İçeriğe geç

İrlanda Seyahati


İrlanda Hakkında Genel Bilgi

İrlanda Kuzeybatı Avrupa’ da bulunmaktadır. Avrupa’ da en yoksul ülke olarak günümüzde de varlığını korumaktadır. Her yıl yeni doğan İrlandalılar büyük dış borçlar ile ülkeye katılmaktadır. İrlanda’ da hem İrlandaca hem de İngilizce olmak üzere iki resmi dil kullanılmaktadır. Dini olarak da Protestan ve Katoliklerin barış içerisinde yaşayabildikleri bir ülke olarak bilinmektedir. Zaten İrlanda bayrağında da hem Protestanların hem de Katoliklerin dini izlerine rastlanmaktadır. Para birimi tüm Avrupa’ da olduğu gibi Euro’ dur.

İrlanda Ulaşım Bilgisi

Türkiye’ den İrlanda’ ya ulaşmak için direkt olarak büyük şehirlerden her gün uçuş bulmak mümkündür.

Ülkede ise ulaşım çoğunlukla tren üzerinden sağlanmaktadır. Hem şehir içi hem de şehirlerarası trenler oldukça yaygınlık göstermektedir. Fakat bunun dışında; otobüs, tramvay ve taksi de kullanılmaktadır.

İrlanda İklimi ve Konumu

İrlanda’ da yılın en soğuk zamanı ocak ve şubat aylarını kapsamaktadır. Mayıs ve haziran aylarında ise ülke en sıcak zamanını ve en çok güneşi görmektedir. Bu nedenle turistler en çok yaz aylarında ülkede kalmayı tercih etmektedir. Kışın soğuk ve sisli bir havası vardır. Ayrıca İngiltere gibi nemli ve güneş görmeyen bir iklim yapısına sahiptir.

Konum olarak ülke, Kuzey Atlantik’ te yer almaktadır. Atlas okyanusuna komşudur. Doğusunda İrlanda denizi, güneydoğusunda ise kelt denizi ile çevrilmiş bir ada ülkesidir.

İrlanda’da Konaklama

Uygun fiyatlara, otel bulmak mümkündür. Ayrıca oda kiralamak ya da evlerde misafir olarak ailelerin odalarını kiralamak da mümkündür. İstediğiniz zaman ve istediğiniz bölgede her zaman boş oda bulma imkanı bulunmaktadır. Sadece önemli festival öncesinden odaları önceden rezervasyon yapmakta fayda vardır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Saraybosna- Bosna-Hersek

İrlanda’ da Gezilmesi Gereken En Önemli Yerler

İrlanda’ nın gezilmesi gereken en önemli yeri başkenti Dublin’ dir. Dublin’ i Vikingler kurmuştur. Türkler’ e duyduğu saygı ile bilinen ve Türk adını bizlerden önce bizim için kullanan Vikingler olarak bilinmektedir. Şehri gezerken onların ruhunu ve yansımalarını da bulmanız mümkündür.

Dublin’ de İrlanda Müzesi ve Dublin Kalesi görülmesi gereken tarihi yerlerdir. Ayrıca St. Patricks Katedrali dini açıdan görülmesi gereken en önemli yerlerin başında gelmektedir. Bira müzelerine merakı olanların da Guinness bira fabrikasını görmeleri gerekmektedir. Bira fabrikasını gezerek hem nasıl yapıldığına şahit olabilir hem de bu biralardan çıkışta satın alabilirsiniz.

Dublin dışında gezilecek güzel şehirleri de bulunmaktadır. Cork şehri bunlardan biridir. Tren ile Dublin’ den ulaşım sağlanarak gidilebilir. Bu şehirde Balerney Kalesi turistlerin ilgisini her zaman çekmektedir. Balerney Kalesi’ nin taşını öpen kişi hayatı boyunca kutsanır inanışı ile İrlanda’ ya giden turistler bu taşı görmeden dönmemektedir.

Atlantik Okyanusu’ nun üzerinde kalan Cliffs of Moher; Harry Potter serilerinin çekildiği alan olduğu için, Harry Potter hayranlarını da bu doğal güzelliğe çekmektedir.

İrlanda’ nın Bayramları ve Festivalleri / Gece Hayatı/ Alışveriş

Her yıl 17 Mart tarihinde Patrick günü olarak anılmaktadır. Aynı zamanda gene her yıl mart ayının son haftası, Paskalya törenleri kutlanmaktadır. Mart ayı İrlanda’ da dini törenlerin kutlandığı bir ay olarak bilinmektedir. Aynı zamanda baharın başlangıcı olduğu için de çeşitli etkinliklerin ve festivallerin bol olduğu her sokakta başka bir kutlamanın yapıldığı bir ay olarak bilinmektedir. 1 Mayıs işçi bayramı İrlanda’ da resmi tatil olarak kutlanmaktadır. 25 Aralık gecesi de Noel dini ve resmi tatil olarak kutlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  BURAM BURAM TARİH KOKAN BİR TATİL KÖYÜ: KALEKÖY

Bayram ve resmi tatillerinin aynı sıra, dünyanın turist akınına uğradığı meşhur festivalleri ile de dikkat çekmektedir. Cork Jazz Festivali ile her yıl ekim ayının sonunda caz festivalleri düzenlenmektedir. Caz severler dünyadan İrlanda’ ya akın etmektedir. sokaklarda günlerce caz etkinlikleri olmaktadır.

“Dublin Writers Week” adından da anlaşılacağı üzere en iyi yazarların Dublin’ de bir araya geldiği ve bol münazaralı gösterilerin düzenlendiği bir etkinliktir. Her yıl yılın belirli dönemlerinde düzenlenmektedir. Dünyanın her yerinden ünlü yazarların davet ettiği programlara katılım oldukça yüksektir.

Cat Laughs Komedi Festivali, dünyanın her yerinden gelen ünlü komedyenlerin ağırlandığı ve komedi severlerin buluştuğu etkinlik ve festivalleri kapsamaktadır.

İrlanda Yemek Kültürü

İrlanda’ da en çok tüketilen gıda patatestir. Bu nedenle çoğu özel yemekleri patateslidir. Ayrıca çay tüketimi konusunda da Türkiye ile aynı düzeydedirler. Çok fazla çay tüketimi ve çok fazla çay çeşidi bulunmaktadır. Seylan çayı, Türk çayı ve İngiliz çayı çeşitlerinin sıklıkla tüketilmesi ülkedeki çay kültürünü gözler önüne sermektedir.

İrlanda Hakkında Öneriler

İrlanda’ da da çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi, prizlerdeki girişler, ülkemizdeki gibi ikili değil üçlüdür. Bu nedenle oraya seyahat edeceklere öneri olarak yanlarında dönüştürücü ile gitmeleri önerilmektedir.

Tüm kapalı alanlarda ve parklarda sigara kullanımı yasaktır. Bu nedenle bu yasağı bilip ülkede rahat dolaşmak daha etkili olacaktır.

Aksi takdirde cezaları bizim ülkemizdeki gibi değil, üç bin Euro ya da hapis cezaları gibi ağır yaptırımları bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Sicilya Adası Gezi Rehberi

13 Yorum

 1. İrlanda hakkında a’dan z’ye çok güzel Bilgiler vermişsiniz teşekkürler

  • Rica ederim hocam elimizden geldiğince güzel bilgiler paylaşmaya gayret edip özen gösteriyorum. Begenmenize sevindim tsk ederim

  • Rica ederim elimizden geldiğince güzel bilgiler vermeye çalışıyorum. Teşekkürler

 2. İrlanda görmek istediğim yerlerden bir tanesi . gerçekten güzel bir yazı olmuş. özellikle çay sevmelerini ayrı bir sevdim :))

  • Güzel yorumun için tsk ederim Sayın hocam en kısa zamanda İrlanda turu yaparsınız inşallah saygılar

  • İrlanda en sevdiğim ülkelerden bir tanesidir inşallah sizde bir gün gidip görürsünüz. Teşekkürler

 3. Çok güzel bir blogunuz var vakit buldukça inceleyeceğim. İlgi çekici detaylara değinmişsiniz. Teşekkürler.

  • Değerli yorumunuz için tsk ederim. Evet gezi yazılarını severek yazıyorum. Teşekkür ediyorum

 4. İrlanda deyince sanki reelkarnasyon yasiyorum. Beni büyülüyor resmen yapısı doğası kendine özgü bir ülke gezgin Sezer İrlanda’yı tam hayal ettiğim gibi anlatmış.

  • Yazımı beğenmene sevindim her zaman beklerim tsk ederim güzel yorumunuz için

 5. İrlanda gezi rehberi yazınız oldukça faydalı oldu. Dublin’e bir gün gitmeyi isterim, inşallah nasip olur. Elinize emeğinize sağlık 🙂

  • Değerli yorumunuz için tsk ederim hocam. Dilerim. En. Kısa zamanda bunu gerceklestirrsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir