İçeriğe geç

İznik Gezi Rehberi

İznik Gezi Notları

İznik, Türkiye’nin Bursa iline bağlı şirin bir ilçedir. Bursa’nın kuzeydoğusunda yer alır. Tarih ve sanat kokan bu yer mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Tatile çıkmak ya da farklı bir yer deneyimlemek isteyen herkesin kesinlikle bir İznik gezisi yapması gereklidir. İznik eski adıyla “Nikea” sadece tarihi ve kültürel manada değil aynı zamanda yayları, zeytin ve meyve bahçeleri ile de hafızalara yer edecek muazzam bir şehirdir.

Eski dönemlerde birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan bu yerde gezilecek birçok yer bulunmaktadır. İznik’in tarihine bakıldığı vakit bu gezilecek yerlerin çoğunun eski zamanlardan bu yana korunmuş olduğu görülmektedir. İznik Bursa’nın en eski ilçelerinden biridir. Kuruluş tarihi M.Ö 5.yy’a dayanmaktadır. Tarih kaynaklarına bakıldığında buranın Orhan Gazi tarafından 1331 yılında fethettiği görülmektedir. Bu sebeple İznik tarihi oldukça köklüdür ve geçmişi sağlam temellere dayanmaktadır.

İznik’te görülecek yerler birbirine oldukça yakın mesafede olduğundan buranın gezmek açısından pek yormayacağı garantidir. Hatta İstanbul’a yakın olması açısından birçok insan buraya günübirlik turlar ile katılmaktadır. Tarihsel dokusunu, çinisini, yemeklerini ve misafirperverliğini yakından görmek isterseniz İznik Gezi Rehberi yazıma bir göz atmanızı tavsiye ederim.

İznik Gezi Rehberi

Ayasofya(Orhan)Camii

Ayasofya Camii’nin tarihi çok eskilere dayanıyor. Batı Roma İmparatorluğu tarafından 4. yy’da burası ibadethane olarak inşa ediliyor. Osmanlı’nın fethetmesinin ardından burası camii olarak ibadete açılıyor. Orhan Gazi’ye burayı fethettiği sırada kendisine cami için yer göstermelerini istiyorlar ve o da kılıç hediyesi olarak verilen bu yerin camii olmasını istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Erciyes Gezi Rehberi

Ayasofya Camii 1920 yılında yaşanan birçok deprem ve doğal afet sebebiyle zarar gördüğü için o dönemde Mimar Sinan tarafından yeniden restore edilmiştir. Caminin içinde 4 büyük medeniyete ait izler görülebiliyor. Minaresi Selçuklu mimarisine göre inşa edilmiştir. Ayrıca Batı Roma’ya ait taşlar ve Bizans dönemine ait tuğlalar bulunmaktadır. Caminin kemerleri ise Osmanlı Devletine aittir.

II. Murad Hamamı

İznik’te gezilecek yerler sıralamasında diğer bir durak II. Murad Hamamı’dır.15.yy’da inşa edilmiş bu yer Ayasofya Cami’ye 2 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Kurulduğu tarihten günümüze kadar hala hamam olarak kullanılmaktadır. Haftanın bazı günleri kadınlara bazı günleri ise erkeklere hizmet vermektedir.

Hacı Özbek Camii

Hacı Özbek Camii 1333 yılında inşa edilmiştir. Halk arasında farklı isimlerle anılmaktadır. Bazıları bu camiye Çarşı Camii ya da Çukur Camii demektedir. Klasik Osmanlı mimarisi ile yapılmış bu caminin 8 metre çapında bir kubbesi vardır. Hacı Özbek tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Hacı Özbek Caminin bir diğer özelliği kitabesi olan en eski Osmanlı Camilerinden biri olmasıdır. Hacı Özbek Camii yapı ve tertip olarak Alaaddin Bey Cami’ye benzetilmektedir. Eğer farklı doku ve sentezlerin bir arada bulunduğu bir yer görmek isterseniz İznik gezisi listenize burayı da dahil edebilirsiniz.

Süleyman Paşa Medresesi

Süleyman Paşa Medresesi Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman Şah tarafından 14.yy’da yaptırılmıştır. Şu ana kadar İznik’te yapısı bozulmamış olarak kalan Osmanlı’nın ilk medresesidir dönemlerde Orhan Gazi burayı oğlu müderris olduğu için yaptırmıştır. Burası o zamanlarda hukuk fakültesi olarak kullanılmıştır.10 adet dersliği ve 1 adet öğretmenler odası bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kusadası Gezi Rehberi

Süleyman Paşa Medresesi 2001 yılından beri İznik Çinisi satan 10 adet atölye ile varlığını sürdürmektedir. Buraya gelince İznik çinisi olan ürünlerden satın alabilirsiniz ayrıca içerisinde bulunan şirin kafesinde dinlenebilirsiniz.

İznik Müzesi

İznik Müzesi, Sultan Orhan Gazi’nin eşi tarafından yaptırılmıştır.1388 yılında inşa edilen bu yer zaviye ve imarethane olarak yaptırılmıştır. İznik Müzesi’nde Helenistik dönemden Roma’ya, Emevilerden Selçuklulara kadar birçok eserler sergilenmektedir. Buranın ayrıca önemli olmasının sebebi de Osmanlı’da T planına sahip ilk yapı olarak kayıtlarda yer almasıdır.

İznik Gölü

İznik Gölü, Marmara Bölgesi’nin en büyük Türkiye’nin ise beşinci büyük doğal gölüdür. Tektonik bir tatlı su gölü olan İznik Gölü 32 km uzunluğundadır. İznik doğal güzellikleri deyince akla ilk olarak burası gelmektedir. Eski dönemlerde adı Askania olan bu gölün adı bulunduğu şehrin adını alıp İznik gölü olmuştur.

İznik Gölünde yaşayan canlı türleri yayın balığı, kadife balığı, kızılgöz, inci balığı, tatlı su blennisi olarak sıralanabilir. Ayrıca Şeyh Bedrettin Destanında buradan “bu göl İznik gölüdür, durgundur, karanlıktır, derindir…” mısrası ile bahsedilmiştir.

İznik’te Ne Yenir?

İznik lezzetleri deyince ilk olarak akla balık ve köfte gelir. Buradan birbirinden farklı belki de adını ilk defa duyacağınız balık çeşitleri bulunmaktadır. Buranın en meşhur yerlerinden biri Köfteci Yusuf’tur. Ayrıca İznik’in en meşhur lezzetlerinden birisi de göl balığıdır. Göl balığının çorbası dahi yapılmaktadır. Bunun yanında yayın balığı ve sarı sazan balığının da tadına bakılmasını tavsiye ederim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İtalya'da Bir köy -Castelmola köyü

İznik’te Nerede Kalınır?

İznik’te konaklama şehir merkezine uzaklıklarına göre farklılık göstermektedir. İznik ‘te birçok otel ve pansiyon bulmak mümkündür. Aşağıda bazı otel ve pansiyon isimlerini bulabilirsiniz:

-Seyir Butik

-Çinili Konak

-Limnades Hotel

-Zeytin Bahçesi

-Çamlık

İznik Gezisi İçin Ayrılacak Bütçe

İznik gezisi için bütçe hesaplamasını ortalama ücretler üzerinden 1 haftalık olarak yapacağız.3 yıldızlı otelde 7 gece konaklama 1.595 TL, bir kişilik gidiş-dönüş uçak bileti 418 TL olarak hesaplarsak 2.013 TL olarak buluruz. Bu giderlere yeme-içme ve alışveriş eklenirse toplam 2.500 TL ayırmanız gerekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR BİRİKTİRDİKLERİM.COM (anneler gününe ithafen harika bir yazı https://www.biriktirdiklerim.com/

8 Yorum

 1. Onur Onur

  Harika bir İznik yazısı olmuş emeğinize kaleminize sağlık hocam. Ayrıca biriktirdiklerim sayfasıda sizin I çok güzel yazılar şiir tadında sizlere tsk ediyorum böyle güzel yazılar paylaştığınız için.

  • Begenmenize sevindim hocam. Biriktirdiklerim sayfası ise edebiyat hocamin sayfasıdir. Her daim ziyaretlerinizi bekleriz tskler.

 2. Yusuf Yusuf

  İznik çok güzel gezilecek bir yer

 3. Cok guzel bir yazi olmuş ayrica yazinin sonunda sayfama yer verdiğiniz icin ayrıca tesekkur ederim 🙂

  • Hocam rica ederim ne demek her zaman hmde. Ayrıca değerli yorumunuz için çok tsk ederim

 4. Emre Emre

  İznik gezi rehberi adı gibi tam rehber niteliğinde olmuş Seyehat etmeden önce sizin sitenize göz atmak gerekir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir