İçeriğe geç

Türkiye’de Otostopla Gitmenin Kolay Olduğu 10 Şehir


Çantanızı sırtınıza attınız ve amacınız hem kolay hem de daha az maliyetli gitmekse otostop ile bir seyahat etmek en iyi yollardan biridir. Özellikle tek başınıza ya da birkaç arkadaşınız ile bir yere gidecekseniz öncelikle otostop ile nasıl gideceğinizi araştırmanız gerekir. Araştırma yaptıktan sonra otostop ile gidilmesi en kolay yerler hakkında bilgi sahibi olmayı da unutmamalısınız.

Bilindiği üzere birçok yeşilliği ve masmavi denizi bünyesinde barındıran cennet ülkemizde gezilecek o kadar yer var ki bu yerler saymakla bitmez. Genellikle gençlerin ve turistlerin tercihi otostop çekerek gezmektir. Ancak sırtında çanta, başında şapka ve elinde harita ile nereye gideceği konusunda tereddüt yaşamak olasıdır. Bu yüzden ben de otostop ile seyahat etmeyi seven gezginler için Otostopla Gitmenin Kolay Olduğu 10 Şehir hangileridir sizlere sunuyorum.

Otostop ile Kolaylıkla Gidilebilecek 10 Yer

1)Ankara

Ankara’nın çevre yolları hakkında birçok kişi aşağı yukarı bazı bilgilere sahiptir. Bu yollar genellikle bizi istediğimiz yere çıkarır. Ankara İstanbul yönüne doğru giderken belirli noktalarda durduğunuzda(alışveriş merkezi, büfe, dükkânlar) tek atış ile İstanbul yönüne doğru gidebilirsiniz.

Samsun ya da Konya yönüne doğru gidecekseniz mutlaka bir vatandaş sizi alacaktır ve yol ayrımına kadar bırakacaktır. Ankara çevre yolu avantajı olan bir ildir.

2)Mersin

Mersin sahil şeridi oldukça fazla olan illerimizden biridir. Bu yüzden burada otostopa elverişli kavşaklar bulunur. Mersin yolları da herhangi bir etkinlik olmadıkça genelde sakindir. Sizi birkaç dakika içinde şoför kolaylıkla görür ve arabasına alır. Zaten Akdeniz Bölgesi belki de iklimin de etkisi ile sıcakkanlı insanlarla doludur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Zermatt Gezi Rehberi

3)Hatay

Otostop deyince akla gelen şehirlerden biri Hatay’dır. Yol kenarında durup herhangi bir işaret vermeseniz bile sürücü yanınızda durur ve size yardımcı olmaya çalışır. Hatay bilinen en kalabalık demir-çelik sanayi bölgesi olduğundan yollar tırlar ve kamyonlar ile doludur. Bu yüzden Türkiye’nin her yerine buradan kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

4)Konya Yolu

Otostop ile gidilecek yerler sıralamasında bir diğer yer Konya Yoludur. Konya yolu düz bir yoldur ve etrafında herhangi bir yerleşim yeri görünmemektedir. Bu sebeple karşıdan gelen araçlar hemen sizi görecektir. Eğer bu yolda tır ya da kamyona rastlarsanız şansınız daha da artacaktır.

5)Rize

Rize halkı meşhur Ayder Yaylası’na giden otostopçular yüzünden bu kültüre oldukça alışkındır. Yolda birini görünce otostopçu olduğunu anlayıp nereye gittiklerini sorarlar. Eğer Ayder Yaylasına gidecekseniz arabada sizin haricinizde başka otostopçu bir gezi sever ile karşılaşabilirsiniz.

Otostop ile gezi aslında Karadeniz bölgesinde iseniz daha kolaylaşır. Çünkü yaz mevsiminde yaylalara çıkanlar çok fazladır kişilerden birine denk gelme ihtimaliniz çok yüksektir.

6)Bolu

Birkaç arkadaş seyahat planı yaptınız, sırtınızda çanta ve güneş gözlüğünüz ile yola çıktınız. Size tavsiye vermem gerekirse Bolu’yu tercih edin derim. Çünkü Bolu insanı tam bir yurdum insanıdır. Bolulu yerel halkın sıcaklığı, samimiyeti ve sıcakkanlılığı yüzlerinden okunur. Sizi asla yardıma muhtaç bırakmazlar. Bu nedenle Bolu’da rahatlıkla bir yerden bir yere otostop ile gidebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Almanya Gezi Rehberi

7)Adana

Otostop durakları yazımıza Adana ile devam ediyoruz. Adana üzerinden otostop ile bir yere gitmek rahattır. Çünkü Adana’nın tamamen çevresine dolanan otoban yolları otostop için elverişlidir. Bir de hava sıcaksa sürücüler bu işe daha ılıman bakmaktadır.

Adana’ya gelince Anadolu’dan Akdeniz’e Doğu’dan Güneye dosdoğru ister tek başınıza ister bir grup arkadaşınızla istediğiniz yere gidebilirsiniz. Yalnız şunu hatırlatmakta fayda vardır. Adana’ya yaz ayında gittiyseniz yollarda olacağınız için sıcaklık fazla olduğundan sizi güneşten koruyacak eşyaları almayı unutmamanız gerekir. Mümkünse güneşin dik açılarda gelmediği saatlere göre hareket etmeniz faydanıza olacaktır.

8)Antalya İlçeleri

Her mevsim yaz ve kış Antalya ilçeleri otostop için en güvenilir yerlerden biridir. Turistlerin özellikle yaz aylarında akın ettiği Antalya yollarında hem yerli hem de yabancı birçok otostopçu görebilirsiniz. Sadece Antalya içinde gezmek için bile sürücüler sizi istediğiniz yere bırakacaktır.

Antalya merkezden şehir dışına çıkmayı başarırsanız daha kolay gidebileceksiniz demektir. Sahil yönünden limanı da geçtikten sonra insanlar sizi yol üzerinde daha rahat fark edecektir. Bazı bilinen yol ayrımlarında(Olimpos, Adresan) başka bir otostop yaparak tüm sahillere inmek mümkündür.

Otostop aslında kolay bir yoldur fakat bazı zorlukları vardır. Sırt çantanıza mutlaka yedek kıyafetler, acıktığınızda yiyeceğiniz yiyecekler ve iletişiminiz kesilmemesi için gerekli malzemeleri almayı unutmayın. Çünkü nerede ve ne kadar zaman bekleyeceğiniz belli olmayabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İZMİR’İN GÖZDESİ ÇEŞME’DE BİR TATİL TURU

9)Eskişehir

Bilindiği üzere Eskişehir Anadolu Üniversitesi başta olmak üzere diğer farklı üniversitelerle ünlenmiş bir şehirdir. Burada bir hayli öğrenci kalmaktadır. Eğer siz de öğrenci iseniz burada yardımcı olmak isteyen çok insan olacaktır. Öğrenci değilseniz bile buranın insanı sizi asla yarı yolda bırakmaz. Yalnızca size tavsiyem buraya gelince şehir dışına çıkmanızdır. Kalabalığın çok olduğu yerlerde bazen şansınız yaver gitmeyebilir.

10)Diyarbakır

Doğu Anadolu Bölgesi otostop çekmek için en elverişli bölgeler arasındadır. Özellikle Diyarbakır yerel halkı o kadar misafirperverdir ki sizi evlerine bile davet ederler. Son zamanlarda bu bölgelerde yaşanan bazı talihsiz olaylar Batı insanını tedirgin etmektedir. Ancak durum gerçekten farklıdır. Diyarbakır’a gittiğinizde durumun bambaşka olduğunu göreceksiniz.

10 Yorum

 1. Sevim Kozacioglu Sevim Kozacioglu

  sanırım otostopa hiç bir şehirde cesaret edeem

  • Haklısınız bir bayan olarak zor olsada otostop gidenler oluyor yinede. Tsk ederim güzel yorumunuz icin.

 2. Güzel bir yazı olmuş otostop olmasada burda yazan her ile gittim ülkemizi gezelim ve görelim saygılar

 3. Isparta’dan antalya’da otostopla kolay gidilebiliyor. Isparta’da öğrenciyken çok gitmişliğimiz oldu. Duruyordu insanlar

 4. Güzel Mersinim hakkında güzel yorum yapmışsınız teşekkürler gerçekten Mersin çok sıcak insanlarla doludur

  • Mersin harika bir yer insanları sıcak kanlı ve doğası bir başka güzel. Degerli yorumunuz icin tsk ediyorum

 5. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş,emeğinize sağlık fakat ülkemizde otostop ile yolculuk yapmak gerçekten zor ve sıkıntılı bir durum diyebiliriz, yurtdışı ülkelerinde rahatlıkla otostop ile bir yerden bir yere gidebilirsiniz fakat ülkemizde durum biraz sıkıntılı

 6. Gerçekten güzel bir yazı olmuş,fakat ülkemizde otostop ile bir yerden bir yere gitmek sıkıntlı, maalum her türden insan olması sebebiyle…

  • Aslinda otostop ile gidenler oluyor ama yine dediğiniz mantıklı her turden insan var. Yorum için tsk ederim

 7. mersini görmek güzel bir duygu ee nede olsa mersinliyiz sıcak kanlıyız heyye deriz yazınız mükemmel olmuş gerçekten

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir