İçeriğe geç

Cusco Peru Gezi Rehberi

Cusco Peru Gezi Rehberi

Dağlık yapısı ile oldukça dikkat çeken Cusco şehri oldukça beğenilen bölgelerden birisi olmaktadır. Şehir içerisinde yer alan İspanyol mimarisi, yerel kültürleri, lamalar ve meşhur And dağları ile adeta insanların ruhlarına hitap eden bir manzaraya sahip olan olan Cusco tarihi dönemlerde İnka devletinin yaşadığı bölge olmuştur. Bundan dolayı bu bölgede değişik bir kültür ortamı ziyaretçilerini karşılamaktadır. Harika ortamı ile mutlaka gezilmesi gereken bir yerdir, diyebiliriz.
Cusco şehri Güney Amerika kıtasında bulunan neredeyse bütün sahilleri yönetmiş olan İnka krallığının başkenti olarak adını tarihin tozlu sayfalarına yazdırmıştır.

İspanyollar bu bölgeye büyük bir ilgi duymaktadır. Bunda dolayı da İspanyol kültürüne hâkim olunmak için çok fazla çalışmalar yürütülmektedir. Ancak günümüzde bunu tamamen başardılar dememiz mümkün değil. Halk Quechua dilini konuşuyor ama İspanyol hayranlığından dolayı sonradan İspanyolca dilini de öğrenmek için büyük uğraşlar gösteriyorlar.

Cusco harika bir yer fakat buraya gelen ziyaretçilerin yüzde 90’nında yüksek irtifa hastalığı gerçekleşiyor. Bundan dolayı ziyaretin ilk günleri çok fazla gezebileceğinizi sanmıyorum.
Yüksek İrtifa Hastalığı Nedir? Bu Hastalığa Yakalanır Mıyım?
Cusco ziyaretçilerinde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu hastalıktan sadece tansiyonu düşük olan kişiler kurtulabiliyor. Yüksek irtifa hastalığının temel nedeni havadaki irtifa yükseldikçe bulunan oksijen miktarından azalma gerçekleşiyor. En az 3000 metreden sonra bu hastalık baş gösteriyor. Genel olarak belirtileri mide bulantısı, ishal ve baş ağrısı gibi durumlar oluyor.
Nasıl Bu Hastalıktan Kurtulabilirim?
Yüksek irtifa hastalığından kurtulmak için yapılabilecek iki şey var. Bunlardan ilki düşük seviyede bulunan irtifa ortamlarına inmek olacaktır diğeri ise sabretmek çünkü vücudunuz bu duruma alıştıkça adaptasyon göstermeye de başlamaktadır.
Bu hastalık durumu en çok iki gün sürmektedir. Etkilenmeyen insan sayısı yok denecek kadar azdır.
Cusco Peru Gezisi İçin Nasıl Vize Alabilirim?
Eğer Türk vatandaşı iseniz Peru’ya gitmek için herhangi bir vize işlemine ya da vize almasına gerek bulunmamaktadır.
Neden Cusco’yu Gezmeliyim?
Herkes tarafından bilinen İnka krallığı tarafından yapılan tapınak Machu Picchu’ya gitmek için Cusco şehrinden geçmeniz gerekiyor. Meşhur And dağlarının eteklerinde yer alan Cusco şehri İnka uygarlığının başkenti olmasının yanı sıra UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde de yer alan olağan üstü bir yer niteliğindedir. Cusco’da bulunan harika manzara ve meşhur yerlerinin mutlaka görülmesi gereklidir.
Cusco’ya Ne Zaman Gitmeliyim?
Cusco şehri özellikle Haziran aylarında yani yaz mevsimine ideal bir yer oluyor. Çeşitli festivallerin olması ise turistler tarafından sıkça tercih edilmesinin temel nedenlerindendir. Haziran ayının meşhur festivali olan İnti Raymi yılın en önemli etkinliği olarak bilinmektedir. İnti Raymi aynı zamanda güneş festivali anlamına da gelmektedir.
Cusco’ya Ulaşım Nasıldır?
Cusco şehrinde Alejandro Velasco Astete Uluslar arası havalimanı şehir merkezine çok yakın bir bölgede bulunmaktadır. Lima ve Areuipa arasında sürekli olarak günlük uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Diğer ülkelerden gelirken Lima üzerinden aktarma gerçekleştirilmektedir.
Cusco Şehri Tam Olarak Nerede Yer Alıyor?
Cusca şehri, Peru’nun güney doğusundan bulunmakta olup And dağlarının Urubamba vadisinin yakınında bir bölgedir. Deniz bölgesinden yüksekliği ise 3.400 metre olmaktadır.
Cusco Şehrinin Tarihi
13. yüzyılda kurulmuş olup İnka devletinin başkenti olmaktadır. İnka devletinden önceki dönemlerde ise Killke adı verilen kabilelerin yaşadığı bölge olmaktadır.
İspanyollar tarafından keşif amacı ile buraya geldiği bilinmektedir. Ancak İnka başkenti olan Cusco şehrinde bulunan taşların nasıl buraya getirildiğine dair bilgi bulunmamaktadır. Şehirde başta Qorikancha tapınağı olmak üzere birçok İnka mimarisi mevcuttur.
Bu bölgede 1529 yıllarında İnka iç savaşları meydana gelmiştir. Bu savaşlar 1532 senesinde İspanyol Fatih Pizarro’nun kazanması ile son bulmuştur. 1821 senesinde Peru bağımsız bir hal almıştır. Bundan dolayı da Cusco şehri stratejik açıdan oldukça önemli olmaktadır. 1911 senesinde kâşif Hiram Cusco şehrinde Machu Picchu harabelerini keşfetmiştir. Ardından ise 1983 senesinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiştir.
Cusco Hakkında Genel Bilgiler
12.yüzyılda kurulmuş olan bu şehir 13.yy ile 16.yy süresince İnka uygarlığı başkenti olarak kalmıştır. Keçuva dilinde isminin orijinal hali Qusqu olmuştur. Kökeni ise Aymaraca dilinden gelmektedir. İspanyollar ile Cuzco olarak kullanılmış lakin günümüzde Cusco olarak kullanılmaya başlanmıştır. Cusco şehrinin 2013 araştırma verilerine göre 435 bin olmaktadır.
Cusco şehri Watanay nehri vadisine kadar uzanıyor. Bu bölgede yer alan en ünlü yer 6271 metre olan Salkantay dağı olmaktadır.
Cusco Şehrinin İklimi Nasıldır?
Cusco şehri köppen ikliminden etkilenmektedir. Kuru kış ve yağışlı yazların olduğu astropikal dağlık alan iklimine sahip bir bölgedir. Mayıs ve Ağustos aylarında kuru sezona sahiptir. Aralık ve Mart ayları ise oldukça yağışlı olmaktadır. En soğuk zaman ise Temmuz ayı olmaktadır. Bu şehirde 1911 senesinden beri kar yağışı görülmemiştir. Yapılmış araştırmalara göre dünyada yer alan ultraviolet ışık seviyesinin en yüksek yer olduğu belirlenmiştir. Bu bölge yer altı ve yer üstü kaynakları açısından oldukça önemli bir konumdadır. Yer altı kaynaklarında altın açısından zenginken yer üstünde mısır, arpa ve çay gibi tarım ürünleri oldukça zengin bir üretime sahiptir.
1. Gastronomi
İnka krallığı’nın başkenti olan Cusco şehrinde Peru yemekleri çok sık tercih ediliyor. Genellikle tarım ürünleri ön planda olarak karşımıza çıkıyor. Ortamda bulunan zengin kaynaklardan dolayı birçok yöresel lezzeti ile biliniyor. En meşhur yemeği ise Cuy olmaktadır.
1. Mimari Yapısı
Cusco şehrinde bulunan mimari yapılar kolonyal dönem öncesine ait birçok yapıta ev sahipliği yapıyor. Yer alan kiliseler, Arnavut kaldırımları ve İspanyol mimarisi eserleri ile UNESCO listesinde yer alıyor.
Cusco Şehrinde Ne Kadar Kalmalıyım?
Cusco şehri her yönüyle oldukça zengin bir yer olmaktadır. Eğer imkânınız var ise burada 1 ay kalmanızı öneririz. Aynı zamanda bu şehre gelmişseniz trekking yapmadan asla dönmemelisiniz. Bu trekking 5 ya da 6 gün sürebilmektedir. Ortalama olarak iyi bir şekilde gezebilmek için 9-10 gün ideal olacaktır.
Tarihi şehirlerde yer alan kalıntılar bu bölgenin turistik açıdan önemli bir nokta olmasını sağlar. Tarihi yerlere giriş için çoğu zamanlarda Cosituc almanız gereklidir. Cosituc kombine biletlere verilen isimdir.
1.Plaze de Armas
Plaza de Armas, burası İnkalar döneminden itibaren Cusco şehrinin kalbi haline gelmiş durumdadır. Bu bölgede yer alan 2 adet bayrak vardır ve bunlardan birisi kırmızı ve beyazken diğeri gökkuşağı renklerinde olan bir bayraktır. Renkli olan bayrak İnka devletinin bayrağıdır.
Meydanda yer alan en önemli yapılarından birisi ise eski bir kilise olan Iglesia del triunfo olmaktadır. Bunun yanında Cusco Katedrali de oldukça sevilen bir yerdir.
2.San Blas Mahallesi
Cusco şehrinin en popüler mahallesi olarak bilinmektedir. Çevresinde pek çok bohem kafeler ve butikler mevcuttur. Bu bölgede yer alan Arnavut kaldırımı ise en önemli ve gözde yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.
3.Qurikancha Tapınağı
Cusco şehrinde yer alan Qurikancha Tapınağı İnka krallığının en önemli ve görkemli yeri olarak bilinmektedir. Türkçe anlamı ile altın avlu olarak bilinmektedir. Tapınakta yer alan altın kaplama nesneler ve heykeller bulunmaktadır. Daha sonralarda İspanyol etkisi ile bu bölgeye Santo DomingoKilise Kompleksi yapılarak güneş tapınağı oluşturulmuştur. Bu görkemli güneş tapınağı en ince taş işçiliği unvanına sahiptir.
4.Saksaywaman (Sacsayhuamán)
İnka devletinden önce bölgede yer alan Killke adlı kabile tarafından inşa edilen Saksaywaman şehir duvarları olmaktadır. Şehir merkezinden 3 KM dışarıda bulunan bu hisar bölgesi İnka devletinin mimarisi ile daha geniş bir hal almıştır. Bir kısmı yıkılmış olsa da oldukça sağlam bir yapısı bulunmaktadır.
Cusco Şehrinde Yapılabilecek Aktiviteler
1.Healing House Ve Yoga
Healing house diğer adı ile iyileşme evi olarak bilinmektedir. Burada yoga yapmak oldukça eğlenceli ve rahatlatıcı bir aktivitedir. Zihninizi dinlendireceğiniz bu yoganın yanı sıra meditasyon, masaj gibi aktivitelerde mevcuttur.
2.Şehir Turları Yapın
Cusco şehri birçok zenginliğe ev sahipliği yapmaktadır. Herhangi bir şehir turu yapmadan asla burayı terk etmeyiniz. Bir tur şirketi ile anlaşabilir ya da kendi başınıza gezebilirsiniz. Eğer tur ile gezecekseniz sizlere tur kapsamında yemek ortamları sunulmaktadır.
3.Festivallere Katılın
Cusco şehrinde en büyük ve en popüler aktiviteler şüphesiz festivaller olmaktadır. Dolu dolu yaşayacağınız bu eğlenceli festivaller ile geleneksel kültüre şahit olabilirsiniz. Meydana gelen festivallerde müzikler ile birlikte geçit törenleri gerçekleştirilmektedir.
Cusco şehrinde gerçekleşen festivaller şöyledir;
Ollantaytambo Bayramı (6 Ocak)
● Sulan Sebastian Bayramı (20 Ocak)
● La Virgin de la Candelaria (Şubat)
● Cusco Karnavalı (Şubat)
● The Lord of Earthquakes (Mart-Nisan)
● Cruz Velacuy (2 Mayıs)
● Señor de Torrechayoc (Mayıs)
● Quylllur Rit’i (Haziran)
● Corpus Christi (11 Haziran)
● Güneş Festivali (Inti Raymi) (24 Haziran)
● Doğa Ana Günü (1 Ağustos)
● Uluslararası Trujillo Bahar Festivali (Eylül)
● La Virgen del Rosario (Ekim)
● All Saints Day (1 Kasım)
Cusco Şehrinde Konaklama
Mutlaka gezilmesi gereken şehirlerden birisi olan Cusco’da pek çok kaliteli otel bulunuyor.
JW Marriott El Convento Cusco, şık ve lüks bir oteldir, ücreti biraz yüksektir.
Otel Los Apus, wifi, kahvaltı gibi hizmetler veriliyor. Orta bütçeli bir otel olmasına rağmen hizmetleri çok kalitelidir.
Hostel El Grial, şehir merkezine oldukça yakın olan sevimli bir oteldir. 17. Yüzyıldan kalma restore edilmiş bir yerdir. Burada kahvaltı ücretlidir. Fakat kahve, wifi gibi hizmetler ücretsiz verilmektedir.
Cusco Şehri Popüler Yemek Mekânları
Jack’s Café Bar, oldukça popüler bir mekândır. Tostları ile oldukça sevilen bu yerin zencefilli limonatasına da ilgi oldukça büyüktür.
El Cafe de Mama Oli, tatlıları ile bilinen bu yer günlük menüleri ile birçok kişinin gönlünü kazanmış durumdadır. Kiş ve tatlıları ile bilinmektedir.
Andean Grill, Plaza de Armas bölgesinde yer alan bu yer Peru ülkesinin geleneksel yemeklerini bulabileceğiniz bir yerdir. Temiz ve ekonomik olmasının yanında normal bir menü her şeyi ile 20 soles tutmaktadır.
Cusco Gece Hayatı
Km.0, bu mekân San Balas meydanında bulunan harika bir bardır. Canlı performansları ile eğlenceli bir gece geçirmenize imkân sunuyor. Canlı müziğin yanı sıra Thai yemeği çok sevilen bir seçenektir. Salı ile Cumartesi günleri 11.00’dan geç saatlere kadar açık olmaktadır.
Cusco Bar Hop ile Pub Crawl, özellikle Cumartesi günleri 21.30 civarında lokal gece turları meydana gelmektedir. Bu turda barlarda gezerek bir bardak içki içiliyor. Turun başlangıç noktası ise İnka Team Bar adlı mekân olmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Batum-Gürcistan

2 Yorum

  1. Amerika tarihi hakkında fazlaca okumuş biri olarak fırsatım olursa görmek istediğim ülkelerden biri Peru. Cusco da bu tarihte önemli yeri olan bir şehir. Tarihi yapıların birçoğu ne yazıkki Avrupalılar tarafından vandallıkla tahrip edilmiş olsa da, kalanlarını görmek bile büyük bir tecrübe olacaktır. Fotoğraflarınızı da çok güzel, ellerinize sağlık

    • Guzel ve degerli yorununuz icin tsk ediyorum. Ve en kisa zamanda amerika hayalinizi gerceklestirrsiniz insallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir