmış tarihi yapılardır. 17, 19. Yüzyıllar arasında buğday ve ekmek üretiminin yaygın olduğu zamanlarda Avrupa ve Asya arasındaki ticaret yollarına buğday taşımak için yapılmışlardır. Bu nedenle ticaret yolu üzerinde yapılmış olan yapıda buğdaylar öğütülerek yol üzerinden taşıması yapılmıştır. 1. Dünya savaşı sonrasında ve gelişen teknoloji ile beraber önemini kaybetmiş olmasına rağmen, varlığını hala devam ettiren bir yapı olarak kalmıştır. Yel değirmeninin tepesine çıkıldığında büyüleyici bir manzara görünmekte olup, özellikle çiftler için romantik anlar oluşturmaktadır.

Paraportioni Kilisesi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Tatile Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

 Paraportioni kilisesi, Mykonos’ta en çok fotoğraf çekilen ilan edilen yerdir. Fransız, İsviçreli mimar Le Corbusier tarafından tasarlanan şahane yapıdır. Anlamı ise Yunancada ikinci kapı anlamına geliyor. Kilise toplamda 5 küçük kiliseden oluşmakta olup aynı zamanda Meryem Anaya adanmış bir kilisedir. Mykonos’ta gezilecek güzel yerlerdendir.

Mykonos Folkloer Museum:

 Mykonos folklor müzesi, Paraportioni kilisesinin yakınında yer alan inşası 1700’lü yıllarda yapılan bir malikânedir. Günümüzde müze olarak kullanılan yapıda 19. Yüzyıla ait klasik mobilyalar, eski aletler, seramik eserler, eski bir mutfak ve yatak odası bulunmaktadır. O dönemin yaşam tarzının anlaşılması için güzel bir müzedir. Aynı zamanda içinde çok sayıda gravürleri antika eşyalar, geleneksel müzik aletleri ve tarihi fotolar bulunur. Seyahat sırasında gezilmesi gereken yerlerdendir.

Arkeoloji Müzesi:

 Arkeoloji müzesi, 1902 de inşa edilmiş, antik Yunan döneminden kalan eserlerin sergilendiği müzedir. İçinde çanak, çömlek gibi ev eşyaları yer aldığı gibi mezar taşları, Herkül heykeli ve Truva savaşında kullanılan bir içki kabı bulunmaktadır. Tarihi değerlere meraklı olanların gezmesi gereken yerlerdendir.

Tek Yorum

  1. Gecen yil gidecektik ama fiyatlar cok pahali geldi belki Türkiyeden daha ucuzdur 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir