İçeriğe geç

Santorini gezi Rehberi

Santorini

 Santorini, Yunanistan’da yer alan ve en ünlü adası olarak bilinen bir Yunan adasıdır. Plajlarının güzelliği, muhteşem bir doğaya sahip oluşu ve antik kentleri ile nefes kesen bir adadır. Konum olarak Ege denizinde Yunanistan’ın 200 kilometre güneydoğusunda bulunur. Yıl içinde birçok ziyaretçiye kapılarını açtığı için turistik bir ada olmuştur. Volkanik ada olma özelliğini taşıyan bir adadır. Ada, bir ay şeklinde olup, Kaldera içine yapılan büyük koydan ve tamamen mavi, beyaz renklerden oluşan evleri ile akıllarda yer etmektedir. Santorini’nin oluşma hikâyesi ise 2500 yıl önce oluşan volkanik patlamadan sonra 73 kilometrelik bir alanın çökmesiyle oluşmuştur.

Gezilecek ve Görülecek Yerler

Fira:

 Fira, kartpostal görünümünde olan ve yüksekliği 300 metre olan bir kayalığın üzerine kurulması ile ün kazanan bir bölgedir. Kartpostallardan ve resimlerden fırlamışçasına bir görünümü olması ile fotoğraf meraklılarının sıklıkla uğradığı bir yerdir. Evlerin neredeyse tamamı beyaz renktedir ve terasları, dolambaçlı yolarlı, küçük kareleri, kubbeleri ve kiliseleri ile insanda iz bırakacak bir şehirdir. Dünyada az rastlanılır doğal güzelliği olan Fira, Santorini seyahatinde mutlaka uğranılması gereken yerlerdendir. Çok ünlü olması dolayısıyla turizm gelişmiştir ve ihtiyaçların karşılanacağı çok sayıda dükkân bulunur.

Oia:

 Oia, Santorini’nin konum olarak kuzey ucunda kalan ve Fira’ya 12 kilometre mesafede bir yerdir. Manzarasının şahane oluşuyla ve Kaldera’ya bakan görüntüsüyle ziyaretçilerin gezmekten keyif aldıkları yerdir. Santorini’nin birçok yeri gibi resimlerden fırlamışçasına görüntüsüyle büyüleyicidir. Fira ile aynı ev yapılarına sahip olan yerde tek fark Oia’nın daha pahalı oluşudur. Dolambaçlı yolları, beyaz renkteki evleri ile göz doldururken, gün batımı saatlerinde yaşattığı manzara ile de nefes kesici olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Cayman Adaları

Caldera:

 Kaldera, 3500 yıl önce volkanik bir patlama sonucunda oluşan yapılardan biridir. Patlama sonucunda 73 kilometre karelik bir alan çökmüş ve çöken alanı deniz doldurarak oluşmuştur. Kaldera, kaplıcaları, gaz bacaları ve Kaimeni isimli adacıklar ile meşhurdur. Gezilmesi ve görülmesi gereken Santorini yerlerinden biridir. Manzarasıyla gözlere güzellik yaşatan yerlerdendir.

Arkeolojik Site ve Kırmızı Kumsallar:

 Arkeolojik site ve kırmızı kumsallar, Santorini’nin Akrotiri köyü yakınlarında yer alan bir yerdir. Mekânın ünlü olmasındaki payın büyük çoğunluğunu kırmızı kumsallar oluşturmaktadır. 16. Yüzyılda gelişen bir şehir olduğu keşfedilmiş ve ticaret, nakliye ile uğraşan yerli bir halkın yaşadığı tespit edilmiştir. Adından da anlaşıldığı üzere kırmızı renkte bir kumsalı ve kayalıkları bulunur. Kumsalın kırmızı renkte olması, adayı ziyaret edenleri hayrete düşürmekte ve merak uyandırmaktadır. Ayrıca şehrin ünlü olan bu kırmızı kumsalları bir uçurumun hemen altında oluşmuştur. Burada bir farklılık yaratıp, kırmızı kumsallardan masmavi denizlere adım atmak paha biçilemez bir tecrübedir. Santorini seyahati yapanların gezmesi gereken yerlerdendir.

Thira Antik Kenti:

 Thira antik kent, 9. Yüzyıldan Santorini’ye kalan bir mirastır. Burada Helenistik özellikler taşıyan tapınaklar ve tarihi dönemden kalan kalıntılar yer alır. Aynı zamanda Roma ve erken Bizans döneminden kalma çeşitli izler de tarihe meraklı olan kişilerce dikkatlerden kaçmayan detaylardandır. Burada bulunan kalıntıların büyük çoğunluğu Fira Arkeoloji müzesinde sergilenmektedir. Santorini tatili sırasında görülmesi gereken yerler arasındadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bademli Köyü Gezi Rehberi

Pyrgos:

 Pyrgos, Santorini’nin başkenti Fira olduktan sonra inşa edilen bir kilisedir. Tarih olarak 1800’lü yıllarda yapılmış eski ve tarihi önemi büyük olan yapılardandır. Bir tepenin üzerindeki kale kalıntılarının etrafında Yunan adalarının meşhur olan beyaz badanalı evleri, kiklad tarzı evleri ile beraberinde inşa edilen yapıdır. Bölge, birçok butik otellere ve şık restoranlara ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Pazar turizmine hitap etmesiyle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Santorini seyahatinde gezilmesi gereken şirin bir yerdir.

Perissa Kumsalı:

 Perissa kumsalı, Santorini’nin en iyi bilinen ve tanınan dağıdır. Kumsalda dikkat çeken ilk şey ise siyah kumlardan oluşmasıdır. İnce siyah volkanik kumlarla kaplı olan kumsal, 6 kilometrelik bir uzunluktadır. Kumsal, spor ile uğraşanlar için paha biçilemez kaftandır. Birçok su sporu tesislerinin olmasıyla, sportif kişilerin tercih ettiği kumsaldır. Tatilde en çok gerekli olan deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenler için tercih edilebilecek ve gezilecek yerlerdendir.

2 Yorum

  1. Yunanistanda gezmeyi seviyorum gercekten keyifli bir yer. Ozellikle kalamarlari muhtesem. Sevgili yazar ozel bir isteğim olacak yunandayiz Thassos adasını da gezsek 🙂

    • Yunanistan harika bir şehirdir her adası efsanedir. Sayın okurum en kısa zamanda thassos adasını yazacam. Değerli yorumunuz için tsk ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir