İçeriğe geç

İnegöl Gezi Rehberi

İnegöl Gezi Bilgileri

İnegöl Bursa il merkezine 47 km uzaklıkta bulunan şirin ve nezih bir ilçedir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 verilerine göre İnegöl ilçesi Bursa’nın en büyük merkez ilçelerinden biri olarak seçilmiştir. İnegöl ovası zaman içinde sular altında kalmıştır. Bu yüzden bu ilçeye Subaşı anlamına gelen İnegöl adı verilmiştir. İnegöl ilçesi çok eski zamanlardan beri var olan bir ilçedir. Yaklaşık 5000 yıllık bir tarihi olduğu bilinmektedir.

İnegöl gezi Rehberi,

gezilecek yerler neresidir sorusunun yanıtı İnegöl’ün tarihi ve doğal güzelliklerinin içinde gizlidir. İnegöl hem geçmişten günümüze gelen doğal yapıları hem de müze ve tarihi binaları ile muhteşem bir yerdir. Özellikle burayı ziyarete gelen gezginler alışveriş yapmanın ve doğal habitatın tadını doyasıya çıkarırlar. İnegöl Bursa Yenişehir Havalimanına 25 km uzaklık bulunmaktadır. Bu yüzden havaalanına geldiğinizde kısa sürede bir vasıta ile İnegöl ilçesine ulaşabilirsiniz.

İnegöl’e geldiğinizde insanların misafirperverliğini ve sokaklarını görünce hayran kalacaksınız. Her sokağında birbirinden farklı güzelliği barındıran İnegöl seyahatini planlarken İnegöl Gezi Rehberi yazımı okumanızı tavsiye ederim.

İnegöl Gezi Rehberi

İshak Paşa Külliyesi

İshak Paşa Külliyesi İnegöl Çarşısı içinde bulunmaktadır. Bu cami için medrese ve külliyesi bir arada bulunan bir yapı topluluğu olduğu söylenebilir. Eski zamanlarda külliyede imaret, zaviye, ahır ve han olduğu biliniyordu. Ancak şimdilerde geriye kalan sadece cami, medrese ve camidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Brest Gezi Rehberi

İshak Paşa Camisi’nin inşası 1468-1469 yılları arasında tamamlanmıştır. İshak Paşa, Fatih Sultan Mehmet ve Sultan II. Murad zamanında yaşamış en önemli devlet erkânından biridir.1487 yılında vefat etmiş ve vasiyeti üzerine İnegöl’de bulunan Külliyesine defnedilmiştir. İshak Paşa Külliyesi 15.yy Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Caminin kubbelerinin hepsi sekizgen kasnaklı olup güney duvarında dikdörtgen mihrap nişi bulunmaktadır. İnegöl gezi rehberi devam ediyor.

İnegöl Kent Müzesi
İnegöl gezi rehberi, inegöl Kent Müzesi İshak Paşa Külliyesinin hemen yanında bulunmaktadır. Bu müze ilk defa büyük bir ilin ilçesinde açılmış bir kent müzesi olarak bilinmektedir. Müzede çok sayıda tarihi eser ve objeler yer almaktadır. Halkın desteği sayesinde açılan bu müze Çınaraltı bahçesinin manzarası ile birleşip muazzam bir güzellik oluşturmaktadır.

Oylat Kaplıcaları

İnegöl’de gezilecek yerler deyince akla gelen diğer bir yer İnegöl’ün merkezine 27 km uzaklıkta bulunan Oylat Kaplıcalarıdır. Oylat Kaplıcalarının sıcak suyu o kadar şifalıdır ki Türkiye’nin dört bir yanından birçok kişi buraya şifa bulmaya gelmektedir.

Bu kaplıca radyoaktif sıcak suyu sayesinde romatizma, idrar yolu hastalıkları, çocuk felci gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Kaplıcanın içinde iki adet hamam ve çok sayıda otel bulunmaktadır. Bu sebeple isterseniz sadece kaplıcalara gelip orada da tatil yapabilirsiniz. Ayrıca kaplıcanın etrafında bulunan ıhlamur, çam, kestane ağaçları da yemyeşil görüntüsü ile burayı daha da zengin bir görüntü katmaktadır.

Oylat Mağarası

Oylat Mağarası Türkiye’nin 3.büyük mağarasıdır. Bursa Mağarası olarak da bilinir. Burası Oylat Kaplıcalarına 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Mağaranın dikitleri, sütunları ve damlataşları mağaranın içini muazzam kılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Beyrut Gezi Rehberi

Oylat Mağarasının uzunluğu 665 metre olup tavanın yüksekliği 15 metre olarak bilinmektedir. Mağarada en çok damlataşı havuzları ve dev kazanlar vardır. Burada ayrıca kelebek, solucan, yarasa ve çok ayaklı canlı türlerine rastlanmaktadır.

Hilmiye Köyü

İnegöl gezisi yaparken muhteşem bir köy kahvaltısı yapmak isterseniz mutlaka Hilmiye Köyüne gelmelisiniz. Hilmiye köyü ile Oylat arasında 20 km mesafe vardır. Hilmiye Köyü İnegöl’de bulunan Oylat Çayının doğusunda yer almaktadır. Köyde bulunan ahşap ve kerpiç evler görülmeye değer yapılardır.

Oylat Pazarı

İnegöl dinlenmek, eğlenmek ve gezmek için ideal bir yerdir. Bunlara ek olarak bir şeyler satın almak istiyorsanız Oylat Pazarına mutlaka uğramanız gerekir. Oylat Pazarı envai çeşit doğal, organik ve yöresel ürünlerin satıldığı açık bir pazardır.

Ayrıca İnegöl’de yer alan otellere çok yakın olduğundan kolaylıkla buraya ulaşabilirsiniz. Doğal ürünlerin yanında sevdiklerinize hediye edebileceğiniz birçok yöreye ait hediyelikler de satın alabilirsiniz.

İnegöl’de Ne Yenir?

Bursa İnegöl ilçesi İnegöl köftesi ile bütünleşmiş bir yerdir. Hatta şehrin girişinde büyük bir köfte heykeli dahi bulunmaktadır. İnegöl köftesinin yanında İnegöl piyazı ve şırası birbirini tamamlamaktadır. Ayrıca İnegöl’de Bursa iline ait İskender, yaprak döner gibi lezzetler de bulabilirsiniz. Eğer balıktan yana iseniz İnegöl’de tercihinize göre balık satılan restoranlara da uğrayabilirsiniz.

İnegöl’de Nerede Kalınır?

Bursa’nın en gelişmiş sanayi bölgesi olan İnegöl’de ziyaretçiler konaklama açısından sıkıntı yaşamazlar. Çünkü İnegöl’ün hemen hemen her noktasında bir konaklama yeri mevcuttur. Burada yer alan konaklama yerleri ile ilgili tavsiyelerim şunlardır;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Balkanlar'da Kayak Yapılacak Yerlerin Merkezleri

-Hotel Park İnegöl

-Çağlayan Otel

-Morrian Otel

-Güven Otel Oylat

-Aşiyan Otel

İnegöl Gezisi İçin Ayrılacak Bütçe

İnegöl gezisi için bütçe hesaplamasını ortalama olarak 1 hafta kalma süresine göre hesaplayalım.3 yıldızlı otelde 7 gece konaklama 1.475 TL tek kişilik gidiş-dönüş uçak bileti 451 TL olursa toplam 1.926 TL’lik bir ücret ödeyeceksiniz demektir. Bu giderlere alışveriş ve yeme-içme dahil edilirse toplam 2.000 TL bir bütçe ayırmanız gerekecektir.

7 Yorum

  1. Oylat mağarasına gitmiştim. Gerçekten çok güzel bir yer bir de pazarı var o da yöresel güzel bir pazardı

  2. Oylat pazarı harika bir yerdir hocam. Umarım koruyordu doğallığıni. Yorum için tsk ederim

  3. Bursa’yı biliyorum ama ilçelerini pek gezemedim. İnegöl deyince aklıma sadece köfte geliyor. Oylat’ı kaplıcaları ile duymuştum. Çok güzel fotoğraflar ile oraları gezdirdiniz. En iyisi kaplıcalarda konaklayıp, İnegöl’ü gezip, görmek olabilir. Teşekkürler.

    • En kisa zamnda girme şansına sahip olursunuz İnegölü. Güzel yorumunuz için tsk ederim

  4. Hep bir içimde kalmıştır, canım çekince atlayıp İnegöl’e gideyim, bir köfte yiyeyim 😀 şaka değil, bunu yapan arkadaşlarım vardı. Bir kaç kere gittim İnegöl’e ve köftesi haliyle güzel bir yer. Bir de mobilyaları meşhur. Kendi doğal güzelliklerini görecek vaktim hiç olmadı. Belki ilerde diyelim…

  5. kaplıcalara gittikten sonra güzel bir yerde inegöl köfte yemek çok güzel olurdu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir