İçeriğe geç

Endonezya Gezi Rehberi

Endonezya Gezi Rehberi

Eski dönemlerin en önemli ülkelerinden biri olan Endonezya, deniz ticaretinin kolaylıkla sağlanması bakımından oldukça önemli bir ülke. Özel konumun getirisi olarak birçok ülkenin himayesi altına alınan Endonezya, ikinci dünya savaşı esnasında Japon güçler tarafından işgal edilmiş ve uzun süre savaşın etkisinde kalarak yıpranmış bir ülke olarak hayatına devam etmiştir. Kısa sürede toparlanan ülke, savaşın kalıntılarını ortadan kaldırarak muhteşem yapılara imza atmış ve doğa güzelliğiyle ön plana çıkmayı başarmıştır. Günümüzde Endonezya’nın konumuna baktığımız zaman gelişimini tamamlama aşamasında olan ve dünyanın 4, kalabalık ülkesi olarak karşımıza çıkıyor. Güzel imkanlar sağlayan Endonezya, yıl boyunca birçok turist tarafından ziyaret ediliyor.  

Endonezya Gezisi İçin Nasıl Vize Alınır?

Endonezya, Türkiye Cumhuriyetine özel olarak vize konusunda kolaylık sağlamaktadır. Gezi için Endonezya planları yapanlar 15 gün için vize almadan ülkeye gidebilir. Hizmet veya diplomatik durumların söz konusu olması halinde vize gerektirmeden 30 gün vize almadan ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. 15 gün ve 30 gün muafları dışında uzun süre Endonezya’yı ziyaret etmek isteyenler vize koşullarını gerine getirdiği takdirde ülkeyi ziyaret edebilir.

Endonezya’ya Nasıl Gidilir?

Ülkeye ulaşımın kolaylıkla sağlanması için birçok firma devreye girmiştir. Endonezya’nın başkenti olan Jakarta uçak ile gidebilirsiniz. Tek uçuş ile bu muhteşem ülkeye varmak mümkün iken aktarmalı olarak da ülkeye ulaşabilirsiniz.  

Endonezya İklimi Nasıl, Ülke Konum Olarak Nerede Bulunuyor?

Endonezya, Ekvatorda yer aldığı için nemli ve sıcak iklim özellikleri görülmektedir. Müslüman bir ülke olan Endonezya Pasifik Okyanusu ve Hint Okyanusu arasında sıkışıp kalmış bir ülkedir. Konum olarak düşünüldüğünde ülke ikliminin nemli ve yüksek derecede sıcak olması oldukça normal. Ülke, özel konumundan dolayı kış aylarını ılıman bir iklim eşliğinde geçirir. Kar, buzlanma gibi sorunların görülmediği gibi kış boyunca yağmur görülür.  

Endonezya’da Konaklama İmkanı Nasıl?

Endonezya gezi için tercih edilebilecek güzel ülkelerden biri. Birçok gezilecek yeri ve görülmesi gereken doğa harikası manzaraları bulunmaktadır. Ülkeyi ziyaret etmek için gittiniz ancak nerede kalınması gerektiğini bilmiyorsanız size kılavuzluk edelim. Endonezya’da başkenti başta olmak üzere uygun fiyata konaklama imkanı sunana otelleri bulunmaktadır. Otel tarzında konaklama imkanı sunan minik evler de bulunmaktadır. Bu minik evler oda şeklinde kiralanmakta ve konaklama imkanı sağlamaktadır.  

Endonezya’da Gezilecek Yerler

Büyük yüz ölçümüne sahip olan ülkede gezilip görülmesi gereken mükemmel şehirler ve yerler bulunmaktadır. Gezilmesi gereken yerlerden kısaca bahsedelim.  

*Tanrıların Adası Bali

Endonezya birçok adadan oluştuğu için ada ülkesi olarak bilinir. En önemli adalarından biri olan Bali her yıl binlerce ziyaretçinin akımına uğruyor. Tanrıların adası olarak bilinen bu muhteşem ada masmavi denizi ve yemyeşil pirinç ovalarıyla huzuru çağrıştırır. Konaklama imkanının fazla olması ziyaretçileri mutlu eden bir durum.

*Java’nın Paris’i Olarak Adlandıran Avrupai Şehir Bandung  Endonezya’da muhteşem bir gezi planlıyorsanız rotanızı Bandung’dan yana çevirmelisiniz ve bu muhteşem şehri ziyaret etmeden ülkeden ayrılmamalısınız. Avrupai tasarımıyla dikkat çeken şehir, Endonezya’nın en kalabalık şehirlerinden biri. Hollandalılar şehrin dizaynına ve tasarısına beğenisini belli etmek amacıyla şehre Java’nın Paris’i demişlerdir. Güzel manzarası ve mükemmel yapılarıyla Paris’e benzetilen şehir en fazla ziyaretçi alan yerler arasında oluyor.  

*Gili Adalarına Doyulmaz Bir Gezi Düzenlemek

Endonezya ada şehirleriyle bilinen muhteşem bir ülkedir. Bali adasından sonra en fazla beğenilen ve tercih edilen ada Gili Adası olarak kaşımıza çıkıyor. Gili adasında birçok deniz sporu yapabilir hatta tekne turlarına katılabilirsiniz. Tekne turu sizi pek açmıyorsa denize tüplü dalış yaparak deniz altını keşfetme imkanı bulabilirsiniz. Deniz severlerin ziyaret edebileceği bu muhteşem ada konaklama imkanı sunarak ziyaretçileri memnun etmeyi başarıyor.  Endonezya’da gezilmesi gereken yerler bunlarla sınırlı değildir birçok şehir ve ada gezilmesi gereken yerler arasında sıralanabilir. Mesela Sumatra, Surabaya, Jakarta gibi önemli yerler gezi rehberine eklenebilir.

Endonezya’nın Bayram ve Festivalleri

Ülkenin birçok festivali ve bayramı bulunmaktadır. En dikkat çeken festival Garabeg Java festivalidir. Bu önemli festival ocak ayının sonu, kasım ayının başı ve nisan ayının sonunda olmak üzere yılda üç kere tekrarlanan bir festivaldir. Halkın rengarenk kıyafetler giyinip belirlenen meydanda toplanıp, şarkılar eşliğinde çılgınlar gibi eğlendiği bir festivaldir. Bu festivalin yanı sıra Java Caz festivali, Pasola Nusa Tenggara festivali gibi birçok festival düzenlenmektedir. Bayramlar festival adı altında kutlanmaktadır. Bunun yanı sıra kurban bayramı, Ramazan bayramı ve noel bayramları kutlanmaktadır. Ülke genelinde İslam dini yaygın olduğu için gece hayatının pek fazla görülmediğini söyleyebiliriz. Ancak buna rağmen güzel mekanların mevcut olması renkli gecelerin yaşandığının göstergesi.  

Endonezya Mutfağı

Ülkenin neresine giderseniz gidin genel olarak pirinç odaklı yemeklerle karşılaşmak mümkün. Bunun en büyük sebebi ise ülke genelinde pirinç üretiminin bol miktarda yapılmasıdır. Yemekler genellikle bol baharatlı olarak yapılır ve servis edilir. Ülke kendine özgü yiyecekler üretse de Orta doğu mutfağı, Çin Mutfağı Hint mutfağı gibi farklı mutfaklardan etkilenmiştir. Yemek yemek için girdiğiniz restoranda suşi yemek oldukça mümkün. Uygun fiyat aralığıyla servisi yapılan yemeklerin yanında özel olarak pirinç pilavı ikram edilmekte. Yemeğin yanı sıra farklı meyve çeşitleriyle ünlü olan Endonezya mutfağı gelen ziyaretçilere (bazı restoranlar) meyve ikramında bulunmakta. Muz, durain, mangostan, rambutan ikram edilen meyveler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Novosibirsk Gezi Rehberi
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir