İçeriğe geç

Marakeş Gezi Rehberi


Fas’ın en çok bilinen, en çok turist ağırlayan ve otantik şehirlerinden biri olan Marakeş, Berberi dilinde “Tanrının Ülkesi” anlamına geliyor.

Yürüyerek keşfedilebilecek olan bu şehir, yerli halk tarafından da “Kızıl Şehir” olarak adlandırılıyor.

Seyahatini sıcak yerlerden yana yapmak isteyenlerin kesinlikle tercih edeceği şehirlerden arasından biri olan Marakeş, eski Medina ve yeni Gueliz diye 2 farklı bölgeye ayrılıyor.

Ancak en çok bilinen eski ve tarihi yapılarıyla dolu olan Medina bölgesidir. Bu bölge UNESCO tarafından koruma altına alınmış tarihi yapılar ve pazarlarla doludur.

Gueliz ise daha modern bir yapıda olup, uluslar arası markaların ürünlerinin satıldığı alanlara ev sahipliği yapıyor.

Marakeş Gezilecek ve Görülecek Yerler

Majorelle Bahçeleri:

Fas’a özgü havuzları ile dolu olan, çok sayıda egzotik bitki türleriyle dolu olan iç açıcı bir yerdir.

Ünlü ressam Jacgues Majorelle tarafından yaptırılmış olan bu yer, ressamın dünya gezintisi sırasında gittiği yerlerden getirdiği bitkilerle dolu.

Majorelle Bahçeleri:

Bu nedenle bahçede modacıya atfedilmiş bir bölüm yer alıyor. Görsel şölen yaratan Majorelle bahçeleri Marakeş’in gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerinde ilk sıralarda yer alıyor.

Ancak ressam öldükten sonra bahçeyi Fransız modacı Yves Saint Laurent satın almış ve o da öldükten sonra külleri bu bahçeye dökülmüştür.

Ali Bin Yusuf Medresesi:

İsmini, şehrin genişleyip nüfusun artmasına yardımcı olan Sultan Ali İbn Yusuf’tan alan medrese, 1565 yılında yaptırılmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kış Tatili ile Büyüleyen Mutlaka Görülmesi Yerler

O dönemlerde en büyük dini eğitim veren okullardan biri sayılan medrese, günümüzde büyük havuzu, duvarlarındaki mozaikler ve tarihi yapısı ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Ali Bin Yusuf Medresesi:

Jemaa el Fnaa Meydanı:

Pazar yeri olarak bilinen Jemaa el Fnaa Meydanı, Kutubiye Camisi ile kesişen bir noktada bulunuyor.

Gündüzleri daha sakin bir yer olan meydanda, portakal suyu satıcıları, deriden geleneksel çantaların içinde su taşıyan su satıcıları ve maymun, yılan oynatan insanlar bulmak mümkün.

Bir panayır edasında olan bu pazar yeri hem otantik oluşu hem de eğlenceli olması sayesinde turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Akşam saatlerinde hareketliliğin artması ile meydanda, masalcı, çengi, sokak sihirbazları ve şifacı gibi kişiler boy gösteriyor.

Jemaa el Fnaa Meydanı

Bahia Sarayı:

Fas ülkesinin İslam mimarisinin gözler önüne serildiği Bahia sarayı, net olarak bilinmese de 19. yüzyılın ortalarından başlanarak 20. Yüzyılın başına kadar olan bir süreçte inşa edildiği biliniyor.

Saray, birbiri ile yarışan güzellikteki havuzları, bahçeleri ve Fas hanedanının görkemli yapısı ile beğeni topluyor.

Marakeş seyahati sırasında gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden biri olan Bahia sarayı, el işi duvar süslemeleri ve mozaikleri ile de görülesi özelliklerini vurguluyor.

Bahia Sarayı:

Marakeş Pazarları:

Marakeş pazarlarının birçoğu şehrin eski kent bölgesinde yer alıyor. Bu pazarlar, seyahat sırasında başlı başına gezilecek olan pazarları kapsıyor.

Jemaa el Fnaa Meydanı yakınlarında çok sayıda bulunan bu pazarlar, satılan ürünlere göre ayrı ayrı konumlandırılmış. Özgün, farklı tasarımlı veya modern motiflerle işlenmiş halılara göz atmak isterseniz, klasik, Arap veya Berberi halılarının bulunduğu halı pazarlarında dolaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Versay-Fransa Gezi Rehberi

Ayrı bir pazar yeri olan ve ürünü ile dikkat çeken diğer pazar ise; terlik pazarlarıdır. Terlik pazarlarında, birbirinden farklı ve kullanım amaçları da farklı olan çok sayıda terlik bulunuyor.

Mellah adı verilen pazar yeri de Yahudi bölgesi içinde yer alan ve içinde birden fazla ürün çeşitliliği bulunduran pazarlardan biri.

Pazarın içinde kumaş, baharat, hediyelik eşya, bakır ürünler bulunuyor ve bu anlamda kapalı çarşıyı andırıyor. Kuzey Afrika mutfağını merak edenler için ise ülkenin özel baharatlarının satıldığı baharat pazarı bulunuyor.

Renkli bir görünüme sahip olan bu pazar yeri ise şehrin mutfağının önemli malzemelerini içinde bulunduruyor.

Kutubiye Camii:

Kutubiye Camii, Marakeş’in önemli sembollerinden biri haline ve gelen ve şehre nereden bakılırsa bakılsın görünebilen yapılarından biridir.

İnşası 13. Yüzyıla dayanan bu cami, kırmızı taşları ve ince bir ustalıkla örülmüş işlemleriyle dikkat çekiyor.

Aynı zamanda şehrin en büyük camisi olma özelliğindeki Kutubiye cami, Berberi Kral Yakup Mansur tarafından inşa edilmiş. Gezilmesi gereken, tarihi dokusu ile görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kutubiye Camii

Menara Bahçeleri:

1147 yılında Halife Abd al-Mu-min tarafından yaptırılan bahçe, atlas dağına yakın bir konumda bulunuyor.

Sulama sisteminin başarılı bir şekilde yapılması dolayısıyla kentin en serin bölgelerinden biri oluyor. Öyle ki yapıldığı zamanlarda yazlık saray olarak kullanılmıştır.

Yeşilliğin bol olduğu Menara bahçeleri, meyve ve zeytin ağaçlarıyla kaplı. Gezintisinde doğaya da yer vermek isteyen kişilerin gezmesi ve görmesi gereken yerlerden biridir.

Menara Bahçeleri

Marakeş Müzesi:

Marakeş müzesi, 19. Yüzyılın sonlarına doğru Mehdi Menebi tarafından yaptırılmış olan içinde hem tarihi hem de modern eserler bulunan bir müzedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Almanya-da Osmanlı Müzesi ( Turckische cammer, Dresden)

İçinde tarihi kitaplar, madeni paralar, modern fotoğraf sergileri, Berberi, Fas Yahudileri ve Müslüman toplulukları tarafından yapılmış çömlekler de yer alıyor.

Fas sanatına ait eski ve yeni eserleri görmek isteyen kişiler, gezilmesi ve görülmesi gereken yerler listesine ekleyebilir.

Marakeş Müzesi

El Badi Sarayı:

Tarihi 1578-1593 yıllarına dayanan tarihi yapı, Üç Kral Savaşında kazanılan zaferi kutlamak amacıyla Sahabe Sultanı Ahmad al-Mansur tarafından yaptırılmış.

Döneminin en güzel tarihi yapısı olan saray, hanedanın tahtan inmesi sonucunda önemini yitiriyor ve içindeki malzemelerde Meknes’e götürülüyor.

Günümüzde bir harabe görünümünde olan saray, Marakeş Kültür Festivalinin yapıldığı yerdir. İçinde bir müzesi de bulunan El Badi Sarayı, Marakeş’in gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri arasına adını yazdırıyor.

El Badi Sarayı

12 Yorum

 1. Marakeş gezi rehberi yazınız Marakeş seyhatı planlayan herkesi gitmeden önce okuması gereklı bir yazı olmuş.Tebrikler

 2. Yemekleri hariç sevdiğim bir yer. Özellikle fotoğraf çekmeyi ben gibi sevenler için her köşe bir detay barındırıyor. Harika bir yer. Gezginsezer bir sonraki yazınızı merakla bekliyorum. Hangi şehirde hangi hayallere dalacağım bakalım:))

  • Yemekleri bir ilginç ama çok lezzetlidir deneyen bir daha bırakmıyor. Ve evet Marakeş muhteşem bir şehir her köşesi efsane. Sıradaki yazım sürpriz olacak çok güzel bir yere gidecez inşallah. Güzel yorumunuz için tsk ediyorum

 3. marekeş gezi rehberiniz yine harika olmuş majorelle bahçeleri ve ali bin medresesi çok güzel görünüyor 15 ülke gezdim ama daha çok gezilecek bölge ve ülkeler var elinize sağlık

  • Marakeş in herkesin görmesi lazım Osmanlı’dan kalıntılar mevcut bu şehirde. Evet gezilecek görülecek o. Kadar ülke varki kısmet artık inşallah daha çok görürsünüz. Güzel yorumunuz için tsk ediyorum

 4. Marakeş Fas’ın tarihi ve kültürel dokusunu en iyi şekilde yansıtan şehirlerinden bir tanesidir. Sizin de yazınızda yazdığınız gibi gidilip görülecek birçok tarihi eser bulunmaktadır.
  Marakeş gezisi yapmayı Ben de isterim. Fas merak ettiğim ülkelerden bir tanesidir. Tarihi ve kültürel dokusunu insanlarını ve toplum düzenini merak ediyorum. konuyla ilgili nasıl bir gezi rotamızı olması gerektiği ve bu gezi rotası için ne kadar bir bütçe ayırmamız gerektiğini bildirirseniz sevinirim. Marakeş gezi rotası ve ayırmamız gereken bütçe hakkında yazacağınız makale oraya gidecekler için bir rehber niteliğinde olacaktır. Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Cok guzel ve değerli yorumun için çok tsk ederim. En kısa zamanda ne kadar bütçe lazım açıklayıcı yazımı yazacam ilginiz için tsk ediyorum hocam eyvallah

 5. Marakeş i filmlerde duydum buranınnadı

 6. Marakeş gezi rehberi için teşekkür ederim.El Badi Sarayını ve Majorelle Bahçelerini görmek isterdim.

  • En kısa zamanda gidip görmek nasip olur inşallah. Tsk ediyorum güzel yorumunuz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir