İçeriğe geç

Astana Gezi Rehberi

Astana 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Kazakistan’ın 1997 yılına kadar başkenti ülkenin güney cephesinde yer alan Almati şehriydi. Ancak dönemin başkanı Nursultan Nazarbayev daha sonra başkenti Kazak dilinde “başkent” anlamına gelen Astana olarak belirlenmesine karar vermiştir.1991 yılında bu yana ülke vatandaşları tarafından oldukça hürmet edilen başkan Nazarbayev Astana’ya bütün semavi dinlerin ibadethanelerini yaptırmıştır. Ayrıca burada Musevi vatandaşların sıklıkla ziyaret ettiği Asya’nın en büyük sinagogu yer almaktadır.

Astana dünyada en çok rağbet gören organizasyonlardan biri olan Expo 2017 aracılığı ile adından çokça söz ettirmiştir. Yaklaşık 4 milyon kişi Astana’da düzenlenen “gelecekte enerji kullanımı” adlı sempozyum için Expo 2017 fuarında Astana’ya gelmiştir. Astana’nın ekonomisi genel olarak endüstri, ulaşım, ticaret ve inşaat sektörüne dayalıdır.1998 yılında devlet başkanı tarafından Astana’ya 1 milyon ağaç dikilmiştir. Ancak ülke soğuk bir iklime sahip olduğundan ağaçlar zamanla yeşil görünümünü yitirmiştir.

Astana Almati’den sonra Kazakistan’ın ikinci büyük şehridir. Başkent olmasından bu yana yer altı zenginlikleri sebebiyle turizmden sanayiye ve finans dünyasına kadar her yönüyle gelişmiş ve zenginleşmiştir. Astana aynı zamanda 1999 yılında UNESCO tarafından “Barış Şehri” unvanını almıştır. Astana bahar ve yaz aylarında 30 dereceye ulaşmaktadır. Bu aylarda yemyeşil ağaçları görmek ve temiz havada bol oksijen almak iyi olacaktır. Ancak kış ayları Astana çok soğuk olduğundan pek tercih edilmemektedir. Hem ruhunuzu dinlendirmek hem de farklı bir atmosfer yaşamak için tatil planınızı Astana’ya yapacaksanız Astana Gezi Rehberi yazıma göz atabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Olszytn Polonya Gezi Rehberi
Astana

Astana Gezi Rehberi

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi fütüristtik mimari deyince akla gelen yerlerden biridir. Müzenin dış yapısının görkemi kadar içi de bir hayli farklı dizayn edilmiştir. Bu müzede Astana da dahil olmak üzere Kazakistan’ın tarih öncesi çağlardan günümüze tüm tarihi serüveni ile alakalı görsel ve yazılı bilgileri bulmak mümkündür. Müzede en çok dikkat çeken ve ziyaretçilerin en çok talep ettiği sergi 1930-1933 yılları arasında Kazakistan’da yaşanan kıtlığın anlatıldığı sergidir. Müze Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzenin bir bölümü sadece başkan Nazarbayev için düzenlenmiştir.

Nur Astana Camii

Nur Astana Camii Kazakistan’ın başkenti Astana’da bulunan Orta Asya’nın üçüncü büyük camisidir. Bu cami 40 metre yüksekliğinde inşa edilmiştir. Bunun sebebi ise Hz. Muhammed’e 40 yaşında vahiy gelmesi olarak bilinmektedir. Ayrıca Hz. Muhammed 63 yaşında vefat ettiğinden dolayı minarelerin yüksekliği 63 metredir. Kazakistan “İslam Peygamberi” olarak adlandırdığı Hz. Peygambere oldukça ehemmiyet göstermektedir. Caminin toplam 7 bin kişilik kapasitesi bulunmaktadır.2005 yılında ilk temelleri atılmış 2008 yılında yapımı sona ermiştir. Astana’ya ziyarete gelen herkes mutlaka buraya uğramaktadır.

Nur Astana Camii

Barış ve Uzlaşma Sarayı

Barış ve Uzlaşma sarayı olarak adlandırılan bu yerde tiyatro, konser, seminer gibi çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Bu yapı da farklı mimari örnekleri arasında yer alır. Sarayın dışarıdan görünümü piramit şeklindedir. Astana Uluslararası Aksiyon Filmleri Festivali burada gerçekleşmektedir. Sarayın içinde ayrıca opera salonları, sergi salonları ve Türk Dünyası Araştırma Merkezi bulunmaktadır. Burası İngiliz ve Türk mimarlarının ortak yapımıdır. Haftanın her günü ziyarete açıktır. Astana’ya gittiğinizde oradaki rehberlere sorup haftalık aktivite takvimi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bayterek Anıtı

1996 yılında başlanıp 2002 yılında inşaatı biten Bayterek Anıtı Astana’nın en değerli sembollerinden biridir. Bu anıtın yapımında Kazak kültüründe yer alan masallardan esinlenilmiştir.Kazakça’ da Bayterek “uzun kavak ağacı” anlamına gelmektedir. Bu anıt 105 metre yüksekliğindedir ve anıtın tepesinde bulunan altın küre 22 metre çapa sahiptir.97 metre yüksekliğindeki terasa çıkarak Astana’nın güzel manzarasını buradan izleyebilirsiniz. Haftanın her günü 10.00-22.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

Dostoyevski’nin Evi

Rus Edebiyatı’nın en önemli figürlerinden olan Fyodor Dostoyevski 1857-1859 yılları arasında eşi ve çocukları ile birlikte bu evde yaşamıştır. Suç ve Ceza, Budala gibi önemli eserleri bu evde yazmıştır. Bu ev Kazakistan’ın Semey şehrinde bulunmaktadır. Astana’dan 12 saatlik bir yolculukla Dostoyevski sevenler panjurları yeşil ve tahtadan yapılmış bu evi ziyaret edebilirler. Bu ev müze haline dönüştürülmüştür. Bu müzede yazar ile alakalı kişisel eşyalar,notlar,objeler bulunmaktadır.

Dostoyevski’nin Evi

Khan Shatyr Eğlence Merkezi

Khan Shatyr Kazak dilinde “Kağanın otağı” anlamına gelmektedir. Bu bina dışarıdan bakıldığından modern çizgilerle inşa edilmiş görünse de Orta Asya’da bulunan Türklerin otağlarına benzemektedir. En üst katında havuz keyfi yapabilir ve golf oynayabilirsiniz. Khan Shatyr Eğlence Merkezi 2010 yılında Nazarbayev’in 70.yıldönümü adına başkana hediye olarak açılmıştır.

Astana’da Ne Yenir?

Kazaklar uzun zamandan beri göçmen yemeklerini tercih etmektedir. Orta Asya’daki Türk kavimlerinden gelen bu gelenek günümüze kadar devam ediyor. Hatta Türkiye’de bazı yerlerde bile bu yemekler yeniyor. Kazakistan’ın en bilinen yemeği Besbarmak adı verilen haşlanmış kuzu etidir. Bu yemek soğanlı erişte ile birlikte servis edilir. Ayrıca pancar çorbası da çokça tercih edilmektedir. Ayrıca Buarsak isimli çöreği de çok lezzetlidir. Yöre halkı Buğday arpasından imal edilen Kazak birasını tercih etmektedir. Normalde eski Kazakların milli içkisi at sütü kımızdır. İsterseniz tercihinize göre fast food restoranlarında ya da balık restoranlarında yemek yiyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kanada Gezilecek Yerler

Astana’da Nerede Kalınır?

Astana’ya geldiğinizde yaz aylarında şehir nüfusu artmaktadır. Bu yüzden insanlar otel rezervasyonlarını önceden yaptırmaktadır. Astana merkeze yakın olan oteller olduğu gibi şehrin uzağında da farklı otel alternatifleri bulunuyor. Otel fiyatları da başkent bölgesine göre değişiyor: İşte bütçenize uygun seçebileceğiniz otel tavsiyeleri:

Belon-Lux Hotel

-Sky Lux Hotel

-Best Western Plus Astana Hotel

-Versal Hotel

-Bayterek Hotel

Astana Gezisi İçin Ayrılacak Bütçe

Astana Gezisi için Ayrılacak bütçeyi minimum olarak ve 1 hafta kalınacak şekilde hesaplıyoruz. Minimum 3 yıldızlı 7 gecelik otel ücreti 1.533 TL olarak hesaplanabilir. Bu fiyata ek alarak yol, yeme-içme, alışveriş ve diğer giderler de hesaplanırsa 5.000-6.000 TL arası bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

Biriktirdiklerim.com Bir edebiyatcının kaleminden, (Derviş’ten nasihetleri)i mutlaka okuyunhttps://www.biriktirdiklerim.com/2019/04/bir-dervisten-nasihatler/

Norveç Fiyortları Gezisi hakhttps://gezginsezer.com/2018/04/norvec-fiyortlar.htmlkında bilgi


12 Yorum

 1. Nursultan Nazarbayev, döneminde Başkent Almata idi. Nazarbayev o dönemde bir karar ile Astana’yı Başkent yaptı. Almata’ya gitme fırsatım buldum. Ama Astana nasip olmadı. Kazakistan’da çok sayıda Türk Lokantası mevcut yemek konusunda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız.

  • Değerli yorumunuz için tsk ediyorum. Astana’ya bir gün yolunuz düşerse eğer tatlinizin Bitmesini istemeyeceksiniz.

 2. Güzel yorumunuz için tsk ederim hocam ve yemek bilgisi için tskler. Türk yemekleri her yerde mevcut olup damak zevkimize hitap ediyor..

 3. Dostoyevski’nin Evini görmek isterdim. Bir de böyle güzel yapıların olduğunu hiç bilmiyordum kazakistanda. eğlence merkezi ise ayrı bir güzel. hiç düşünmemiştim gitmeyi ama bu yazıdan sonra görmek istediğim yerler arasında artık. teşekkürler gezginsezer. sen gezmeye devam et 🙂 bizde seni takibe devam edelim 🙂

  • Sayın hocam böyle güzel yorumlar karşısında yazma hevesim dahada artıyor siz isteyin bende elimden geldiğince sizleri en güzel yerlere götürüp gezdirecegim. Saygıyla sayın hocam

 4. Ben astanaya 5 -6 kere gittim ama yineden görmediği,m yerler mevcut neyse en azından bir daha gidersem astana gezi rehberi bizimde rehberimiz olacaktır teşekkürler.

  • Astanya güzel bir şehir gezgin arkdaslar burada yemek konusunda çok rahat edeceklerine eminim her yerde Türk lokantaları mevcut.

 5. Gürkan Gürkan

  Ben kendim gitme fırsatım olmadı ama inşaat işi yapmak için birçok kez gitmiş arkadaşım Kazak yemeklerini öve öve bitiremiyor. Astana’da şehir olarak bir yanda zenginlik (ki önemli bir turistik potansiyel oluyor) çok büyük bir yanda ise fakir bir tabaka olduğunu biliyorum. Yine de Avrupa’ya göre daha makul bir ulaşım ve konaklama imkanı olduğundan seçenekler arasına rahatlıkla girebilecek bir tatil fırsatı olur.

  • Değerli yorumunuz için çok tsk ederim. Astanya yemek ve kültürlere ünlü bir şehir dilerim. En kısa zamanda sizde gidip görürsünüz, bu güzel şehri.

 6. İbrahim Erdoğan İbrahim Erdoğan

  Kazakistan’ın ikinci büyük şehri Astana hakkında önemli bilgiler edindik. Teşekkür ederiz. İnşallah bir gün Astana’yı görme imkanım olur.

  • Inşallah en kısa zamanda gitme fırsatı olur. Değerli yorumunuz için tskler

 7. Dostoyevski’nin evinin Astana’da olduğunu yazınız sayesinde öğrendim.Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir