İçeriğe geç

Bursa Gezi Rehberi

Bursa Gezi Rehberi, Bursa hem Osmanlı döneminde hem de tarihin farklı dönemlerinde oldukça meşhur olan kentlerden biridir. Bursa eşsiz mimarisi, camileri, medreseleri, hanları ve daha birçok güzelliği ile dikkat çeken ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Osmanlı’nın ticaret merkezleri’nin birçoğu Bursa’da bulunmaktadır. Ayrıca konumu itibariyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan yeşil bir cennettir.

Bursa deyince akla ünlü kayak merkezlerinden olan Uludağ gelir. Kış turizmi açısından kente oldukça fazla gelir getiren bu yer milyonlarca yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olmuştur. Bursa hem denizden hem de karadan kolay bir ulaşım ağına sahiptir. Bursa birçok tarihi yapısı ve doğal güzelliği ile UNESCO miras listesine girmeye hak kazanmıştır. Yeşilin büyüsünden ilham almak ve tarihin izini takip eden güzellikleri keşfetmek için yaz ve kış aylarında birçok kişi tatil için burayı tercih etmektedir. Bursa gezi turuna çıkmadan önce kendinize rehber edinmek adına Bursa Gezi Rehberi yazımı inceleyebilirsiniz.

Bursa Gezi Rehberi

Ulu Cami

Bursa’da yer alan Ulu Cami Atatürk Caddesi’nde yer alan şehrin en önemli tarihi sembollerinden biridir. Bu cami Yıldırım Bayezid tarafından Niğbolu Zaferi sonrasında yaptırılmıştır. Ayrıca çok ayaklı cami şemasına en uygun örneklerden biridir. Bazı kaynaklara göre buranın mimarının Ali Neccar olduğu sanılmaktadır. Caminin inşasına 1396 yılında başlanmıştır ve yapımı 3 yıl sürmüştür. Ulu Camii Osmanlı mimarisinin kubbeli cami tarzını yansıtmaktadır. Birçok deprem, yangın, sel gibi kötü afetlere maruz kalsa da zamanla onarımı yapılmış ve tarihi dokusundan hiçbir şey kaybetmemiştir. Camii 20 kubbe ile örtülüdür ve orta kısmı camlıdır. Alt kısmında 16 köşeli büyük mermer ve 1 adet şadırvan bulunmaktadır. Toplam iç alanı ise 3.165,5 metrekare olarak ölçülmüştür. Antepli Hacı Mehmed bin Abdulaziz tarafından kündekari tekniği kullanılarak caminin minberi tasarlanmıştır. Cami’nin ilk hatibi,Mevlid-i Şerif yazarı Süleyman Çelebidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Varşova gezi rehberi

Türk İslam Eserleri Müzesi(Yeşil Medrese)

Tarihin ilk Osmanlı medreselerinden biri olarak bilinen Yeşil Medrese diğer bir adıyla Sultaniye Medresesi olarak anılmaktadır. Külliye 1414-1424 yılları arasında yapılmıştır. Mimarı ise Hacı İvaz Paşa’dır. Yapısına bakıldığında Anadolu Selçuklularının mimari yapı formlarına benzetilmektedir. Sivri kemerli bir kapıdan girilen avluda üç tarafı çevrilmiş revaklarda uzun sütunlar yer almaktadır. Günümüzde Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan Yeşil Medresede 13.yüzyıl ve 20.yüzyıl yıllarında yer alan çini,mozaik,ahşap eserler sergilenmektedir. Ayrıca eski Türk dönemine ait tabaklar,sikkeler,Türk elişleri ve giysileri teşhir edilmektedir. Medresenin bahçesinde 15.yüzyıldan 19.yüzyıla kadar sergilenen Bursa mezar taşlarına ait örneklerde bulunmaktadır.

Atatürk Evi

Bursa Gezi Rehberi , Bursa’nın en eski caddelerinden biri olan Çekirge Caddesi üzerinde bulunan köşk Atatürk Evi olarak bilinmektedir. Köşk bodrum ve çatı katı haricinde iki katlıdır. Atatürk’ün Bursa’ya ziyareti sırasında Miralay Mehmet Bey Atatürk’e bu köşkü hediye etmiştir. Atatürk’ün vefatının ardından bu köşk Bursa Belediyesi tarafından koruma altına alınmış daha sonra Müzeler Genel Müdürlüğüne devredilmiştir. Cumhuriyet’in 50.yılında köşk müze olarak halka açılmıştır. Köşkte Fransız mimari dokularında yer alan balkonlar, alınlık saçaklar ve akroterler bulunmaktadır. Köşkün içinde bulunan eşyaların tamamına yakını Atatürk’ün burada kaldığı dönemde kullandığı şahsi eşyalardır.

Bursa Hanları

Bursa Gezi Rehberi , Hanları deyince akla önemli ticaret merkezlerinin bulunduğu yerler gelmektedir.Bursaya gelince turistlerin en çok dikkatini çeken yerler bu hanlardır. Bursa Hanlarından en büyüğü İpek Hanı’dır. Yeşil Külliye’nin ekonomik ihtiyaçları için Çelebi Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Yapılan onarımların sonucunda sadece batı bölümü özgün kalmıştır. İpek Hanı İvaz Paşa Caminin yanında bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Strazburg- Fransa Gezi Rehberi

Bursa’da diğer meşhur han ise Koza Hanı’dır. Ulu Cami ile Orhan Cami arasında yer almaktadır. İstanbul’da hayır kurumlarına gelir sağlamak amacıyla II.Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Alt katında 45,üst katında 50 adet oda bulunmaktadır. Ayrıca alt tarafında eşya depoları olarak kullanılan 36 mahzen ve üst katta 38 adet oda vardır.

Uludağ

Uludağ 1961 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Türkiye’nin kış turizmi açısından en fazla popülerlik sağlayan yerlerinden biridir. Ünlü tarihçi Herodot kitabında Uludağ’dan söz etmektedir. Yüksekliği 2.543 metredir ve kış sporlarının tümü burada yapılmaktadır.Fatintepe ve Kuşaklıkaya adlarında 2 tepe üzerinde kurulmuş olan bu yer Bursa şehir merkezine yarım saatlik mesafede yer almaktadır. Dünya’nın birçok yerinden insanlar 1 sene boyunca burayı ziyaret etmektedir. Türk Tıp Tarihi Kurumu kurucularından Dr. Osman Şevki dağın yüceliği karşısında büyülenerek buraya “ne ulu dağ “ demiştir tarihten beri buranın ismi Uludağ olarak anılmaktadır. Uludağ’a kayakla ilk çıkan kişinin ise Abraham adlı Alman bir atlet olduğu bilinmektedir.

İznik

Bursa Gezi Rehberi‘nde Dünya çapında adını çinileri ile duyurmuş bir yerdir. İznik çinisi ilk kez 15.yüzyılda ortaya çıkmıştır dönemde ilk defa Bursa Yeşil Camii ve Mudanya Camii’nde İznik çini örneklerine rastlanmaktadır. Osmanlı Devleti döneminde İznik çinisinin popülerliğini oldukça artırmıştır. Süleymaniye ve Selimiye Camii’nde İznik çinisi örnekleri görülmüştür. Bu güzelliğin ortaya çıktığı İznik ilçesi adeta bir açık hava müzesidir. İlçede yer alan 114 burçlu surların hepsi halen eski görüntüsünü korumaktadır. Ayrıca İznik’in popüler yerlerinden biri de İznik Gölüdür. İznik gölü ve çevresinde birçok doğa sporları yapılmaktadır.

Bursa Mutfağı

Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa’yı ziyarete gelenlerin olmazsa olmazı Bursa iskenderidir.Özellikle İskender yemek için günübirlik gelenler dahi bulunmaktadır. Bursa mutfağında ayıca et yemekleri, farklı çorba çeşitleri ve tatlılar da mevcuttur. Bursa’ya gelince ayrıca cantık ve tahinli pide yenmeden eve dönülmez. İnegöl köfte,Mihaliç peyniri, cevizli lokum ve en meşhurlarından Kemalpaşa tatlısı buranın vazgeçilmez lezzetleridir.

Cantik tahinli pide

Bursa’da Nerede Kalınır?

Bursa Gezi Rehberi Bursa’da konaklama için çok sayıda otel ve pansiyon mevcuttur. Kişi bütçesine göre Bursa merkezde ya da civar ilçelerde yer alan otelleri ve pansiyonları tercih edebilir. İşte otel ve pansiyon tavsiyeleri:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Pasaport ve Vize Olmadan Sadece Kimlikle Gidilebilecek Ülkeler

-Bursa Madi Hotel

-Tugcu Hotel

-Safran Hotel Bursa

-Araz Apart

-Bursa İpekyolu Hotel

Bursa Gezisi İçin Ayrılacak Bütçe

Bursa gezisi için bütçe ayarlaması yaparken minimum olarak hesaplayacağız.3 yıldızlı otelde 7 gece konaklama 1.409 TL, uçak bileti gidiş-dönüş en düşük 450 TL olarak hesaplanırsa toplam 1.859 TL olur. Alışveriş ve yeme-içme dahil toplam 2.500 TL ayırmanız gerekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR, BİRİKTİRDİKLERİM.COM MUTLAKA OKUYUN DERİM

15 Yorum

 1. Bursa tarihi zenginliği, bu zenginlikten gelen mutfaği ile tanınan bir göçmen şehridir. Ayrıca özellikle Çekirge semti kaplıcaları ile bilinir.

  • Bursa tarih kokan bir ilimiz. Bursa mutfagi ise başka bir güzel her damağa hitap ediyor. Güzel yorumunuz için tsk ediyorum

  • Cok doğru Bursa’nın iskenderi meşhurdur en kısa zamanda tatmanız dileğiyle 🙂

 2. bursa ve ülkemin her köşesi ayrı bir güzel. Çekirge Caddesi üzerinde bulunan köşk Atatürk Evi de kesinlikle görülmeye değer. yine çok güzel bir gezi yazısı olmuş

  • Bursa harika bir yer giden doyamadan geri geliyor. Umarim bir gün doya doya gorme sansina sahip olursunuz hocam.

 3. Bursa gezilip görülmeye değer bir yer hele Atatürk Evi ap ayrı bir tarihi renk katmış. Yorumunuz için tsk ederim.

 4. Tigris Tigris

  Bursa gerek tarihi dokusuyla gerekse doğa güzelliğiyle nadide şehirlerimizden. Ama kozmopolit olması güzelliklerini gölgede bırakıyor.
  Gezip görmek ve lezzetli mutfağını tatmak için güzel bir yazı olmuş

  • Bursa’nın her tarafı tarih kokan bir ilimiz. Ve doğasıyla enfes bir yer Atatürk evi de bir artı daha ekleniyor. Insallah bir gün gidip görürsünüz. Yorumunuz için tsk ederim

 5. Sezer Bey merhaba, Bursa gelmek istediğim ama bir türlü fırsat bulupta gelemediğim bir ilimiz. Yazınız güzel bir rehber olmuş, benim de Bursa dendiğinde aklıma ilk gelenler, kestane şekeri ve iskender oluyor :))

  • Hocam bursa gorulmesi gereken illerimizddn biri halinde. İnşallah bir gün yolunuz düşer. Tsk ediyorum guzel yorumunuz için

 6. Bursaya en son çocukken gitmistim. Türkiye’de gezilecek ne çok yer var 😊

 7. Kenar Yazarı Kenar Yazarı

  Bursa harika bir şehir. Gezilecek çok yeri var. Ama insan eliyle katlediliyor. Şehir merkezi saçma sapan betonlaşma ve cafeleşmelerle dokusunu kaybediyor. Merkezde ismini hatırlayamadığım bir tarihi hanı var ve cafe doldurmuslar içerisini. Görünce çok üzüldüm. Saçma sapan rantlar için güzelim doku mahvediliyor.
  Güzel bir yazı olmuş Hocam. Müsait bir zamanınızda Bursa’da nerede ne yenir üzerine de bir yazı yayınlarsanız sevinirim. Selamlarımla…

  • Güzel yorumunuz için tsk ederim hocam. Bu devir dddiginiz gibi rant devri herkes betonlasma peşinde kimse güzelim tarihi dokuları koruyalım demiyor. Saglik olsun hocam. Bursada ne yenir yazısını en kisa zamanda yazıp yayinlayacam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir