İçeriğe geç

Doğu Ekspresi Gezisi

Doğu Ekspresi değişik bir gezi deneyimi yaşamak isteyenler için alternatif bir seçenek haline gelmiştir. Türkiye’nin Doğu şehirlerine harika bir tren yolculuğu ile gitmek pek çok kişi için heyecan verici bir deneyim olacaktır. Kars şehri rotası üzerinde hazırlanan bu gezi için en eğlenceli seçenek Doğu Ekspresi olarak karşımıza çıkıyor. Güncel fiyatlarına göre Doğu Ekspresi ile Kars ve Erzurum turu 2344 TL civarına denk geliyor. Özellikle kış zamanlarında kar eşliğinde yapacağınız bu yolculuk hem eğlenmeniz hem de kendinizi dinlemeniz için ideal bir fırsat olacaktır.

Doğu Ekspresi Ara Durakları Nelerdir?

Doğu Ekspresi gezisinde bazı şehir durakları bulunuyor. Kars şehri varış bölgemizdir. Bu şehir dışında ise Ankara, Kayseri, Kırıkkale, Sivas, Erzincan ve Erzurum şehirleri ara duraklar arasında yer alır.

Doğu Ekspresi İçin Biletimi Nerden Alabilirim?

Doğu Ekspresi gezisi için biletinizi TCDD web sitesi üzerinden almanız gereklidir. Başka bir seçenek olarak ise ana büyük garlar üzerinden bu bileti kolayca temin edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi TCDD Tren Biletleri Hakkında Genel Bilgi

3 çeşit bilet türü alma hakkınız bulunuyor, uzun bir yolculuk geçireceğinizi göz önünde bulundurarak seçim yapılmalıdır.

Bilet çeşitleri;

● Pulman 2+1, normal tren koltuklarının bulunduğu seyahat bölümüdür.
● Örtülü Kuşetli bölümü, bu bölümde yer alan otluklar yatak haline dönüşebilmektedir. Size görevliler tarafından verilen örtü ile rahat bir şekilde uyuma olanağınız mevcut.
● Yataklı vagon, bu bölüm ise küçük tek kişilik ya da iki kişilik odalardır.

Doğu Ekspresi Yolculuk Süreci Hakkında Bilgi

Doğu Ekspresi ile yapılan yolculuklar genelde 25 saat sürmektedir fakat olumsuz hava şartları gibi durumlarda rötar söz konusu olabilmektedir. Tren turu her gün Ankara garından saat 18.00 civarında kalkmaktadır. Kars’tan kalkış saati ise 08.00 olmaktadır.

Doğu Ekspresi Gezisinde Neleri Yanımda Bulundurmalıyım?

Trende pulman bölümü dışında diğer bölümlerde priz bulunmaktadır. Klimalı ve sıcak bir ortam olup 2 adet tuvalet bulunuyor. Yemek vagonu var fakat 25 saatlik bir yolculuk olduğu için yanınıza atıştırmalık yiyecekler almanızda fayda var. Şarj aleti, su gibi malzemeleri mutlaka almalısınız bunun yanı sıra kitap ya da dergi gibi zaman geçirecek şeyleri de yanınıza almanız sıkılmanıza engel olacaktır.

Vagonlar Hakkında Genel Bilgi

3 adet vagon bulunuyor diye yukarıda bahsedilmişti. Yolculuk yapacaklar için bu konuyu biraz daha açmak daha yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Pulman vagonları: Normal koltukların bulunduğu vagon bölümüdür. 2+1 koltuk bulunur daha çok kısa yolculuk için tercih edebileceğiniz bu koltuklar 25 saatlik yolculuk için rahat bir seçenek olmayacaktır.

Örtülü Kuşetli: 4 kişilik odalardır bu koltuklar yatak haline dönüşebilmektedir. Sizlere görevliler tarafından temiz yatak örtüleri veriliyor böylece kendinize yatak yapmanız mümkündür.

Yataklı: 2 kişilik yataklar bulunuyor. Bu odalarda mini buzdolabı, priz hatta masa ve lavabo da bulunmaktadır. Yolculuğu rahat bir şekilde geçirmek isteyenler için ideal bir seçenektir.

Yemekli vagonlar: Yemek için tercih edebileceğiniz restoran vagonu olmaktadır.

Son olarak trene evcil hayvan almak yasak değil fakat hayvanınızın kimliğinin yanınızda olması gerekli. Aksi takdirde sorun oluşabilir.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Doğu Ekspresi fiyatları söz konusu olur ise fiyatlar aşağıdaki gibidir (tek kişilik) :

1. Pulman Fiyatları

● Tam kişi 48 TL
● Öğrenci 36.50 TL
● 60-65 yaş 36. 50 TL
● 65+ yaş 23.50 TL
● Basın ve öğretmen için 36.50 TL
1. Örtülü Kuşeli Fiyatları

● Tam kişi 61 TL
● Öğrenci 51.50 TL
● 60-65 yaş 51.50 TL
● 65+ yaş 38.50 TL
● Basın ve öğretmen için 51.50 TL
1. Yataklı

– Tam 96 TL

– Öğrenci 86.50 TL

-60-65 yaş 86.50 TL

– 65+ yaş 73.50 TL

-Basın ve öğretmen için 86.50 TL

Biletin son güncel duruları yukarıdaki gibidir fakat TCDD resmi sayfasından değişen fiyatları takip edebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Ve İhtiyaçlar

1. Yemek İhtiyacı

Doğu Ekspresi ile 1 günlük seyahat sizleri bekliyor. Durum bu olunca şüphesiz en temel ihtiyacınız yemek olacaktır. Trende yer alan yemek restoranında atıştırmalık, meze ya da ızgara gibi pek çok seçenek yer alıyor. Normal restoranlara göre daha farklı fiyatlar ile karşılaşmanız mümkün. Ayrıca bu restoranda alkol satışı yasaktır. Kredi kartı ile ödeme şeklide geçerlidir fakat tren ortamı olduğu için kredi kartı çekimini biraz beklemeniz gerekebilir. Odalarda priz bulunduğu için elektrikli cezve getirerek sıcak içeceklerinizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Eğer vagon seçiminiz yataklı ise odanızda bulunan dolabın içinde bazı atıştırmalıklar bulabilirsiniz.

1. Temizlik İhtiyacı

Tren genel olarak düzenli bir şekilde temizleniyor. Verilen örtüler daima yıkanmış ve ütülü bir şekilde sizlere teslim ediliyor. Tuvalet konusuna bakacak olursak trende alafranga ve alaturka olmak üzere iki adet tuvalet mevcut. Tuvaletler her yolculuktan önce temizleniyor ve sabun, tuvalet kâğıdı gibi ihtiyaçlar karşılanıyor.

1. Güvenlik

Bayanlar tarafından oldukça düşündüren bu konu için şöyle bir çözüm mevcut. Her oda ve kompartımanın kapısını içten kilitleyebilirsiniz. Ancak tuvalete ya da restorana giderken değerli eşyalarınızı yanınızda götürmeniz daha iyi bir seçenek olacaktır.

Doğu Ekspresi’nde İnternet Kullanabilir Miyim?

Trende wifi bulunmuyor ancak telefonların çekiminde hiçbir sıkıntı bulunmuyor. Ancak çekim 3G’ye düşebilir.

Doğu Ekspresi’nde Valizlerimi Nereye Koyabilirim?

Yataklı odalarda valizler odanın kenarına koyuluyor ancak diğer bölümlerde valizleri rahatça koyabileceğiniz valiz bölmesi mevcut.

Doğu Ekspresi Gezisinde Nasıl Giyinmeliyim?

Yolculuk Doğu illerde gerçekleştiği ve Kars şehrinde sonlanacağı için genel olarak kış aylarında sıcaklık durumu sıkıntılı olabiliyor Gündüzleri – 5 ya da – 10 dereceleri olurken akşamları – 20 derecelere kadar inebiliyor. Bundan dolayı kalın giyinmeniz sizin için ideal olacaktır.

Doğu Ekspresi İle Ne Zaman Seyahat Etmeliyim?

Doğu Ekspresi turu ile istediğiniz zamanda gezmeniz mümkün fakat Doğu bölgesinde kış mevsiminde yağan kar ile birlikte başka bir güzelliğe şahit olacaksınız. Bundan dolayı Ocak ya da Şubat ayları bu gezi için ideal bir seçenek olacaktır. Dağlık, engebeli alanlardan geçerken harika bir şekilde gözlere hitap eden beyaz örtü mükemmel bir seyahatin adeta kalbi oluyor.

Kars’a Ulaşım

Kars bölgesine gelmek için en eğlenceli yol Doğu Ekspresi olmaktadır. Kars tren garı ile şehir merkezine kadar taksi ile gelmeniz mümkün. Taksi ile yolculuk süreciniz yaklaşık olarak 30 dakika oluyor. Yani 15 TL’ye şehir merkezine kadar gitmeniz mümkün. Eğer Çıldır turu yapacaksanız bu konuda yapabileceğiniz en iyi tercih araç kiralamanız olacaktır. Genel olarak hareketli bir şehir merkezi olan bu bölge oldukça eğlenebileceğiniz pek çok insanın bulunduğu bir bölgedir.

Doğu Ekspresinin Son Durağı Kars Ve Gezilecek Yerleri

Kars bölgesinde gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yerler bulunuyor eğer Doğu Ekspresi turu yaptıysanız asla bu yerlere uğramadan geri dönmemelisiniz.

1.Kars Şehrinin Göz Göbeği Şehir Merkezi

Kars şehrinin merkezi adeta kitaplara konu olmuş bir yerdir. Şehir merkezinde geçmişin izlerini taşıyan kiliseler, camiler ve mimari yapılar bulunuyor. Bu bölgenin en önemli yapıtlarından biriside Fethiye camisidir. Bunun dışında şehir merkezine yakın olan Kars kalesi de oldukça önemli bir yerdir. Bu kaleye giriş tamamen ücretsizdir. Kalenin üzerinden tüm şehir adeta ayaklarınıza seriliyor. Eşsiz fotoğraflar çekebileceğiniz bu noktaya uğramadan Kars turu yapmış sayılmazsınız. Kaleden biraz indiğiniz takdirde karşınıza Havariler Kilisesi çıkacaktır.

Bu kilisenin isminin kaynağı ise kilisenin tavanında yer alan 12 havaridir.

2. Çıldır Gölü

Kars şehrine 70 km mesafede bulunan Çıldır gölü Doğu Anadolu’nun e büyük ikinci gölü olmaktadır. Özellikle kış aylarında donma meydana gelen bu gölde bulunan buzlar kırılarak deliklerden balıkçılık yapılmaktadır. Turistlerin oldukça ilgisini çeken bu göl bahar aylarında mavi ve yeşil renkleri ile harika bir görünüm sunuyor. Göl oldukça temiz olup suyunun içildiği de biliniyordur.

3 . Sarıkamış

Tarihi açıdan oldukça önemli bir yer olan Sarıkamış bölgesine ilgi oldukça büyük. Sarıkamış’ta bulanan kayak merkezi turistik açıdan oldukça önemli bir belde konumunda yer alıyor. Ulaşım bakımından kolay bir bölgede olmasıyla avantajlı olan bu kayak merkezi özellikle kış aylarında yoğun bir turist akımı ile karşı karşıya kalıyor.

4.Kahterine Köşkü

2. Çar Nikola tarafından karısı Çariçe Katherina için yapılan bir köşktür. Sarıkamış bölgesinde yer alan Kahterine köşkü geçmiş zamanlarda hastane olarak kullanılmıştır. Baltık mimarisini taşıyan bu esere ilgi oldukça büyüktür.

Kars Konaklama Yerleri

Kars merkezi üzerinde Kars konaklama noktaları bulunmaktadır. Bu otellerden bahsedecek olunur ise bunlar;

● Kafkasya oteli, tren garına oldukça yakın olan bir oteldir. Aynı zamanda temizlik bakımından da oldukça üstün bir otel seçeneğidir. Tren istasyonu ile otel arasında 10 TL’lik bir taksi mesafesi bulunmaktadır. ,
● Kar’s otel, şık ve hoş bir oteldir fakat ücret olarak daha yüksek bir yerdir.
● Kars-ı Şirin, şık ve moda bir oteldir.
● Kars Cheltikov Otel, tarihi ve popüler bir binadır. Fiyatı yüksek olan fakat rahat edebileceğiniz bir oteldir.

Kars Ve Yemek

Kars bölgesinin olmazsa olmazı tabi ki kaz eti yemek olacaktır. Bunun dışında Kars bölgesinde yapılan bir çeşit mantıda oldukça sevilen bir lezzet olmaktadır. Et içermeyen soğanlı bir mantıdır adına hangel denmektedir bu mantıya özellikle turistler tarafından çok sevilmektedir. Tatlı olarak Kars bölgesinde ise genellikle un helvası ve konak tatlısı meşhur olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İngiltere Gezi Rehberı

2 Yorum

  1. Kars güzel yer 6 ay yaşadım iş gereği. Şehir merkezinde Rus mimarisinden birçok eser görmek mümkün. Kars Kalesi, Çıldır Gölü ve Ani harabelerinde gezilir. Yemek konusunda otel konusunda sıkıntı çıkmaz Grand Ani Otel’de uygun fiyata kalabilirsiniz. Doğu ekspresi denemedim

    • Kars muhteşem bir yer olup herkesin görmesini isterim görülmeye değer bir yer. Değerli yorumunuz için tsk ederim Sayın hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir