İçeriğe geç

Çamlıhemşin Gezi Rehberi


Çamlıhemşin Hakkında Genel Bilgiler

Çamlıhemşin ilçesi Doğu Karadeniz’de yer alan Rize ilinin 11 ilçesinden biridir. Eskiden Vicealtı adı verilen bu ilçe Ardeşen’e bağlı bir bucak iken 1960 yılında bağımsız bir ilçe olmuştur. Çamlıhemşin ilçesi nüfusu itibariyle Rize’nin en tenha ilçelerinden biridir. Kışın sakin olan bu yer yaz mevsiminde kalabalıklaşmaya başlar. İlçenin 7 köyü Laz köyüdür ve bu köylerde ilçeye has Lazca dili konuşulmaktadır. Burada temel geçim kaynağı çay tarımı, hayvancılık ve orman işleridir. Bunların yanında turizm, arıcılık ve kültür balıkçılığı da gelişmekte olan geçim kaynaklarıdır.

Çamlıhemşin’de tipik Karadeniz iklimi görülür. Her mevsim yağışlı olan bu yerde kışlar genellikle ılıman geçer. Çamlıhemşin gezi rehberi , nde iklim koşullarını göz önünde bulundurarak yağışlara karşı gerekli ekipmanları bulundurmak gerekir. Denize kıyısı olmayan ilçenin güney tarafında 4.000 metre yüksekliğinde Kaçkar dağları bulunmaktadır. Dağın etrafında doğal yollarla oluşmuş birçok krater gölleri mevcuttur.

Çamlıhemşin Gezi Rehberi yazımda paylaşmadan geçemeyeceğim bilgi elbette ki Çamlıhemşin’in yüzyıllık ahşap evleridir. Bu evlerin dokusu ve tarihi görüntüsü ilçeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Çamlıhemşin evleri genellikle 2 katlıdır ve alt katında hayvanlar için ahır bulunmaktadır. Bu evleri ve ilçede yer alan birçok doğal güzellikleri gezip görmeden önce Çamlıhemşin Gezi Rehberi yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

Çamlıhemşin Gezi Rehberi

Ayder Yaylası

Çamlıhemşin gezi rehberi için ilk durak Ayder Yaylasıdır. Ayder Yaylası’nın tarihi 1300’lü yıllara dayanmaktadır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer almaktadır.1350 metre rakıma sahip olan yaylanın her tarafı ladin ve kayın ağaçları ile kaplıdır. Ayder Yaylası ülkemizde yayla deyince akla gelen ilk yerlerden biridir. Kaplıcası ve doğal güzellikleri ile her yıl sayısız turist çekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Ardahan Hakkında Merak Edilenler

Ayder Yaylası adeta bir oksijen ve şifa deposudur. Çamlıhemşin’e gelenler temiz hava almak ve sıhhat bulmak için öncelikle burayı tercih ederler. Zengin bitki örtüsü ve faunasının yanında kaplıcası oldukça tercih edilmektedir. Ayder Yaylası çam ormanları ve Kaçkar Dağı’nın tam ortasında bulunur. Ayrıca yaylaya çıkanlar Ayder balını tatmadan geri dönmezler.

Palovit Şelalesi

Palovit Şelalesi Çamlıhemşin’in bir diğer doğal güzelliğidir. Ülkemizde debisi en yüksek olan bu şelale kendine hayran bırakmaktadır. Şelale 15 metre yüksekten ve oldukça coşkulu bir şekilde akmaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde bulunan bu şelalenin etrafı gür ormanlar ile kaplıdır. Çamlıhemşin Çat yolunu geçince 19. Kilometreden sonra sola ayrılan yol direkt olarak Palovit şelalesine çıkmaktadır. Ayrıca şelale yolu üzerinde mesire alanı ve kamp yapılacak yerler bulunmaktadır.

Zilkale

Çamlıhemşin Gezi Rehberi arasında en popüler yerlerden birisi Zilkaledir.Zilkale Çamlıhemşin ilçesinin 12 km güneyinde yer almaktadır. Ünlü Fırtına Vadisi’ndeki bir geçide hakimdir. Yüksekçe bir tepede yer alan bu yerde 8 burç ve 1 gözetleme kulesi bulunmaktadır. Burasının kesin tarihi bilinmemekle birlikte Zil deresine inen bir kale olduğu bilinmektedir.

Rize Kalesi’nden sonra en büyük kale Zilkalesidir. Kale dış surlar, orta surlar ve iç kaleden meydana gelir.2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bakımı ve restorasyonu tamamlanmış bu kale eski zamanlardan beri hem barınma hem de savunma bölgesi olarak kullanılmıştır. Zilkale Çamlıhemşin’e gelince mutlaka uğranması gereken rotalardan biridir.

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası meşhur yayla fotoğraflarının manzarasını oluşturan en popüler yaylalardan biridir. Ayrıca Çamlıhemşin gezisi için tartışmasız görülecek yerlerin başında yer alır. Çamlıhemşin’den 21 kilometre uzaklıkta olup yüksekliği 2050 metredir. Gidiş yolu engebeli ve bir yanı uçurum olsa da buranın manzarasının büyülü güzelliği sayesinde yol stresi hemen unutulmaktadır. Pokut ismi Ermenice’den gelmektedir. Pokut “ rüzgârlı vadi” demektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Macahel Gezi Rehberi

Pokut Yaylası ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır. Yaylanın gidilecek en güzel mevsimi yaz başlangıcı ve sonbaharın sonudur. Pokut küçük bir yayla olup yaylanın etrafındaki evleri gezmek birkaç saat sürmektedir. Ayrıca yaylada kaçırılmayacak iki şey güneşin doğuşu ve batışıdır. Kuş sesleri eşliğinde mis gibi yayla havasını içine çekerek güneşin doğuşunu izlemek muazzam bir keyiftir.

Goboş Köprüsü

Rize Çamlıhemşin ilçesinin en tarihi köprülerinden biri de Goboş Köprüsüdür. Köprünün etrafı yemyeşil ağaçlar ile kaplıdır. Köprünün altında nazlı nazlı akan bir dere bulunmaktadır. Gelenlerin bol bol fotoğraf çektiği bu yer hem manzarası hem de doğal görüntüsü ile herkesin göz zevkine hitap eden bir yerdir. Köprünün hemen yan tarafında Yolun Dibi adlı bir cafe bulunmaktadır. Dilerseniz burada bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Şenyuva Köprüsü

Çamlıhemşin’in ilçesinin Şenyuva köyünde bulunan bu köprü en eski yapılara verilecek bir örnektir. Fırtına deresi üzerinde yer alan köprünün bilinen en tarihi kemer köprülerden biridir.40 metre uzunluğunda ve 20 metre yüksekliğinde olan köprünün ayakları moloz taş kullanılarak yapılmıştır. Köprünün kemer kısmı ise düzgün kesme taştan yapılmıştır.

Eğer tarihi yapılara merak duyuyorsanız burayı mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Köprünün girişindeki tabelada köprünün yapım tarihi 1696 olarak belirtilmektedir. Çok eski tarihli olan bu yapı etrafındaki küçük evler ile adeta bütünleşmiştir.

Çamlıhemşin’de Ne Yenir?

Çamlıhemşin mutfağı denince akla Karadeniz yemekleri gelmektedir. Yörenin en önemli yemekleri balık, mısır ve fasulye ile yapılmaktadır. Beldeye özgü yöresel yemeklerin arasında muhlama, karalahana çorbası, ısırgan yemeği, kiremitte balık, hamsikoli, pekmezli asude, laz böreği, mısır ekmeği, pepeçura, termoni, lahana rohtikosu gibi yemekler bulunmaktadır. Hepsinin tadı da enfes ve lezizidr. Yolunuz buraya düştüğünde bütün yemeklerin tadına mutlaka bakmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bartın Şehir Rehberi | Bartın Hakkında Merak Edilenler

Çamlıhemşin’de Nerede Kalınır?

Çamlıhemşin’de her bütçeye uygun butik otel, pansiyon ve farklı konaklama seçenekleri yer alır. Bunlar arasında size tavsiye edebileceğim yerler;

Taşmektep Otel

Kaçkar Resort Otel

Villa de Pelit Hotel

Yamantürk Öğretmenevi

Fora Pansiyon


Çamlıhemşin Gezisi İçin Ayrılacak Bütçe

Çamlıhemşin gezisi için ayrılacak bütçe hesaplaması yaparken minimum rakamlar ile alalım.3 yıldızlı otelde 7 gece konaklama 2.870 TL en ucuz gidiş dönüş uçak bileti 148 TL’den hesaplarsak toplam 3.018 TL bulunur. Bunun yanında alışveriş ve yeme-içme eklenirse 3.500 TL’lik bir bütçe ayrılabilir.

10 Yorum

 1. Çamlıhemşin en çok gitmek istediğim yerlerden biri.Özellikle yaylaları.Çamlıhemşin gezi rehberi yazınız yol gösterici bir yazı olmuş.Teşekkürler…

 2. Begenmenize sevindim hocam. Çamlıhemşin harika bir yer olup tam kafa dinlenecek bir yer.

 3. KONUSANADAM KONUSANADAM

  bilmiyorum ama zilkale gibi tarihi yapıları çok ilgimi çekiyor. İnsanların kültürlerini ve geleneklerini tarihi yapılarda görebileceğime inanıyorum 🙂

 4. Ali Ali

  Muhteşem doğasıyla Rize’nin güzide bir yöresi Çamlıhemşin. Kendim bizzat gittiğimde daha da iyi anladım kıymetini. 2 gün zaman ayırıp güzelce her yerini gezmenizi tavsiye ederim

 5. Çamlıhemşin daha başlığı gormemle yeşilliğin icinde kaybolacagimi hayal ettim 🙂 nefis bir yer umarim bende görürüm bu guzel memleketi

 6. Çamlıhemşin böyle bir yer işte yeşilin anavatani diyebileceğim bir yer. Umarım en kisa zamanda Çamlıhemşin’e gidersiniz sayin hocam.

 7. Çamlıhemşin çok güzel bir yer tvden seyrettiğim kadarıyla

 8. Bugün Çamlıhemşin ile ilgili bir konuşma yapmıştım arkadaşlarımla ve onun üzerine sizin blogunuza girdiğimde bu başlığı gördüm. Çamlıhemşin gerçekten doğal güzellikleri gereği gezilip görülmesi yerlerden bir tanesi. Ülkemiz bu yönden oldukça zengin bir ülke. Dört mevsimin yaşandığı ve üç tarafı denizlerle çevrili olan güzel ülkemizin gezilip görülmesi gereken yerlerinin başında çamlıhemşin’de geliyor diyebilirim. Blogunuzda burayı tanıttığınız için sizlere teşekkür ederim. Önümüzdeki yaz fırsatım olursa o tarafa bir tür düzenlemeyi planlıyorum.

 9. gelecekteki hayali tam olarakta böyle bir yere yerleşmek karadenizi çok seviyorum ve sanki orada beni çeken birşeyler var. Yaşamak için çok ideal bir yer.

 10. Çamlıhemşim bölgesine çok önce gittim, muhteşem doğa olayları yaşanıyor öğlen 12 gibi bulutlarla iç içe oluyorsunuz şaşırdım dona kaldım. her yer bazen bembeyaz olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir