İçeriğe geç

Endonezya Jakarta Gezisi

Endonezya Jakarta Gezisi

 Endonezya’nın başkenti olan Jakarta ülkenin en büyük şehri. Java adasının kuzeyinde yer alan şehir Cakarta adıyla da anılıyor. Güney Asya şehirleri dikkate alındığı zaman en kalabalık şehir olarak Jakarta karşımıza çıkıyor. İnsan kalabalığın fazla olmasının getirisi olarak çevre kirliliği hat safhadadır. Yine insan kalabalığına bağlı olarak eğlence merkezleri olabildiğince fazladır.

Endonezya, eski çağlardan beri farklı ülkelerin himayesi altına alınmış ve son olarak ikinci dünya savaşında el değiştirmiştir. Savaşın yaşanmasından sonra bağımsızlığını ilan eden ülke kısa sürede tahribatı yok etme yoluna gitmiştir. Buna bağlı olarak başkent Jakarta başta olmak üzere birçok şehir yenilenmiş ve mükemmel şekilde dizayn edilmiştir.

Endonezya Jakarta Nasıl Gidilebilir?  Türkiye için kolaylık sağlayan Endonezya, 15 gün için gelen Türk misafirlerinden vize şartı aramıyor. Bunun yanı sıra ülkeye direkt uçuş mümkün. Mesafe olarak dikkate alındığında 11 saat 50 dakika içinde şehre ulaşmak mümkün. Aktarmalı olarak uçuşun yapılması da mümkün.

İlginizi Çekebilir : Endonezya Sumatra Gezisi

Endonezya Jakarta Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Jakarta diğer şehirlere oranla daha fazla geliştiği için şehir içi ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. DAMRİ adlı servis otobüsleri hava limanından gideceğiniz yere kadar ulaşımın kısa sürede yapılması için olanak sağlıyor. Uygun fiyata konforlu yolculuk imkanı sağlayan otobüs servisini tercih etmek istemeyenler şehir merkezinden geçen banliyö trenlerini tercih edebilir.  

Endonezya Jakarta İklim Koşulları Nasıldır?

Jakarta, Endonezya’nın genelinde hakim olan bol yağışa maruz kalan şehirlerden biridir. Ülke ekvator çevresinde bulunduğu için buzlanma gibi soğuk kış koşulları görülmez ve bol yağış görülür. Yağış her dönemde görüldüğü için en az yağışın olduğu haziran-eylül arasında gezi düzenlenmeli.

Endonezya Jakarta Konaklama

Gelişmiş bir şehir olan Jakarta da birçok konforlu otel imkanı bulunmaktadır. Jakarta adı altında otellerin ve pansiyonların bulunması aradığınız oteli kolaylıkla bulmanıza yardımcı olacaktır. Otellerde sunulan hizmetler şehrin ne derece gelişmiş olduğunu kanıtlamak için yetiyor.  

Endonezya Jakarta Gezilmesi Tavsiye Edilen Muhteşem Yerler

İlginizi Çekebilir : Endonezya Sumatra Gezisi

* Savaşı Simgeleyen Kule Monas

Ülkenin ulusal anıtı olarak bilinen anıt her daim bağımsızlığı hatırlatması için şehrin en önemli meydanına inşa edilmiştir. Eyfel Kulesine benzetilen Monas, üzeri ışıl ışıl parıldayan altın ile kaplı ve alevle süslenmiş heybetli mi heybetli bir kule. Monas, gezi için tercihiniz arasında yer alıyorsa belli günlerde anıtın açık olduğunu bilmeli ve belirlenen günlerde ziyaret edebileceğinizi bilmelisiniz.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Cenevre-İsviçre Gezi Rehberi

*Endonezya’nın Milli Camisi İstiklal Cami

İstiklal Cami, şehir merkezinde yer alan görkemli bir camidir. Geometrik desenlerin muhteşem tasarımı göz kamaştırırken ihtişamlı gövdesiyle cami, gelenleri büyülüyor. Paslanmaz çelikten desenlerin modernliği yansıtan mermer üzerine titizlikle dizayn edilmesi turistlerin ilgisini çekmeye başarıyor. Cami birçok faaliyete ev sahipliği yaptığı gibi dini günlerde ibadethane olarak kullanılıyor.

*Macera Tutkunları İçin Ancol Rüya Parkı

Farklı tesislerin bir araya getirilmesiyle ilgi çekici hale gelen Ancol rüya parkı, uluslar arası şampiyonluklara ev sahipliği yapmış. Eğlenceli oyuncakların bulunması ve birçok konforlu otelin park içinde mevcut olması Jakarta ziyarete gelen turistlerin sıklıkla tercih ettiği yer olma özelliğini koruyor. Eski dönemlerde Ancol Rüya parkının bulunduğu alanda salgın hastalıkların çıkması parkın yerliler tarafından tercih edilmemesine neden oluyor. Ancak başka ülkeden gelen turistler gezi rehberine Ancol Rüya parkını ekleyerek tatilini yapıyor.

*Endonezya Minyatür Parkı  Diğer parklardan farklı olan minyatür park eğlence odaklı tasarlanan bir park değil aksine kültür odaklı bir parktır. Geniş bir arazi üzerine inşa edilen park Endonezya kültürüne ait kıyafet, dans, müzik gibi sanatsal faaliyetlerin sergilendiği muhteşem bir yer. Park içerisine tiyatro gibi etkinliklere yer verilmesi parkı daha da özel hale getiriyor. Endonezya kültürünü merak edenler minyatür parka güzel bir gezi planlayarak ülkenin kültürünü yakından tanıma fırsatı bulabilir.  Jakarta birçok özel ve güzel yeri bulunan bir şehir olduğu için gezilecek yerleri saymakla bitirmek mümkün değil. Bu saydığımız yerler dışında Jakarta ulusal müzesi, Wayang Kukla Müzesi, Bin adalar gibi yerler gezilebilir.

Endonezya Jakarta Bayram ve Festivalleri

Ülke genel itibariyle İslam dinine uygun yaşadığı için kurban bayramı, ramazan bayramı gibi özel bayramları mevcut. Jakarta ülkenin en önemli şehri olduğu için önemli festivaller bu şehirde yapılıyor.  *Çin yeni yıl kutlaması

*Cap Go Meh festivali

*Java Caz festivali

*Endonezya Bağımsızlık günü kutlaması ve daha birçok festival ve kutlama bu mükemmel şehirde yapılmaktadır.

Endonezya Jakarta Gece Hayatı Nasıl Olur?  Gelişmiş bir şehir olduğu için muhteşem yeniliklere imza atan şehir gece hayatı ile ziyaretçilerin tercih etme sebebi oluyor. Bar ve eğlence merkezlerinin fazlaca olmasına rağmen şehirde islam dini söz konusudur. Ayrıca şehrin gece hayatına dahil olmak için parayı iyi harcamak gerekiyor. Çünkü şehrin sunduğu muhteşem eğlence ortamları tahmin edilmeyecek derecede pahalı. Gece hayatının pahalı olduğunu bilerek bar ve eğlence yerlerine gidilmeli. Yoğun kalabalığa tabi olan eğlence yerleri özellikle turistlerin ilgisini çekiyor.  Eğlence hayatına dahil olmak için bara gittiniz ancak sizi içeri almadılar neden mi çünkü şehrin bütün eğlence yerlerinde kadınların topuklu ayakkabı giyinme zorunluluğu, erkeklerin ise yırtık jean giyme zorunluluğu bulunuyor. İstenilen şekilde giydikten sonra kapıdan reddedilme olasılığınız ortadan kalkıyor.

Endonezya Jakarta Mutfak Kültürü Nasıl?  Ülke genelinde tarımsal ürün olarak pirinç yetiştirilip satıldığı için hemen hemen her yemeğin içinde pirinç bulmak ve ağırlıklı olarak pirinç yemeği görmek pek mümkün. Ayrıca ülke genelinde farklı mutfaklara özgü yemekler bulmak normal. Girmiş olduğunuz restoranda Çin mutfağından tutunda Hint mutfağına kadar birçok mutfağın kültürel yemeğini bulmak mümkün. Geniş yemek yelpazesiyle bilinen Endonezya mutfağı uygun fiyata mükemmel yiyecekler sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir