AvrupaGezi Rehberi

Gent-Belçika Gezi rehberi


Gent Hakkında Genel Bilgiler

Belçika’ da Doğu Flanders Eyaleti bulunmaktadır. Gent bu eyaletin başkentidir. Şehrin kuruluş zamanı 7. Yy. a dayanmaktadır. Oldukça eski bir yerleşim yeri olması hem tarihi olarak hem de kültürel bakımdan zengin olduğunun göstergesidir.

Kurulduğu zamandan bu yana ticarete büyük önem verdiklerinden, ticaret şehri olarak anılmaktadır. Orta Çağ’ da ticaret şehri olmasından dolayı Avrupa’ nın en zengin yerleşim birimlerinden olmuştur. O zamandan günümüze kendini turizm ve eğitim alanında da geliştirmiştir. Şuanda oldukça popüler bir turizm şehridir. Aynı zamanda şehirde bulunan Gent Üniversitesi de dünyadan birçok öğrenci kabul etmektedir. Bu yönü ile eğitim şehri olarak da anılmaktadır.

Gent Şehri Konumu

Belçika’ nın kuzey batısında bulunmaktadır. Konum itibari ile Scheldt ve Leile nehirlerinin birleşme yerinde kurulmuştur. Gent – Belçika Gezilecek Yerler olarak çoğunlukla Gent şehri tercih edilmektedir.

Gent Gezilecek Yerler

Belçika’ nın en gözde turizm yeri olarak kabul edilmiştir. Orta Çağ zamanından kalma tarihi yapıları ile oldukça ilgi çekmektedir. Tarihi yerler, müzeler ve festivalleri ile oldukça önemli bir turizm kaynağıdır. Gent – Belçika Gezilecek Yerler kategorisinde oldukça fazla tarihi doku bulunmaktadır.

Çan Kulesi,

Gent şehrinin tam merkezinde bulunmaktadır. Şehrin her yerinden görülebilir mesafededir. 91 metre uzunluğunda bulunmasının da görkemliliğinin de payı bulunmaktadır. Uzunluğu sayesinde Belçika’ da bulunan çan kuleleri içerisinde en yüksek olanı unvanına sahiptir. Bu Çan Kulesi, Gent şehrinin bağımsızlığını ifade etmektedir. Bu nedenle 1338 yılında UNESCO Dünya mirasları listesinde koruma altına alınmıştır.

Tarihi Kumaş Borsası,

Orta Çağ’ dan kalma bir bölgedir. O dönemde Gent şehri ticaret ile uğraşmakta olduğu için ve kumaş şehri olarak anıldığı için, kumaşların satışının yapıldığı meydana Tarihi Kumaş Borsası denilmiştir. Tüccarlar buradan kumaşlarını satın alarak gemilere yükler ve şehirlere aktarım yaparlarmış. 18. Yy.da bu mekan hapishane olarak kullanılmış. Günümüzde ise, turizm cenneti olan Gent şehrinde, turistlerin biraz dinlenmeleri için soluklanması adına çok özel butik kafe ve restoranlar ile çevrilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Positano Gezi Rehberi

Aziz Bavo Katedrali,

şehrin simgesidir. 13. Yy.da inşa edildiği zamanın izlerini harfiyen korumaktadır. Yüzyıllar geçmesine rağmen yapılan restorasyon çalışmaları, katedralin birebir aynı olarak kalmasını sağlamıştır. Müze işlevi gördüğü için, katedral, haftanın her günü akşam saat beşe kadar açıktır.

Gravensteen Kalesi,

Gent – Belçika Gezilecek Yerler durumunun başında gelmektedir. 12.yy.da inşa edilen kale 14.yy.da hapishane olarak kullanılmıştır. Tarihe tanıklık eden yapısı sayesinde şehir merkezine gelenlerin bu kaleyi de görmesi gerekmektedir. 10 Euro olan giriş ücretleri ile kale, haftanın 7 günü 10.00 – 18.00 saatleri arasında açıktır.

Aziz Nikolas Kilisesi,

13.yyda inşa edilen şehrin en eski ve en güzel kilisesidir. Halen ibadetlerine devam etmektedir. Turistlerin bu kiliseye giderek ibadette bulunması gelenek haline gelmiştir.

Gent Şehir Müzesi, oldukça geniş ve uzun bir tarihi bulunan Gent’ in ve Belçika’ nın tarihini yansıtmaktadır. Her tarihi kalıntıları ve dokuyu gezebilir hem de müze içerisinde oyun oynayabilirsiniz. Gent tarihini oyun haline getirerek müzeye ilginç bir bakış açısı getirmişlerdir.

Gent’te İklim Şartları

Gent şehrinde okyanus iklimi görülmektedir. Kış mevsiminde oldukça ılık ve yazın da serin olan bu şehir her mevsim ayrı güzeldir. Bu nedenle her mevsim rahatlıkla gelinebilir mesafededir. Ocak ayında oldukça fazla yağış almaktadır.

Gent Şehrine Ulaşım

Gent havalimanı ne yazık ki yoktur. bu nedenle Gent – Belçika Gezilecek Yerler durumunda Belçika’ nın Brüksel şehrine İstanbul’ dan direkt uçuş ile gidilebilir. Bürüksel ve Gent arası hem tren hem de otobüs ulaşımı vardır. İkisiyle de yarım saat ile 45 dakika arası süren bu yolculuk gidip görülmeye değer ender yerlerdendir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Bettmeralp Gezilecek Yerler

Gent- Belçika Mutfağı

Belçika mutfağı Orta Çağ yemek kültürünün damak tadını hala yansıtmaktadır. Bu kültürel mutfak Almanya ve Fransa ile oldukça etkileşim içerisinde kalmıştır. Bu kültürleşmenin vermiş olduğu etki ile mutfak kültürü de Avrupa genelinde benzerlik göstermektedir. Belçika çikolatası ve ülkenin kendine özel birası yerel tatlarını oluşturmaktadır. Bunun dışında patates yemeğinin her türü bulunmaktadır. Fransız mutfağından da tatlı olarak waffle alınmıştır. Waffle Belçika çikolatası ile buluşturulup servis edilmektedir. Gent şehrine özel üzümlü tartları bulunmaktadır. Ayrıca Belçika’ nın her şehrinde ayrı bira isimleri bulunmaktadır. Gent’ e özel ise, Gruut birasıdır.

Gent Gece Hayatı

Eğitim şehri olması sebebi ile öğrencilerin bol olduğu bir yerdir. Bu nedenle kültür ve sanat adına her türlü festival düzenlenmektedir. Geniş Gent meydanlarının her köşesinde ilkbahar ve yaz mevsimlerinde festivaller düzenlenmektedir. Bu durum da şehri hem eğitim açısından hem de turizm açısından oldukça fazla kitleye hitap etmektedir. Gece hayatı oldukça yoğundur. Bu durum nüfusunun çoğunluğunu oluşturan öğrencilerden kaynaklıdır. Şehir merkezinde yer alan bar, pub ve gece kulüpleri oldukça kalabalıktır. Sabahın ilk ışıklarında kapanması da bu hareketliliğin devamlı olduğunun kanıtıdır. Gent – Belçika Gezilecek Yerler olarak Gent gecelerine özel gece kulüpleri eğlenmek için en ideal yerlerdir.


İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Belçikaya gittim ama Gent kısmı kaldı. Güzergah takip ettiğimizden bu güzellikleri kaçırdık ne yazık ki:( Paylaşım için teşekkür ediyorum, belki bir gün giderim.

  2. Fotoğraflar harika görünüyor. Belçika ve özellikle Gent Şehri’ni çok merak ediyorum. Bir gezi programlamak lazım. Gitmişken bol bol çikolata da yemeli :-)

  3. Sezer Bey, Gent şehrinde gezilecek yerleri güzel özetlemişsiniz. Merak ettiğim şehirler arasında Gent’de yer alıyor. Fırsatım olsa gitmek isterdim. Gent tarihi yerleri ve güzellikleri ile sıkça turist çeken bir yer olarak biliyorum. Belki bir gün bizi de çeker :)

    1. Mehmet hocam Gent tarihi eserleri ve doğasıyla gezginlerini bekliyor dilerim en kısa zamanda gidip görürsünüz. Yorumunuz için tsk ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı