İçeriğe geç

Antalya Kuzdere Kanyonu


Fethiye’den Antalya’ya uzanan tarihi Likya Yolu, Kuzdere Kanyonu’nun tüm güzelliğini sunuyor. Doğal oluşumun en şık mağaralarını sunan Antalya Kuzdere Kanyonu, turizmcilerin en yeni keşiflerinden biridir. Tarihi taş köprüsü, coşkuyla çağlayan suları ve mistik kayalıklarıyla Antalya’nın muazzam doğasından kesitler sunuyor.

Olympos’a 60 km mesafede konumlanan kanyon, serin suları ve civara manzara oluşturan yeşil doğasıyla bambaşka keşifler sunuyor. İrili ufaklı şelaleleri ve galeri niteliğinde mağaraları ile Kuzdere Kanyonu, adrenalin içerikli bir gezi sunuyor.

Kuzdere Vadisi Gezi Rehberi

Bey Dağları yamacından bulunan Kuzdere Köprülü Kanyon’a Kemer’den ulaşım sağlanıyor. Saklı Vadi üzerinden doğa gezisiyle erişim sağlamak isteyenler için, şahane manzaralar bulunuyor. Antalya Kemer’den Kesme Boğazı’na gelerek, dağ yolundan ortalama 5 km mesafe kat ederek Kuzdere Vadisi’ne ulaşabilirsiniz.

Çağlayan suların ferahlığıyla birlikte orman yolunu takip ederek, patikadan yürüyüşle ortalama 10- 15 dakikada Köprülü Kanyon’a ulaşılıyor. Antalya Kuzdere Kanyonu, Kuzdere Vadisi ve Kesme Boğazı, Köprülü Kanyon ile doğanın en şık görsellerini sunuyor.

Kuzdere Köprülü Kanyon

Kesme Boğazı üzerinde kurulu olan ve Bizans Dönemi’ne dek uzanan köprü, kanyona adını vermiştir. Köprülü Kanyon günümüzde hala yapısının bütünlüğünü korumakta ve otoyol ile orman arasında keyifli bir bağlantı sağlamaktadır.

Hem serin sularda yüzebilir hem kanyon boyunca doğa yürüyüşü yaparak, enerjinizi tazeleyebilirsiniz. Ortalama 4 saat süren Antalya Kuzdere Kanyonu gezisi, meşe ve gürgen gibi devasa ağaçlarla kaplı ormanın tüm ihtişamını sunuyor. Kanyon kıyısında kurulu tesisi, devasa kayalıkları ve akıntısız yüzme alanlarıyla doğa severlerin en gözde mekanları arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Marsilya-Fransa Gezi Rehberi

Antalya Likya Yolu’ndan ulaşım sağlanan kanyona girişlerde, araçlar bırakılar ve yaya olarak devam edilebilir. Mostar Köprüsü’nü andıran taş köprü tek gözlü kemer formundadır. Berrak ve dalgalı suların akışını tarihi köprüden izleyebilir ve Kuzdere’nin serin aurasıyla zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

Kuzdere’den Dağ ve Nehir Manzaraları

Toros Dağları’nın uzantılarından olan Bey Dağları, Kuzdere Vadisi’ne kattığı ihtişamlı yapısıyla doğa severlerin en sık ziyaret ettiği yerler arasındadır. Grup dağlar formunda olan Bey Dağları, Antalya Körfezi batı kısmında bulunur ve farklı rakımlarıyla tabiat keşfine doğal oluşumlar sunar.

Kuzdere Kanyonu’nda gürül gürül akan nehir suları, Kemer’e kadar uzanıyor. Taşlık ve kayalıklardan oluşan ve akıntı boyunca patika manzarası sunan kanyon, restoranlarıyla hoş dinletiler sunuyor. Yaz aylarında açık olan işletmeler, tarihi köprünün hemen kıyısında kurulmuştur.

Fethiye- Antalya yolu üzerinden ulaşım sağlayacaklar, doğrudan köprülü kanyon girişinden giriş yapabilirler. Mis kokulu portakal ağaçları ve kaya tırmanış noktalarıyla Antalya Kuzdere Kanyonu, kayalık dağların ortasında dingin ve berrak yüzme keyfi sunuyor.

Kuzdere Gedelme Mağarası

Kuzdere Vadisi üzerinde bulunan mağara, Gedelme Yaylası’ndan kolay ve rahat bir ulaşım sunuyor. Kuzdere Köyü’ne yaklaşık 4 dakika mesafede konumlanan doğal mağara, Peynirdeliği Mağarası olarak da biliniyor. Bizans Dönemi’nden izler sunan açık alanlarıyla Gedelme Mağarası, 74 metre uzunluğa sahiptir.

Dikey mağara formundaki doğal oluşumun en derin yeri ise 19 metre olarak tespit edilmiştir. Sütün, sarkıtlar ve dikitlerle şahane manzaralar sunan ve iç kısmında minik bir gölcük sunan mağara, tarihi ören yerleriyle seyahatinize hoş manzaralar katar. Her mevsim gezilebilir ve büyük kısmı kuru olan mağara, Antalya Kuzdere Kanyonu gezisinde görülmeye değer yerler arasındadır.


8 Yorum

 1. Ahu Ahu

  Antalya Kuzdere Kanyonunu ilk defa duydum o kadar gittim Antalya ya nasil bu guzel yere uğramamışım. Esefle kınadım kendimi

 2. Hocam yok yok kınamayın siz zaten bir kinaysiniz. En kisa zamanda yeniden gider görürsünüz inşallah

 3. Antalya kuzudere kanyonunu bende ilk defa duydum tanıtım için teşekkür ederim

  • Rica ederim. Umarim faydali olmuştur tanitimim. Yorum icin ayrica tsk ederim

 4. Zeynep Zeynep

  Antalya,
  her yaz severek uğradığım bölge. hiç rafting yapmadım bu yıl deneyeceğim.

 5. seda sarac seda sarac

  Antalya Kuzdere nekadar güzel yerler varmış . Antalya ya yaklaşık 2 hafta ayırmak lazım gezmek için Likya yolundan dan sonra 2 adres Kuzdere olmali

  • Antalya in her yeri Gezilecek nitelikte bir yer. Özellikle Likya Yolu muhteşem bir Aktivite. Yorum için tsk ederim

 6. ben antalya yada gittim ama bak burayı görmedim memleketim her yeri bir başka güzel gezgin gere çok teşekkür ediyorum bilmediğimiz yerleri bizlere tanıttığı için saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir