İçeriğe geç

Nice-Fransa Gezi Rehberi

 

Nice Gezi Rehberi

Fransa’nın Cote d’Azur bölgesinde yer alan Nice, Dünyanın en güzel ve güneşli şehirlerinden birisi adeta. Burası Avrupa’da yıllık dört milyondan fazla turist çeken önemli bir turizm merkezi durumunda.

Adını Yunan zafer tanrıçası Nike’den alan Nice, yüzyıllarca Fransa ile İtalya hanedanları arasında el değiştirip durmuş. 1543’te Osmanlı kuşatmasına maruz kalarak yıkıma uğrayan kent, 1861 yılında ise yeniden Fransız hâkimiyetine girerek bu güne kadar ulaşmış.
Ancak kentte hala İtalyan etkileri kendisini hissettirmekte. St Tropez’den buraya kadar uzanan meşhur otobana Fransızlar “güneşli yol” diyorlar. Gerçekten nadir bulunan muhteşem güzellikte sahillere sahip olan Nice tüm övgüleri hak ediyor. Zaten Fransızlarda mavi sahiller manasına gelen Cote d’Azur adını vermiş bu sahil bölgesine.

 

Gezilecek ve Görülecek Yerler

Eski Şehir Bölgesi:

Nice Eski Şehir Bölgesinin en önemli özelliği dar sokakları ve tarihi binalardan oluşması. Uzun yıllar süren İtalyan egemenliği halkın büyük çoğunluğunun İtalyan olmasını sağlamış. Ancak zamanla daha güçlü hale gelen Fransa, 1860 yılında referandum istemiş. Halkın zenginliği tercih etmesi son derece normal. O dönemden kalan tüm evler İtalyan mimarisinin tipik özelliklerini barındırıyor.

Eski şehirde binalar birbirine çok yakın ve pencerelerden karşı evlerle sohbet etmek mümkün. Bu arada kurulan birkaç Pazar var, mutlaka görün derim. Opera Binasının da yer aldığı bölgede Ekim – Haziran ayları arasında bir çok opera, bale ve konser sergilenmekte. Eski şehirden savunma amaçlı inşa edilmiş olan Colline du Chateau tepesinde bulunan kaleye geçebilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Lübeck Gezi Rehberi

Parc de la Colline du Chateau Tepesi:

Buradan tüm Nice’yi kuşbakışı seyretmek mümkün. Kale tepesi anlamına gelen Parc du Chateau’da çok eskiden bir kale bulunuyormuş ancak zamanla yıkılmış. Tepeye sırf manzarası için çıkılabilir. Buraya ulaşım Rue des Ponchettes yolunda bulunan bir asansör ile sağlanabiliyor. Ya da yürüyerek de tepeye tırmanabilirsiniz. Tercih sizin.

 

Ölüler Anıtı:

Kaleyi geçtikten sonra liman bölgesine doğru giden burnu döndüğünüz anda sizi bir anıt karşılıyor. Burası II. Dünya Savaşı anısına yapılmış. Anıtın tam karşısı yürüyüş yolu olarak kullanılıyor ve limana kadar uzanıyor. Dinlenmek isterseniz yol üzerinde bir çok kafe ve restoran mevcut.

 

Liman Bölgesi:

Plajları elbette gezebilirsiniz ancak liman bir şehrin kültürünü yansıtan en önemli bölgelerinden birisi olabiliyor. Deniz havası, tekneler, cafe ve restoranlar için şöyle bir göz atılabilir.

 

Promenade Du Paillon:

Massena Meydanının sağından soluna uzanan harika bir park göreceksiniz. Burada çocuk oyun alanları ve dinlenme alanları bulunmakta. Bir turizm ofisini de barındıran parktan kuzey istikametine yol alırsanız karşınıza Ulusal Tiyatro Binası ve Garibaldi Meydanı çıkar. Sağ tarafınızda bulunan kapıdan girerseniz Promenade des Anglais’e çıkarsınız.

 

Nice Place Massena Meydanı:

Massena Meydanı, Nice’in merkezi meydanı ve tam ortasında Yunan tanrısı Apollon’un olduğu bir havuzu var. Fıskiyelere dikkat! Şehrin bazı dönemlerde yapılan etkinlikleri ve festivalleri de bu meydanda düzenlenmekte. Meşhur Nice Karnavalı da her yıl 13 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında bu meydanda yapılıyor. Denize de en yakın meydan burası diyebilirim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kışın Gezilmesi Gereken Muhteşem 10 Yer

 

Jean Medecıne Caddesi:

Bu cadde şehrin ana arteri konumunda. Bir ucu tren garına, bir ucu Massena Meydanı’na bağlanıyor. Nice’de alışverişin kalbi bu caddede atmakta. Alışveriş merkezleri, mağazalar, restoranlar, cafeler sağlı sollu uzanıyor. Caddenin tam ortasından bir tramvay hattı geçmekte ve bu tramvay hattı şehrin her yerine ulaşım sağlamakta.

 

Parc Floral du Phoenix Parkı:

Parklarıyla ünlü şehrin içinde büyük camdan bir ev barındıran Parkı Floral du Phoenix dinlenmeyi sevenler için muhteşem yeşillikte.

 

Saint Nicolas Rus Katedrali:

Merak ediyorsanız burası Rusya dışında bulunan en büyük Ortodoks Katedrali konumunda. Artık bölgede ne kadar Rus Ortodoks yaşıyorsa, onların ibadet etmeleri için yapılmış görkemli bir yapı. İçine girmek zor ancak dışardan bir hayli ihtişamlı bir yapı.

 

İngiliz Kordonu:

Nice denildiğinde akla gelen o turkuaz fikri, sıralanmış palmiye ağaçları, plajlar ve çok yüksek olmayan binaların önünden sahile paralel uzanan bitmek bilmez bir yol işte burası, İngiliz Kordonu. Şehri uzunlamasına baştan sona kat edebileceğiniz eşsiz manzaralı bir güzergah.

Meraklısına

Şehri gezdikten sonra dilerseniz Nietzche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt’ün bir kısmını yazdığı Eze kasabasına uğrayabilirsiniz. Picasso’nun ve Abidin Dino’nun bir dönem yaşadığı Antibes’e de gidebilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir