İçeriğe geç

Mekke ve Medine Gezi Rehberi


Mekke Hakkında Bilgiler

Mekke Müslümanların İslam’ın beş şartından birini gerçekleştirmek için gittikleri bir bakıma İnanç Turizmi olarak nitelendirilen kutsal topraklardan biridir. Hz. Muhammed Mekke’de doğmuştur ve Beytullah(Kâbe) bu şehirde yer almaktadır. Bu sebeplerden ötürü İslam dünyasında Mekke kutsal olarak adlandırılmaktadır.

Mekke en ilk tarihi çağlarda Beka olarak bilinmektedir ve Hz. İsmail’in evlad-u iyali tarafından korunup geliştirilmiştir. Hz. İbrahim ve oğlu Hz.İsmail Beka Vadisi’nde Mekke’yi inşa etmişlerdir. İsmailoğlularına da Kâbe’nin koruyuculuğunu üstlenme görevi düşmüştür. Kur’an-ı Kerim Hz. Muhammed’e Mekke’de bulunan Nurdağı’ndaki Hira Mağarası’nda indirilmiştir. Mekke’ye genellikle insanlar Hac görevini ifa etmek için gitmektedir. Mekke’ye yılda 15 milyondan fazla Müslüman gitmektedir.

Mekke’de görülmesi gereken birçok kutsal mekân bulunmaktadır. Mekke’de gezilecek yerler ve bu yerlerle alakalı bilinmesi gereken bilgileri yazımda bulabilirsiniz.

Kâbe mescidi el haram Camii

Mekke Gezilecek Yerler

Orta Doğu’da bulunan ve Suudi Arabistan’da yer alan Mekke’de ziyaret edilebilecek birçok yer ve yapı bulunmaktadır. İşte bu yerler hakkında kısa kısa bilgiler:

Kâbe ve El Haram Cami

Mekke’de bulunan El Haram ve Kabe Mekke’de bulunan en önemli yapılardır.Kabe,Müslümanların namaz kılarken yöneldikleri kutsal mesciddir.Kabe’nin üzerinde siyah bir bez örtülüdür ve Müslümanlar Kabe’nin etrafını 7 kez dönerek tavaf ederler. El Haram Camisi ise Kâbe’yi çevreleyen büyükçe bir camidir. Ayrıca İslam Dünyası’nda en kutsal mekânların arasında yer almaktadır.

Labbeyk allahumma labbeyk

Sevr Mağarası

Hz. Muhammed ve Hz. Ebubekir kendilerini koruma altına almak ve Kureyşlilerden gizlenmek için bir süre bu mağarada kalmışlardır. Mağaranın bulunduğu Sevr Dağı ise Mescid-i Haram 4 km uzaklıktadır. Hz. Ebubekir bu mağarada gizlendiği için Türk ve İran şairleri Hz. Ebubekir’i şiirlerinde yar-ı gar olarak isimlendirirler.

Cennet-ül Mualla

Hz. Peygamberin akrabalarının bulunduğu mezarlıktır. Dedesi Abdulmuttalip, amcası Ebu Talip, eşi Hz. Hatice ve çocuklarının mezarları yer almaktadır. Bu mezarlık Mescid-i Nebeviye yakın bir noktada konumlanmıştır. Cennet-ül Mualla, Baki Mezarlığı ya da Mekke Kabristanı olarak anılmaktadır.

Cennet-ül Mualla

Makam-ı İbrahim

Makam-ı İbrahim Kâbe’nin hemen yakınlarında bulunmaktadır. Hz. İbrahim halkı hacca davet ederken burada bulunan taşın üzerine çıkıp Müslümanlara seslenmiştir. Taşın üzerinde Hz. İbrahim ayak izleri olarak kabul gören 1 cm aralıklı iki adet çukur bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Sarımsaklı Gezi Rehberi

Makam-ı İbrahim

Mekke’ye Nasıl Gidilir?

Mekke’ye büyük şehirlerden birçok havayolu şirketlerinin uçuşları bulunmaktdır. Mekke içine inmeyen uçaklar Cidde Havalimanına iner ve yolcular otobüs ile Mekke’ye götürülür. Hac döneminde her farklı ülke için ziyaretçi sınırı vardır. Ramazan ayında oldukça kalabalıktır. Bu yüzden Ramazan ayından aylar önce uçuş rezervasyonunun yaptırılması gerekir.

Mekke Mutfağı

Mekke’de tüm yemekler İslami usullere uygun olarak servis edilmektedir. Mekke içinde Türkiye’de bulunan birçok yemekleri aynı isimle ya da değiştirilmiş isimleri ile bulmak mümkündür. Türk döneri, lahana sarması hatta fast food restoranları bile bulmak mümkündür. Kaldığınız otelde de farklı yemekler sunulmaktadır. Mekke’de alkollü içecek tüketimi yasaktır.

Shavarma

Mekke’de Nerede Kalınır?

Mekke’de kişinin gelirine göre farklı çeşitte oteller bulunmaktadır. Genelde buraya gelenler Mekke’ye ve El-Haram’a yakın otelleri tercih etmektedir. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli bulabilirsiniz:

-Shaza Makkah

-Manazel Al-Rahal Hotel

-Zac Sedky Hotel

-Dar Al Salam

Mekke Gezisi İçin Ayrılacak Bütçe

Mekke gezisi için 1 haftalık bir bütçe planlaması yapacak olursak minimum fiyat üzerinden yola çıkabiliriz. Örnek olarak 1 yolcu için uçak bileti 3.116 dolar,3 yıldızlı otelde 7 gece konaklama 1.579 dolar olarak hesaplarsak toplam 4.695 dolar tutmaktadır. Bu fiyatın içine yeme-içme, hediyelik eşya vs. gibi giderleri de katarsak ortalama 5.500 dolar Mekke gezisi için ayırmanız gerekir.

Medine Hakkında Bilgiler

Medine İslam alemi için Mekke’den sonra sayılabilecek ikinci kutsal şehir olarak bilinir. Hz. Muhammed 622 yılında Mekke’den Medine’ye hicret etmiştir. Ayrıca Hz. Peygamber yaşamının bir kısmını da burada geçirmiştir. Bu yüzden bu şehir aynı zamanda “Peygamber Şehri” olarak anılmaktadır. Medine’de gündüz sıcaklık oldukça yüksektir ancak akşam vakitlerine doğru ılık rüzgâr esmektedir. Medine’de Mekke kentinde olduğu gibi ihram ile gezmek zorunluluğu yoktur. Fakat kılık kıyafet konusunda elbette ki bazı sınırlar mevcuttur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kayseri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Medine ya da diğer bir adıyla Medine-i Münevvere Suudi Arabistan’ın Hicaz bölgesindedir ve Mekke’nin kuzeyinde yer almaktadır. Medine’nin hicret hadisesi olmadan önce adının Yesrib olduğu bilinmektedir. Burası İslamiyet için çok özeldir. Peygamber Efendimizin kabri ve Mescid-i Nebevi buradadır.

Medine şehrinde birçok mukaddes yapı bulunmaktadır. Hac ve umre ziyaretleri sırasında uğranabilecek yerlerin nereler olduğunu keşfetmek için Medine Gezilecek Yerler yazımı inceleyebilirsiniz.

Medine Gezilecek Yerler

Mekke kentine 450 km uzaklıkta Medine şehrinde İslam’ın izlerini ve uhrevi manasını taşıyan birçok kutsal yer vardır. Medine Kenti’nde görülmesi gereken yerler ve bu yerler hakkında bilgiler şöyledir:

Mescid-i Nebevi(Peygamber Camii)

Hac ve Umre ziyaretinde Müslümanlar mutlaka buraya gelmektedir.Mescid-i Nebevi Hz. Muhammed’in ashabı ile hicretten sonra inşa ettiği ve namaz kıldırdığı yerdir. Burada Hz. Muhammed’in kabrinin olmasının yanı sıra Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir’in mezarı da bulunmaktadır. Peygamber Camii günün her saati açıktır. Erkekler her zaman kadınlar ise sabah ve öğle namazından sonraki vakitlerde burayı ziyaret edebilirler.

Mescidi Nebevi

Ravza-i Mutahhara(Cennet Bahçesi)

Ravza-i Mutahhara Hz. Muhammed’in Cuma hutbesini verdiği kürsünün olduğu alandır. Cennet Bahçesi Mescid-i Nebevinin içinde bulunmaktadır.

Ravza-i Mutahhara(Cennet Bahçesi)

Kuba Mescidi

İslam tarihinde cemaatle namaz kılmak için inşa edilmiş ilk yer olarak bilinir.Hz.Muhammed Kuba Mescidi inşa edilirken buranın inşaatında çalışmıştır ve 14 gün boyunca burada kalmıştır. Bu yüzden Medine’ye gidildiği vakit burada namaz kılmak dinen sevap kabul edilmektedir.

Kuba Mescidi

Medine’ye Nasıl Gidilir?

Medine’ye direkt uçuş yapılabilmektedir. Ancak genellikle tercihen önce Mekke’ye daha sonra Medine’ye gidilmektedir. İsterseniz Mekke’den Medine’ye uçak vasıtasıyla gidebilirsiniz ya da 80-100 riyal arası bir ücretle Mekke’den Medine’ye de seyahat mümkündür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Lübeck Gezi Rehberi

Medine Mutfağı

Medine’de Arap kültürüne ait yemekleri bulmak mümkündür. Bunun yanında Hint, Pakistan ve Bangladeş kültürüne ait yöresel yiyeceklerin de tadına bakabilirsiniz. Türk mutfağına ait lezzetler da kişinin tercihine göre sunulmaktadır. Medine’ye gittiğinizde taamiya adını verdikleri sebzeli sandviç kentin en meşhur atıştırmalığı arasında yer alıyor. Ayrıca kuzu çevirme ya da kendi usullerine göre pişirdikleri bezelye ve tameez ekmeği de Medine mutfağının lezzetleri olarak sıralanıyor.

Medine’de Nerede Kalınır?

Medine şehrinde pek çok alternatif konaklama tesisi mevcuttur. Bu yerler Mescid-i Nebeviye uzaklık ve yakınlık arasında hem fiyat hem de yıldız sayısı olarak değişkenlik göstermektedir. Bütçenize göre tavsiye edilebilecek oteller şu şekildedir:

-Al Aziziyah Hotel Suits

-Alzahra Rooms & Apartments

-Furnished Units in Tiba Arak

Medine Gezisi İçin Ayrılacak Bütçe

Dallah Taibah Hotel

Medine Gezisi için minimum fiyatlarla ile 1 haftalık bütçe hesabı yapabiliriz.1 yolcu için uçak bileti 2.697 dolar,3 yıldızlı otelde 7 gece konaklama 2.504 dolar olarak hesap edersek toplam 5.201 olarak bulabiliriz.Ayrıca yeme-içme ve ekstra giderler ile ortalama 6.000 dolara yakın bir bütçe ayırmanız gerekecektir.

Bunlarda İlginizi çekebilir biriktirdiklerim.com yağmurun sesini hisset

10 Yorum

 1. Allahım gitmek isteyen herkese nasip etsin bu topraklara ziyareti 🙏🙏🙏

 2. Yusuf Yusuf

  Ümmetin peygamberi H.z. Muhammed’in yaşadığı yerleri Mekke ve Medine’yi görmek en büyük hayalim kutsal topraklar inşallah bir gün nasip olur ve giderim.

 3. Umre’ye 2013 yılında gitmiştim. Ne güzel günler, ne güzel yerlerdi… Allah (C.C.) kabul ederse ibadetimizi yaptık geldik. O zaman üzüldüğüm şeyler olmuştu ve hâlâ üzüntüsünü yaşıyorum. Osmanlı yapılarını bir bir yoketmeleri veya tahrip etmelerinin yanında asıl üzücü olan şey de Peygamber Efendimiz’in (SAV) emanetlerine karşı yeterli saygıyı gösteremiyor olmalarıydı. Uhud Savaşı’nın yapıldığı yer bile söylemek istediklerime örnektir.

  Bu konuda çok doluyum ve uzun uzadıya yazmak istemiyorum. Allah (C.C.), isteyen herkesi oralara eriştirsin ve oralarda ibadet yapmayı nasip etsin. Güzel bir yazıyı blogunuza taşımışsınız. Yüreğinize ve emeğinize sağlık.

 4. çok yararlı bir yazı olmuş, bir gün gitmek kısmet olursa, yazınızdan da faydalanırım.

 5. Her zaman yaş ilerledikçe gidilir gibi bir algı var toplumumuzda. Bence gençken de gidilebilir.

  • Bencede gidilecekse genç iken gidilsin.yorum için tsk ederim

  • Inşallah herkese nasip olur. çok amin sayın hocam tsk ederim

 6. Rabbim cümlesinin gönlünden geçen bu güzel ziyareti en kısa sürede yapmayı nasip etsin

  • Amin ecmain sayin hocam. Herkese nasip olur inşallah. Tsk ederim yorum için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir