İçeriğe geç

Belum ve Borneo Tropikal Yağmur Ormanları Gezisi

Borneo Yağmur Ormanları 
Borneo adası oldukça güzel bir bölge olup yağmur ormanları ile ünlü olmaktadır. Neredeyse 130 yıllık bir geçmişe sahip Amazon yağmurlarından 70 milyon yıl önce de var olmaktadır. Ancak yaşanılan olumsuzluklar sonucunda maalesef yarısı yok edilmiş durumdadır. Dünya koruma vakfı tarafından sunulan bilgilere göre 1950 ile 1955 senesinde Borneu bölgesi yağmur ormanları ile kaplıydı ancak günümüzde bu durum yüzde 50 altında ter alıyor. Ormanların ortadan kalkmasının sebebi ise yağ palmiyesi yetiştirilmesidir. Çünkü ekonomik açıdan önemli bir konudadır. Ormanlar yok edilerek yağ palmiyesi ekiliyor. Yağmur ormanlarında henüz keşfedilmemiş pek çok hayvan ve bitki türü bulunuyor. Bu ormanlarda yer alan en bilinen ağaç türü ise 70 metrelik Menggaris ağaçları bulunuyor. Ayrıca 15 binden fazla bitki çeşidinin olduğu biliniyor. Yağmur ormanlarında uzun burunlu, Borneo orangutanı, uçan yılan, boynuzgaga, cüce yalıçapkını, draco kertenkelesi, uçan dev sincap, atlas güvesi ve fener böceği gibi çeşitli benzer türler bulunuyor.
Yaklaşık olarak 743 bin kilometreye sahip olan Borneo adasında bulunan yağmur ormanları insanlar tarafından yok ediliyor. Bu sebeplerden dolayı WWF Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından sürekli olarak takip edilerek geçmişte 1milyon 200 bin hektar iken günümüzde sadece 200 bin civarı olarak bilinir. Sadece ormanlar ile değil akarsularının çok olması ve de dünyanın en büyük yer altı nehri koridoru mevcut. Muson iklimi etkisinin de görülmesi ise canlılığın geniş ve çeşitli olmasını sağlıyor.
Yağmur ormanlarında yer alan bitkilerden birisi olan Rafflesia çiçeği ise oldukça dikkat çekici oluyor. Dev bir çiçek olup kısa sürede açıp ölmektedir. Bu adada bulunan birçok canlı çeşidi ve bitki örtüsü ise turistleri oldukça ilgisini çekiyor. Borneo’da sadece yağmur ormanlarında değil bölgenin diğer yerlerinde de uzun burunlu maymunlar karşımıza çıkıyor. Genellikle ağaç tepelerinde yaşam sürdürüyorlar.
Borneo’da Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yağmur ormanları sık olan bu bölgede mutlaka dikkat edilmesi gerekiyor. Ancak adanın da tehlikeli olabileceğini unutmamalısınız. Bu bölgede genellikle sıtma hastalığı çok sık karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı koruyucu ilaçlar kullanmanız gereklidir. Yağmur ormanlarında çeşitli kıyafet seçenekleri seçmeniz gereklidir. Hayvan çeşitliliğinden dolayı birçok zehirli böcek ve yılan çeşidi ile karşılaşabilirsiniz. Borneo yağmur ormanlarında endemik pek çok bitki türü bulanıyor.
 Nasıl Gidilir?
Borneo yağmur ormanlarına gidebilmek için ülkemizden direk uçuş yoktur. En avantajlı ulaşım yolu ise Singapur aktarmalı uçuşları olmaktadır. İstanbul üzerinden Kuala Lumpur’a 10 saatlik bir uçuş yapılır ardından ise Kuala bölgesinden Borneo merkezine 2-3 saatlik kısa bir uçuş gerçekleştirilir.
Ne zaman Gidilir?
Sıcak ve nemli bir ortam olan Borneo kasım ve nisan ayları arasında yoğun yağış almaktadır. Bu yağış durumundan daha ucuz bir yolculuk imkânı yakalamanız mümkün.
Vize Gerekli Mi?
 Asya yani Malezya vizesi ile ülkeye giriş yapılabilinmektedir.
#BELUM YAĞMUR ORMANLARI
Belum yağmur ormanları mükemmel bir gezi için ideal bir bölgedir. İnsanlar tarafından yapılan beşeri bir göl olan Temenggor gölü ormanın büyük bir kısmını kapsar. Geniş ve tropik bir yağmur ormanlarının derinliklerinde pek çok güzellik ile karşılaşılması mümkün.
Belum yağmur ormanlarının yanı sıra Malezya yemyeşil bir ülke karşımıza çıkıyor. Bu toprakların neredeyse 3’te 2’si ormanlar ile kaplıdır. Neredeyse 130-140 yıllık mükemmel bir yağmur ormanları bulunuyor.
Ne Zaman Ziyaret Edilmeli?
Belum yağmur ormanlarında genellikle nemli ve sıcak bir hava söz konusudur. Geceleri ise daha serin bir havadadır.
Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bu bölgeye gelirken daima dikkatli ve hazırlıklı olunması gereklidir. Yanınızda mutlaka yağmurluk bulundurunuz. Mümkünse su geçirmez bir çanta kullanmanız gereklidir. Yağmur ormanlarında birçok böcek bulunuyor. Bunlardan dolayı ayaklarınızı ya da bileklerinizi ısırılması mümkündür. Buna karşın uzun eşofmanlar ya da ilaçlar kullanmayı tercih edebilirsiniz.
Vize Durumu
Malezya bölgesinde 90 güne kadar olan ziyaretlerde vize istenmiyor. Şehre girdikten sonra kolay bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Cayman Adaları

2 Yorum

  1. Selda Selda

    hep görmek istemişimdir yağmur ormanlarını,
    bir türlü gitmek nasip olmadı. ha bu yıl ha gittik gidiyoruz derken hep kaldı. ama yakın zamanda mutlaka gidicem hatta yazınızdan etkilenip en yakın zamanda…

    • Yağmur ormanları muhteşem bir yer umarım en kısa zamanda buralara gitme şansına erisirsiniz. Değerli yorumunuz için tsk ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir