İçeriğe geç

Kapadokya Gezi Rehberi


Kapadokya Hakkında Bilgiler

Kapadokya, bundan 60 yıl kadar önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lavlar ve rüzgâr aşındırması ile birlikte ortaya çıkan eşsiz bir doğal yapıdır. Kapadokya esasında Nevşehir, Kırşehir, Kayseri, Aksaray illerine dahil olan bir bölgede yer alır. Kapadokya gezilecek yerler listesinde en başlarda yer alması gereken doğanın bize sunduğu tabii bir güzelliktir.

Kapadokya İç Anadolu Bölgesi’nin tam orta noktasında konumlanmıştır. Kapadokya uluslararası turizm deyince akla gelen ilk isimlerden biridir. Hristiyan tarih kaynaklarında geleneksel olarak kullanılan ismi peribacaları olup eşine rastlanmayan tarihi ve kültürel mirastır. Kapadokya kendi başına oluşan karakteristik yapısı ile ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır. Her geçen yıl Kapadokya’ya gelen yerli ve yabancı turist sayısı katlanarak artmaktadır. Durum böyle olunca bu harikulade doğal güzellik sayesinde turizm her geçen gün büyümekte ve gelişmektedir.

Kapadokya keşfi biraz yorucu olsa da buranın gizemini görmek için yorulmaya değer bir yerdir. Tam bir masal şehri olarak adlandırılabilecek bu yeri keşfetmeden önce Kapadokya Gezi Rehberi yazımı incelemenizi tavsiye ederim.

Kapadokya Gezi Rehberi

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya Gezi Rehberi ilk durağımız ülkemizin en değerli açık hava müzelerinden biri olan Göreme Açık Hava Müzesidir. Buraya adım atar atmaz dikkat çeken elbette ki şapellerdir. Kayaların içinde oyuklar oluşturan bu yerleşim yerleri 4. Yüzyıldan başlayarak 12. yüzyıla kadar birçok manastıra ev sahipliği yapmıştır. Bunun dışında kaya oyuklarının içinde evler, yemekhaneler, kilerler ve daha birçok oturma alanları görülebilmektedir.

Göreme Açık Hava Müzesi 1985 yılında UNESCO kültürel miraslar listesinde yerini almıştır. Bu müzede bulunan kiliselerin içinde Hz. İsa’yı ve yaşadığı dönemi betimleyen birçok geometrik süsleme ve freskler bulunmaktadır. Müzeye giriş fiyatı 30 liradır.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi Kapadokya Bölgesi içinde bulunan karmaşık ve bir o kadar gezmesi yorucu yerlerden biridir. Vadiyi gezmek için iki yol olduğunu belirteyim. Bunlardan birincisi balon turu yaparken vadinin içinden geçerken kuşbakışı görüntüsünü izlemektir. Diğer yol ise kiliseleri ve oyukları görmek için yürüyerek buraya gitmektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Münih Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi gezisi yaparken vadinin içinde dik merdivenler göreceksiniz. Bu merdivenlerden aşağı inerek yeşillikleri, suları ve harika doğal evleri görebilirsiniz.
Buraya gelirken fotoğraf makinenizi yanınıza getirmeyi unutmayın. Çünkü keşfedilecek o kadar nokta var ki ister istemez buraları resmetmek isteyeceksiniz. Nehrin üzerindeki köprülerden geçerek vadinin farklı güzelliklerini keşfedebilirsiniz.

Peribacaları

Peribacalarının büyük bir kısmı İç Anadolu’da yer alan Nevşehir il merkezine 7 kilometre uzağındaki Kapadokya içesinde bulunuyor. Nevşehir’in birçok yerinde peribacaları mevcuttur ancak en eski ve tarihi olanı Kapadokya’da yer almaktadır.

Bölgedeki insanların buraya yerleşimi Paleolitik dönemde başlamıştır. Hititlerin yaşadığı yer Roma İmparatorluğu’ndan kaçan Hristiyanlar için mükemmel bir sığınak noktası olmuştur. Aynı zamanda İpek Yolu’nun önemli noktalarından biri olan Kapadokya tarih boyunca insanların ev ve kiliseler yaptığı bir yere dönüşmüştür. Persler adını koyduğu Kapadokya “Güzel Atlar Diyarı” manasına gelmektedir. Burası Nevşehir’in Tuzköy Havalimanından peribacalarına ulaşmak ortalama 20-30 dakika sürmektedir.

Paşabağ

Paşabağ, Kapadokya bölgesinde bulunan devasa peribacalarına ev sahipliği yapmaktadır. Buraya geldikten sonra kumlu ve tozlu bir yoldan geçerek peribacalarına ulaşabilirsiniz. Hatta bazılarına girip tarihi dokusunu keşfetmek için fotoğraf dahi çekebilirsiniz. Bu bölge peribacalarının oluşumunu görmek ve yenilerini incelemek için ideal bir yerdir.

Paşabağ yürüyüş için oldukça elverişli bir yerdir. Yürüyüş esnasında küçük ve şirin hediyelik eşyalar satan dükkânlar göreceksiniz. Peribacaları burada etkinlikler düzenlendiği vakitlerde aydınlatılmaktadır. Peribacalarında etkinlik takvimi yılın başından itibaren belirlenir. Gezinizi etkinlik olduğu günlere denk getirmenizi öneririm.

Üç Güzeller

Üç Güzeller adından da anlaşılacağı üzere uçurumun kenarında bulunan üç tane peribacasıdır. Bu bölgenin etrafında farklı şekiller de bulunmaktadır ancak bu üç tane peribacası görür görmez dikkatleri celp etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Alaska Gezi Notlarım

Üç Güzelleri esasında bu kadar tarihi ve turistik kılan şey ardında yatan efsanedir. Efsaneye göre o dönemdeki kralın güzeller güzeli kızı bir çobana aşık olur ve onunla evlenmek ister. Ancak kral bu duruma çok kızar ve kesinlikle izin vermez. Bu yüzden prenses ile çoban kaçmaya karar verir. Prenses ve çoban evlenir sonra bir bebekleri olur. Kral aradan zaman geçmesine rağmen adamlarına bunları bulmasını ister. Prenses saklanmak için Allah’a yalvarır ve o anda üçü de taşa dönüşür. Üç Güzeller prensesi, çobanı ve bebeği temsil etmektedir.

Derinkuyu Yer Altı Şehri

Kapadokya Gezisi sırasında görebileceğinizden en mucizevi yerlerden biri de yer altı şehirleridir. Derinkuyu Yer Altı Şehri, en popüler yer altı şehirleri arasında yer alır. Derinkuyu sekiz katlı bir şehirdir. Kaymaklı Yer Altı Şehri’nden farklı burada misyoner okulu, günah çıkartma yeri ve vaftiz havuzunun yer almasıdır. Bu yer altı şehrine giriş ücreti 25 liradır.

Asmalı Konak

Asmalı Konak Nevşehir iline 20 km uzaklıkta Ürgüp içesinde yer almaktadır. Asmalı Konak dizisinin çekildiği yerdir. Asmalı Konak Müzesi olarak bilinen yapı ise Tevfik Fikret Caddesi üzerinde Yunan Camii’nin karşısında bulunur.

Asmalı Konak dizisinin bazı bölümlerinin çekildiği konak ise ilçe merkezine 5 km uzaklıktadır. Mustafapaşa beldesinde olan bu yer şu an Old Greek House adında bir oteldir. Her yıl turistlerin uğrak yeri olan bu yer Ürgüp’ün en önemli mekânlarından biridir.

Balon Turu

Kapadokya Gezi Rehberi , nde akla gelen diğer bir faaliyet ise balon turudur. Sıcak hava balonları ile Kapadokya bölgesinin güzel ve önemli yerlerini görmek kaçırılmaması gereken bir aktivitedir. Eğer vaktiniz bolsa sadece 2 saatte balon turu ile Kapadokya’yı baştan aşağı hiç yorulmadan görebilirsiniz. Balon turu için kişi başı ücret 300 liradır. Balon şirketleri genellikle oteliniz ya da turunuz aracılığı ile isminizi kaydediyorlar. Balon turuna çıkmadan önce şirket sizi otelinizden alıyor ve tura hazırlıyor. Balonun içinde bunan kaptan Kapadokya bölgesinin tüm yerlerini size tanıtıyor. Balon turu bitince size sertifika ya da madalya veriyorlar.

Kapadokya’da Ne Yenir?

Kapadokya mutfağında sıklıkla et ve bakliyat bulunur. Bölgenin verimli toprakları sayesinde çokça bakliyat ürünleri bulmak mümkündür. Ayrıca küçükbaş hayvancılık sayesinde de kuzu ve koyun eti tüketilmektedir. Kapadokya’nın en meşhur yemeklerinden biri testi kebabıdır. Testi kebabı gittiğiniz restoranlarda farklı bir seremoni eşliğinde servis edilir. Bunun yanında düğün çorbası, güveç, ayva dolması, patates ve bulgur yörenin en önemli yiyecekleri arasında yer alır.

Kapadokya’da Nerede Kalınır?


Kapadokya’da birbirinden farklı ve özel konaklama yerleri bulunmaktadır. Buraya gelenler bölgenin dokusunu yansıtan mağara otellerini tercih etmektedir. Özellikle restore edilmiş tarihi evler hoş bir konaklama ortamı yaratmaktadır. Kışın balayı yapmak için çiftler buraya önceden rezervasyon yaptırmaktadır. Bunun yanında farklı bütçelere uygun pansiyonlar ve tematik otel seçenekleri de bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İtalya-Verona Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezisi İçin Ayrılacak Bütçe

Kapadokya Gezi Rehberi, gezisi için bütçe hesaplamasını 1 haftalık olarak yapabiliriz.3 yıldızlı otelde 7 gece konaklama 2.695 TL, gidiş-dönüş uçak bileti 225 TL olarak hesaplarsak toplam 2.920 TL buluruz. Bu giderlere ek olarak yeme-içme ve alışveriş giderlerini eklersek toplamda 3.500 TL’lik bir bütçe ayırmanız gerekecektir.


23 Yorum

 1. Yusuf Sezgin Yusuf Sezgin

  Kapadokya ya Lise yıllarımda gitmiştim ondan sonrada fırsat olmadı en yakın zamanda gideceğim

 2. En sevdiğim sehirlerden biridir Kapadokya 🙂 üniversitede hafta sonları sık sık giderdim. En son gecen sene gittim ve hala guzel hep guzel 🙂

  • Kapadokya harika bir herkesin gidip gormeli diye düşünüyorum. Degerli yorumunuz için tsk ederim

 3. Kapadokya’ya daha önce gitmiştim anlattığınız gibi var gerçekten muhteşem bir yer. Teşekkürler

 4. Kapadokya gerçekten muhteşem bir yer. Bir kere icinden geçmiştim otobüsle. Ama onu saymıyorum. Konaklamalı gitmeyi didüşünüyor nasip olursa. Resmen Türkiye’nin yurtdışından güzel bir reklamı…

  • Evet Kapadokya da konaklami insan şehrin guzelligine tadına varması icin. Yorumunuz icin gsk ederim

 5. Kapadokya çok güzel bir yer, bende gidip gezmiştim. Çok güzel fotoğraflar çektmiştim. Emeğinize sağlık 🙂

  • Değerli yorumun için tskler dilara. Kaoadokya harikadır.

 6. Yakın zamanda gitmedim, yazınızı okuyunca yeniden gidip gezmek istedim 🙂

 7. seda seda

  2 yıl önce kapodokyayı zıyaret ettim . Harika bir yer yer altı mezarları beni cok etkiledi. Fakat giderken yesilden kahverengine donen doga ayrı bir uzdu beni resmen bölgede agac yok.

 8. atalarımız çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir, demişler. Bence gezmeden önce gezeceğimiz yer hakkında bilgi edinmeli, gezilecek görülecek yerleri not etmeli, ondan sonra gezmeli

  • Cok doğru demişsiniz hocam. Bilgi önemli degerli yorumunuz için tsk ederim

 9. Demin yaptığım yorum çıkmadı.
  Şunu da eklemek istiyorum.
  Gezelim ama bilinçle, gezeceğimiz yer hakkında bilgi edinerek gezelim
  aval aval gezip dolaşırsak
  çayır çimen geze geze, oldum ben bir geveze demek zorunda kalırız.

  • Cok haklısınız gezmek ve gormek lazim. Umarım herkes çok gezer ve çok görüruz 🙂 tsk ederim yorum icin

 10. İsmail İsmail

  Gitmeden önce hava durumunu iyice araştırmanızı şiddetle tavsiye ederim. Zira balon turları kötü hava koşulları durumunda iptal ediliyor ki, Kapadokya’nın olmazsa olmazı. Muhteşem bir gündoğumu ve fotoğraf çekim fırsatı bulacaksınız.

  • Güzel bir konuya deginmissiniz evet balonlara binecek olan kişiler hava şartlarını kontrol etmeleri şart. Tsk ederim güzel yorumunuz için.

 11. Kapadokya’ya 5 kez gitmeme rağmen Kapadokya gezi rehberi yazınızdan bir çok şey öğrendim.

  • Yazım yararli olmussa ne mutlu bana tsk ederim degerli yorumunuz için.

 12. Şimdiye kadar sadece bir kere bir turla gezmeye gittim, o da Kapadokya’ya. Kızımla beraberdik ve gayet memnun kaldık. Gördüğüm manzaralardan, tarihi dokudan çok etkilendim.

  • Kapadokya harika bir ilcemiz olup turistler icin cok yönlü gezi yerleri mevcuttur tsk ederim yorumunuz için.

 13. Gizem Gizem

  Kapadokya görüp gezmek istediğim yerlerden bir tanesi. Mistik bir havası var peri bacaları, yer altı şehri falan çok ilgi çekici yerler. Kapadokya gibi ilginç ve tarihi izleri olan yerlere gitmeden önce bi gezi rehberinden bilgi edinmek çok isabetli olur oraya gidip görülmesi gereken yerleri kaçırmak istemem. Bu tarz gezi yazıları okumaktan keyif alıyorum emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir