Gezi Rehberi

Ukrayna’da Gezilecek YerlerUkrayna’da Gezilecek Yerler

Eski Slav dilinde “sınır ülkesi” anlamına gelen Ukrayna Karadeniz’in kuzeyinde yer almaktadır. Ülke yüzölçüm olarak Avrupanın en büyük ülkesi konumundadır. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla 24 Ağustos 1991’de bağımsızlığını ilan etmiştir. Rusya ile Avrupa arasında köprü durumunda bulunan Ukrayna; tarihi binaları, doğal güzellikleri, hareketli gece hayatı ve ayrıca ülkede yaşamın uygun fiyatlı olması nedeniyle 10 milyon üzerinde (2017 yılı verisidir) turist çekmektedir. Türk vatandaşlarına vize uygulamaması, hatta daha da kolaylık sağlanarak karşılıklı seyahatlerde 180 gün içinde 90 güne kadar sadece kimlik kartı ile giriş yapılabilmesiyle birçok Türk turist Ukrayna’ya gelmektedir.

1. Kiev

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev en kalabalık şehirdir. 3 milyona yakın nufüsu (2018 verisidir) vardır. Kiev 250 yıl Hazarlar (850-1100), 260 yıl Altınordu (1240-1500) adındaki Türk devletleri egemenliğinde kalmıştır. Dinyeper nehri kıyısında kurulan şehre isminin kimin tarafından verildiği bilinmese de eski Türkçe’de “kıyı ev” anlamına geldiği düşünülmektedir.

Maidan Nezalezhnosti (Bağımsızlık Meydanı): Kiev’in tam merkezinde bulunan meydan Sovyetler Birliği dağılırken bağımsızlık isteyen insanların ve turuncu devrim yapıldığında gösterilerin merkezi olmuştur. Şehrin en bilinen caddesi Khreshchatyk burada bulunmaktadır. Haftasonu trafiğe kapatılmaktadır.

-Pecherska Lavra (Mağaralar Manastırı): 28 hektarlık dev bir alana kurulu olan ve 6’sı yer altında olmak üzere toplam 18 manastırdan oluşan bu yapılar 900 yıllık tarihiyle Unesco Dünya Kültür Mirasları Listesi’ndedir.

Kiev Metrosu: 107 metre derinlik ile dünyanın en derin metro istasyonu Arsenalna’yı da içeren metro sisteminde, metro mimarisi ve büyüklüğüyle kültürel bir yapıdır.

Andrew Yokuşu: Turistik bir nokta olan bu yer St.Andrew Katedralini de barındırmaktadır. Sanat galerileri ve hediyelik eşyalar satan dükkanlar da çokça mevcuttur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kışın Gezilmesi Gereken Muhteşem 10 Yer

-Altın Kapı (Zoloti Vorota): Şehrin girişlerine yapılan surlar yıkılmış ancak bu kapı ayakta kalmış ve simge bir yapı halini almıştır.

St. Sophia Katedrali: Adını İstanbul’daki Ayasofya’dan alan kilise Kiev’in en eski kilisesidir. Unesco Dünya Mirası Listesi’ndedir. Ayrıca çan kulesinden Kiev manzarası mutlaka görülmelidir.

Mariyinsky Sarayı: 1750 yılında inşa edilen, Mariyinsky Parkı içinde yer alan bu muhteşem saray uzun yıllar Çar ailesine hizmet etmiştir. Günümüzde ise Cumhurbaşkanı’nın resmi törenlerini icra ettiği saray olarak kullanılmaktadır.

Altın Kubbeli St. Michael Manastırı: Altın kubbeleri ile rahatlıkla göze çarpan bu manastır 12. yüzyıla kadar kullanılmış Sovyet döneminde yıkılmıştır. 1998 yılında yeniden inşa edilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı Müzesi: Rodina Mat (Anavatan) adındaki 102 metre uzunluğunda 560 ton ağırlığında paslanmaz çelikten üretilmiş heykelin bulunduğu müzede İkinci Dünya Savaşı ile Nazi ve Sovyet işgali ile ilgili birçok bilgi, eser ve kalıntı bulunmaktadır.

St. Vladimirskaya Katedrali: Slavlara Hristiyanlığı getiren Kinyas Vladimir’den adını almıştır. Mozaikleri eşsiz güzelliktedir.

Çernobil Müzesi: 1986 yılında yaşanan felaketin anısına yapılan müzede, felaket hakkında herşeyi görmeniz mümkün. Ayrıca Çernobil’e tur düzenleniyor. Merak ediyorsanız bu turlara katılabilirsiniz.

Pirigovo Açık Hava Müzesi: 160 hektarlık bir alanda, geleneksel yaşamı devam ettiren 6 adet köy bulunmakta. Restoranlar da mevcut.

Kiev Parkları: Kiev’in parklarını anlatmak için Goethe’nin sözü yeterli gelecektir; “İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum”.

2.Lviv

Ukrayna’nın Kiev’den sonra ikinci turistik merkezi olan şehir Ukraynaca “lev” yani aslan kelimesinden türemiştir. Kültür Başkenti sıfatına sahip Lviv şehrinde 60’ın üzerinde müze 100’ün üzerinde katedral mevcuttur. Polonya sınırına 70 km. uzaklıkta olduğundan pekçok turist gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Lüksemburg Gezisi

Rynok Square: Unecso Dünya Mirası Listesinde yer alan Rynok Square meydanı şehrin merkezi konumundadır. 50’den fazla tarihi yapıyı çevresinde bulundurur. Meydanın en önemli yapıları Latin Katedrali, King John Sobieski Palace, Black House, Lubomirski Palace, Bandinelli Palace adındaki yapılardır.

Opera Binası: Lviv’in sembolü olan bu yapı, dünyanın en iyi tiyatro ve opera binası olarak gösterilmektedir.

-Potocki Sarayı: 1880 yılında dönemin Avusturya Başbakanı olan Alfred Jozef Potocki için inşa edilmiştir.

Lviv Town Hall: Belediye binasının tepesine çıkmak için 350 üzerinde basamak çıkmalısınız. Şehir manzarası muhteşem.

Lychakiv Mezarlığı: 1787 yılından bu yana kullanılan bu mezarlık içerdiği heykeller ile bir açık hava müzesini andırmaktadır.

-Memorial Museum: 1991 yılında kurulan Ukrayna öncesinde de büyük sıkıntılar yaşamış bir ülke. Naziler, Ruslar ve Polonyalılar ile zaman içerisinde değişik sorunlar yaşamışlardır. Burası şimdi müze olsa da aslında eski bir hapishanedir. Zaman içerisinde burada yaşanan ölümleri ve bunların tarihsel olarak anlatılması insanı etkiliyor.

-Eczacılık Müzesi: Eczacılık tarihinin müzenin içinde farklı bir konseptte anlatıldığı müze gezilmeye değer.

-Territory of Terror: Nazi dönemi dahil, Ukrayna’nın yaşadığı totaliter rejimlerin ülkeye yaptığı zulmü anlatan bir müzedir.

-High Castle: Günümüzde kale kısmından geriye pek bir şeyin kalmadığı, şehre tepeden bakabileceğiniz bir nokta.

-Boim Şapeli: Katedral Meydanı’nda yer alan 1600’lü yıllarda inşa edilen bu şapel UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

-Ermeni Katedrali: Lviv’deki ermeni toplumunun simgesi olarak kabul edilen katedral 1363 yılında inşa edilmiştir.

-Yard of Lost Toys: Kayıp, eski oyuncakların bir arada durduğu bir alan. Zamanında sıradan bir vatandaş bulduğu oyuncağı “belki sahibi gelir” düşüncesi ile bırakmış. Zamanla kayıp olan bir sürü oyuncak burada birikmiş, şimdi adeta bir oyuncak mezarlığı gibidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Venedik-italya

3. Odessa

Ukrayna’nın dördüncü büyük şehri olan Odessa turizm, liman ve ulaşım şehridir. Odessaya bazen Karadeniz’in İncisi, Güney Semayesi ve Güney Palmyra adı da verilmiştir.

-Vorontsov Sarayı: Kırım’ın en eski ve en büyük saraylarından biri olan Vorontsov Sarayı veya Alupka Sarayı Kırım Dağı eteklerinde yer alan Alupka Kasabasındadır. 1828-1848 yılları arasında inşa edilen saray 40 hektar yeşillik ve bitişik park topluluğu içinde yer almaktadır.

-Batı ve Doğu Sanatı Müzesi: Zengin koleksiyonu ve farklı kültürlerden eserleri barındırması bakımından gezilmesi gereken müze, Ukrayna’nın tarihsel ruhunu yansıtmaktadır.

-Potemkin Merdivenleri: Odessa’nın en bilinen sembollerinden birisi olan merdivenler, şehrin yüksek bir konumda olması nedeniyle denize kolay ulaşım için inşa edilmiştir.

-Puşkin Müzesi: Rus edebiyatının kurucusu kabul edilen Alexander Pushkin anısına yapılmıştır. Pushkin’in güneye sürgün edildiğinde 1823 yılında kaldığı apartman dairesi restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır.

-Opera Binası: 1810 yılında inşa edilmiş, 1873’te yangında neredeyse tamamen yok olmuş. Ancak yeniden inşa edilmiştir. Görülmeye değer bir yapıdır.

-Denizcilik Müzesi: Opera Binası ve Edebiyat Müzesi arasında yer alan bu müze mutlaka gezilmeli.

-Katerina Meydanı: Modern Odessa‘nın kurucusu olarak kabul gören Büyük Katerina‘ya ait bir heykelin de bulunduğu meydan şehrin ana buluşma noktalarından biridir. Potemkin Merdiveni ile Katerina Meydanı’na ulaşmak mümkündür.

-Pryviz Pazarı: Hem yerel halk hem de turistler tarafından ziyaret edilen Odessa Pryviz Pazarı alışveriş için büyük bir çeşitlilik sunuyor. Pazar Eski Sovyet coğrafyasının en büyük pazarlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı