İçeriğe geç

Strazburg- Fransa Gezi RehberiStrazburg Gezi Rehberi 

Hem tarihi güzellikleri hem de şarap kültürünün merkezlerinden birisi olması nedeniyle gezmeye değer en güzel Fransız şehri Strazburg rotamızda. Alsas bölgesinin baş kenti sayılan şehir Romalılar tarafından kurulmuş. Şehrin tamamı Unesco tarafından koruma altına alınmış. Bu nedenle şehir merkezinde gezerken adeta bir açık hava müzesinde gibi hissedebilirsiniz. Yer olarak Fransa, İsviçre ve Almanya sınırında bulunması, gezi rotası başlangıcı seçilmesi için yeterli. Strazburg trenle Paris’e iki saat mesafede. Ayrıca Almanya’nın Karlsruhe/Baden-Baden Hava alanı şehre 40 dakikalık mesafede ve Türkiye’den buraya direk uçuşlar mevcut. Tren ulaşımının en büyük sıkıntısı birkaç aktarma yapılıyor olması. Yine de Strazburg’a tren ile ulaşmanın en büyük avantajı tren garının şehrin merkezinde yer alıyor olması. Yürüyerek ya da bir bisiklet kiralayarak hemen bu büyüleyici kenti keşfe başlayabilirsiniz.

Konaklama için kalacağınız süreye bağlı olarak bir daire kiralayabilir ya da otelleri tercih edebilirsiniz. Fransızlar için en önemli öğün akşam yemeği. Bu nedenle öyle çok özel bir kahvaltı hayali kurmadan krep deneyin derim. Tuzlu ve tatlı krepleri çok özel. Ya da Nehir kıyısında bulunan botlarda manzara eşliğinde kahvaltı yapabilmek mümkün. Akşam yemeği için tereddüt etmenize hiç gerek yok. Her yer müsait restaurantlarla dolu. Yemekte meşhur Alsas beyaz şarabı elbette denenmeli.

Bisiklet burada kullanılan en temel ulaşım aracı. Bisiklet kiralayan dükkanlar bile bulunuyor. Dileyen şehrin tamamını saran tramvay ağından da faydalanabilir. Kentte ünlü birkaç alışveriş merkezi mevcut. İlk matbaanın kurulduğu bir şehrin elbette üniversitesiyle de ünlü olduğunu belirtmek gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  New York’ta Gezilecek Yerler

Petite France, ortaçağ vari yarı ahşap evleri, rengarenk çiçeklerle bezenmiş çehresi ve Arnavut kaldırımlı yollarıyla adeta büyüleyici bir güzellikte. Ren nehrinden uzanan kolların kanal halini aldığı küçük şehrin etrafında insan kendinden geçiyor. Şehrin batısında muhteşem manzaralar sunan panoramik bir terasa sahip 17. yüzyıldan kalma bir baraja rast gelebilirsiniz. Barrage Vauban mutlaka görülmeli.

Tüm görkemiyle herkesi selamlayan Notre Dame Katedrali Gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olarak Victor Hugo’nun bir eserinde heybetli ama muhteşem övgüsünü almış. Tam dört yüz yıl süren yapım öyküsü ise enteresan. Katedralin gözlem platformundan muhteşem Kara Orman ve Vosges dağları manzaraları izlenebilir. Açık olduğu saatlerde katedral içerisinde gezmek ücretsiz. Üstelik içeride yer alan güzel bir sürpriz de bulunuyor. Astronomik saat gerçekten görülmeye değer.

Katedralin yakınında bar ve kafelerle dolu canlı bir meydan olan Place du Marché-Gayot’ta mutlaka köpüklü bir crémant d’Alsace keyfin deneyimleyin. Güzel sanatlar, dekoratif sanatlar ve arkeoloji müzelerine ev sahipliği yapan Palais Rohan, 18. yüzyıldan kalma anıtsal bir saray.

Dilerseniz Rhone nehrinde bir buçuk saatlik bir tekne gezisi sizleri bekliyor. Avrupa Birliği’nin ikinci başkenti olarak anılan şehirde Avrupa Konseyi, Avrupa Parlementosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gibi binalar bulunuyor ancak bu binalar şehrin dokusundan oldukça uzaklaşmış. Yine de gezmek isterseniz yarım saat gibi bir sürede yürüyerek görebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Marakeş Gezi Rehberi

Strazburg şehrinin en eski parkı Parc de l’Orangerie, merkezin doğusunda yer almakta. Muhteşem ağaçlı yollardan geçtikten sonra ücret ödemeden gezebileceğiniz bir hayvanat bahçesi sizi karşılıyor. Park içerisinde çiftlik, çocuklar için göller ve şelaleler, ağaçlara ve çatılara yuva yapan sayısız leylek görebilirsiniz. Zaten tüm hediyelik eşya satan dükkanlarda bu leyleklerin oyuncak olanları satılmakta. Dönüş yolunda rotanızı değiştirip İtalyan bir mimar tarafından 20 yılda tamamlanan ve ülkenin hoş görü örneklerinden birisi sayılan Fransa’nın en büyük Camii’sini gezebilirsiniz. Yine en güzel Strazburg manzaralarından birisine ev sahipliği yapan Gallia mutlaka ve özellikle akşam üzeri ziyaret edilmeli.

Strazburg’dan ünlü Fransız şarap bölgesi Alsace’ye ulaşmak için Şarap Rotasını takip etmek uyulacak en güzel seyahat güzergahı. Alsace yolunda Vosges dağlarının yemyeşil eteklerinden geçerken üzüm bağlarını görüyorsunuz. Manzara müthiş, sarmaşıklarla kaplı evleri ve kırmızı çatılı şirin köyleri insana sıkılmadan seyir zevki sağlıyor.

Tarih boyunca Almanya ile Fransa arasında el değiştirmiş ilginç bir bölge burası. Bir dönem Alman lehçesinin konuşulduğu bu tarihi yerde artık bu duruma rastlamak zor. Bölgenin karakteristik beyaz şarapları ise oldukça meşhur. Burada ki topraklar, bir Alman şarabı olarak bilinen ancak Alsace’de yoğun olarak üretilen Riesling şarabı üretmek için son derce uygunmuş. Alsace’da şarap üreten en büyük köy Dambach-la-Ville. Burada şarap mahzeni olarak hala kullanılan oldukça eski yapılar görmeye değer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Positano Gezi Rehberi
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir