İçeriğe geç

Macahel Gezi Rehberi

Macahel Hakkında Genel Bilgiler

Macahel gezi rehberi, Macahel diğer bir adıyla Maçahel Türkiye’nin Artvin iline bağlı ve Gürcistan’ın Özerk Cumhuriyeti’ne de dahil edilen bir vadinin ve tarihsel yerleşkenin adıdır. Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Macahel Karçal dağları eteklerinde yer alan bir vadidir.1921 yılında Türkiye-Rusya arası yapılan antlaşmanın sonucunda bugünkü son halini almıştır. Yapılan anlaşmaya göre vadide yer alan 18 köyün 12’si Gürcistan’da 6’sı ise Türkiye sınırları içinde kalmıştır. Türkiye sınırlarında yer alan 6 köyün ismi Camii(Merkezköy),Efeler, Kayalar, Uğur, Maral ve Düzenli olarak sıralanabilir.

Macahel gezi rehberi, nde akıllarda kalan ve herkesin deneyimlemek isteyeceği bir gezidir. Türkiye ve dünyada eşine az rastlanır bitki örtüsü zenginliğinin yer aldığı bu yer UNESCO tarafından 2005 yılında tescillenmiştir. Coğrafi özellikleri, biyolojik çeşitliliği, enfes yemekleri ve büyüleyici atmosferi ile Macahel adeta cennetten ayrılan bir köşedir. Macahel’e giderken size rehber olması için Macahel Gezi Rehberi yazımı inceleyip fikir edinebilirsiniz.

Macahel Gezi Rehberi

Maral Şelalesi

Maral Şelalesi Artvin Borçka’da Karçal Dağları ve Maral deresi üzerinde konumlanmıştır. Ziyaretçilerin yeryüzü cenneti adını verdikleri bu şelale tam bir doğa harikasıdır. Tek bir eğimden dökülen şelalenin yüksekliği 63 metredir ve düştüğü yerde 100 metrekarelik bir göl oluşturmaktadır. Şelale aynı zamanda kendisini çevreleyen tabii bitki örtüsü ile bir bütünlük oluşturmaktadır.

Maral Şelalesi ilçe merkezine ortalama 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan Camii Havzası’nda bulunan Maral Şelalesi’ne yeşil bir patikadan yürüyerek ulaşılmaktadır. Maral Şelalesine giden yol uzun olduğundan burayı gezerken rahat edebileceğiniz ayakkabı tercihi yapmanızı ve iklim dolayısı ile yanınıza yağmurluk almanızı tavsiye ederim.

Karagöl Milli Parkı

Macahel Gezilecek Yerler sıralamasında şimdiki noktamız Karagöl Milli Parkı’dır. Karagöl Milli Parkı Klaskur köyü yakınlarında yer almaktadır. Esasında bir heyelan gölü olan Karagöl 1900’lü yıllarda tepenin kayması sonucu oluşmuştur.14 Ağustos 2002 yılında burası Bakanlar Kurulu tarafından milli park ilan edilmiştir. Karagöl Milli Parkı 368 hektar alana sahiptir. Göl ve diğer çevresi ise 5 hektarlık alandan oluşmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Marsilya-Fransa Gezi Rehberi

Karagöl Milli Parkı tipik yağmur ormanları gibi bir iklime sahiptir. Her yıl yağış oranı oldukça fazla olduğundan bitki örtüsü de zengin ve çok çeşitlidir. Birbirinden farklı ağaç ve bitki cinsinin bulunan bu yer yüksek dağlarla çevrili haldedir. Ayrıca burada yaban hayatının da olduğu söylenebilir.

Camili Merkez Camii

1855 yılında çığ felaketi sırasında yıkılan eski caminin yerine inşa edilmiştir. İlk caminin yapılış tarihi kesin bilinmemekle beraber Osmanlı padişahı II. Mahmud döneminde yapılmıştır. Caminin eski ismi Hartvisi iken daha sonra Camili olarak değiştirilmiştir. Camii 1855 yılında Arhavili ustalar tarafından yapılmıştır. Caminin yapımında kereste ve ahşap malzemeler kullanılmıştır. Camii tamamen ahşaptır ve iç tarafında eski dönemden kalma oyma ve kakmalar yer almaktadır.

Düzenli Köyü

Köyün eski bilinen ismi Zedvakedir. Zedvake “yukarıdaki düzlük” anlamına gelmektedir. Düzenli Köyü adından da anlaşılacağı gibi coğrafi yapısı itibariyle düz bir yapıya sahiptir. Borçka-Camili karayolu mevkiinde Macahel Geçidinden sonraki ilk köy Düzenli Köyüdür. Borçka’ya 44 kilometre Artvin’e ise 76 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Düzenli Köyü’nde yapılabilecek ve herkesin en çok hoşuna giden aktivite buranın zengin köy kahvaltısıdır. Bu köye gelen ziyaretçiler kahvaltı yapıp ve köyün temiz havasında mis gibi bir çay içip bir sonraki gezi rotası için buradan ayrılırlar.

Efeler Köyü

Eski adı Eprat olan bu köyün sözlükte anlamı “büyük kayalıklar” olarak yer almaktadır. Efeler Köyü Borçka’ya 56 km uzaklıkta olup Artvin’e ise 88 km uzaklıkta bulunmaktadır. Düzenli Köyünün aksine coğrafi yapısı yüksek bir konumda bulunmaktadır. Macahel Geçidi’ni geçtikten sonra Borçka-Camili karayolunun karşı tarafındadır.

Kayalar Köyü

Kayaların başı olarak bilinen bu yer eski adıyla “ktabitav” olarak anılır. Yüksek kayalıkların başında yer alan köyün çevresinde yer alan yemyeşil ağaçlar ve eski tarihi dokulu evler görülmeye değerdir. Kayalar Köyü Borçka’ya 59 kilometre Artvin’e ise 91 km uzaklıkta yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Tegernsee Gezi Rehberi

Kayalar Köyü son zamanlarda ziyaretçi sayısını artırmaktadır. Macahel gezisi için yola çıkan her gezgin bu köye mutlaka uğramaktadır. Köydeki insanların misafirperverliği ve samimiyeti ile köy adeta ruhunuza dokunmaktadır.

Maral Köyü

Resmi adıyla “Maralköy” adı ile anılan bu yer Camii’nin yakınlarında yer alması sebebiyle yöre halkı buraya midamo ya da mindevne diye çağırmaktadır. Bu kelimeler bitişik, komşu anlamına gelmektedir. Maral Köyü eğimli bir düzlük üzerinde bulunmaktadır.

Maral Köyü Borçka’ya 59 kilometre Artvin’e ise 91 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Macahel bölgesindeki köylerde ev pansiyonculuğu sebebiyle turizmin canlandığı görülmektedir. Yöresel ürünleri görmek ve köy atmosferi yaşamak isteyen tüm gezi severlerin yolu mutlaka bu köye düşmektedir.

Macahel ’de Ne Yenir?

Macahel ‘de birbirinden enfes köy lezzetlerini bulmak mümkündür. Kuzinede pişirilmiş mısır ekmekleri, karalahana sarması, silor mantısı, patates ve kabaklı güveçler ile yörenin kendine has ürünleri ile zenginleştirilmiş tatlıları denemeye değer lezzetlerdir. Ayrıca birbirinden farklı çeşit ve taze ürünlerle dolu köy kahvaltısı ve köy sütü sabahları tam bir şölene dönüşmektedir.

Macahel ‘de Nerede Kalınır?

Macahel’e gelince kalınacak yerler genellikle pansiyonlar, köy evleri ve ziyaretçi evleridir. Bu yerlere örnek verecek olursak;

-Sevda’nın Evi/İremit Pansiyon

-Bumbulay Pansiyon

-Tema Konukevi

-Macahel Yaylaevi

Macahel Gezisi İçin Ayrılacak Bütçe

Macahel Gezisi için bütçe çok cüzi miktardadır. Köy evleri ve pansiyonlar oldukça makul fiyattadır. Pansiyonların geceliği 80 TL olmaktadır.7 gece kalınacak olursa 560 TL konaklama ücreti ve gidiş- dönüş uçak bileti 230 TL tutmaktadır. Toplamda 790 TL’lik gidere diğer giderler de eklenirse 1.000 TL ayırmanız yeterli olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  "Mardin Ve Çevresinde gezilecek 13 yer"

6 Yorum

  1. Ahu Ahu

    Macahel inanın ilk defa duyuyorum . Ne kadar güzel bir yer tesekkurler

    • Begenmenize sevindim hocam evet Artvin şehrimizr ait harika bir yer. Umarim bir gun gidip görürsünüz tskler yorumunuz icin.

  2. Daha önce Macahel Gezisi ile ilgili bir bilgim yoktu. Hatta başlığı görünce yabancı bir yer sandım. UNESCO tarafından güzelliği de tescillenmiş. Gidilecek yerler listeme kaydettim. Nasip olursa gideceğim.

    • Rica ederim erhan hocam elimizden geldiğince yazmaya ve tanıtmaya çalışıyorum. Tsk ederim yorumunuz için.

  3. Manzaralar harika su evlerde bir gün kalmak isterdim, Sabah kahvaltı ve akşam yemeği ne güzel olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir