İçeriğe geç

Pasaport ve Vize Olmadan Sadece Kimlikle Gidilebilecek Ülkeler


Yurt dışı seyahat planı yaparken önümüzdeki en önemli engellerden biri pasaport ve vizedir. Diğer konaklama, yeme-içme, ulaşım ve benzeri gibi detaylar araştırılıp halledilse bile pasaport ve vize bütün gezi planlarımıza engel olabiliyor. Son zamanlarda yapılan iyileştirmeler sayesinde birçok gelişmiş ülkeye artık kimlikle girilebiliyor.

Hayalini kurduğumuz ülke için pasaport ve vize engeline takılsak da neyse ki imdadımıza yetişen sadece tek bir kimlikle gidebileceğimiz ülkeler bulunuyor. Sizler için hazırladığım pasaportsuz ve vizesiz gidilebilecek ülkeler hangileridir yazımı inceleyebilirsiniz.

Yalnızca Kimlikle Gidilebilecek Ülkeler

1)Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)

Türkiye’nin hemen yakınındaki komşusu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti muhteşem sahilleri, masmavi denizi, görülmeye değer koyları ve köklü tarihi ile mutlaka gidilmesi gereken ülkeler arasında yer alıyor. Ayrıca Kıbrıs lezzetleri de buraya seyahat etme fikrini de perçinliyor. Kıbrıs’a giden herkes Hellim peynirini satın almadan ülkesine geri dönmüyor.

45 bin kişilik nüfusu ile Lefkoşa Kıbrıs’ın başkentidir. Yalnız turizm açısından bakıldığında Girne limanı daha çok turist çekmektedir. Akdeniz ikliminin etkili olduğu Kıbrıs’a gezi hemen hemen her mevsim uygundur. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında denizin sıcak olması sebebiyle gezi pek tercih edilmez. Rahat bir deniz tatili yapmak isteyenler Mayıs-Haziran ve Eylül-Ekim aylarını tercih etmektedir.

Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olarak bilinen Kıbrıs adası 1983 yılından bu yana bağımsız olarak varlığını sürdürüyor. Ayrıca Türkiye’den İstanbul, Ankara, Van, Gaziantep, Hatay gibi illerin farklı havayollarından buraya direkt uçuşları bulunuyor. Kimliğinizle gelebileceğiniz Kıbrıs’ta en fazla 30 gün süreyle konaklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İsviçre Grindelwald Gezi Rehberi

2)Gürcistan

Kimlikle gidilebilecek ülkeler arasında bir diğer ülke Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan’dır.2011 yılının Aralık ayında başlayan kimlikle geçiş uygulaması Gürcistan’ın birçok muazzam güzelliklerini görmemize fırsat tanıyor.

Gürcistan’ın tatil yapmak için tercih edilmesinin bir diğer sebebi de düşük otel ücretleridir. Geceliği 35-40 dolar arası değişen konforlu otellerde üst düzey hizmet veriliyor. Turistler ayrıca burayı ucuz benzin fiyatları sebebiyle oldukça seviyor. Bunun yanında Gürcü mutfağı da yüzyıllardır meşhur lezzetleri ile tanınıyor. Mısır ve cevizin baş tacı olduğu ülkede peynirli ve yumurtalı pide çeşitleri de bulunuyor.

Gürcistan’ın en önemli şehirleri olan Batum ve Tiflis’i görmek isteyenler artık buraya kolaylıkla gidebiliyor. Sadece geçişlerde 15 TL’lik yurt dışı harç pulunun alınması zorunludur. Burada ülkeye giriş tarihinden itibaren kimlikle 1 yıl süreyle kalabilirsiniz.

3)Ukrayna

Kimlikle geçişlerin serbest olmasının akabinde en çok tercih edilen ülkelerden birisi de Ukrayna’dır. Ukrayna’nın popüler yeri başkent Kiev, Karadeniz’in liman kenti Odessa, Lviv, Kharkiv ve Kerson gibi şehirler her yıl ziyaretçi akınına uğruyor.

Ukrayna festivalleri ile zengin bir ülkedir. Kiev Yaz Müzik Festivali ülkede en popüler festivaller arasındadır. Mayıs ayında başlayıp Haziran ortasına kadar devam eder. Bunun yanında Ukrayna Müzik Festivali ya da yerel adıyla Kraina Mriy, Haziran sonu Temmuz başında Kiev’de düzenlenir. Festivallere katılmanın haricinde Ukrayna’ya gidenler motanka adı verilen Ukrayna’ya özgü yerel kostümler giydirilmiş el yapımı ya da örgü bebek satın alıp sevdiklerine hediye ederler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Denizli

Pasaportsuz gidilen ülkeler sıralamasında yer alan Ukrayna’da en fazla 90 günlük kalmaya izin hakkı tanınıyor. Yalnız eski nüfus cüzdanları kabul edilmiyor. Ukrayna’ya gelmek için yeni kimlik kartı ile ancak gidilebiliyor.

4)Moldova

Moldova’ya kimlikle seyahat dönemi 19 Şubat 2019 yılında başladı. Moldova’da sadece kimlikle 90 gün kalmaya hak tanınıyor. Prut ve Dinyester nehirlerinin arasından geçen ülkenin birçok gezilecek noktası bulunuyor. Moldova’ya geldiğinizde manastır ve şarap fabrikalarını gezebilir ayrıca folk sanatçıları ve yerel dansçıların görsel şölene dönüştürdüğü festivallere katılabilirsiniz.

Ucuz ve kaliteli yemekleri ile bilinen Moldova başkenti Kişinev restoranları ile ünlüdür. Mitteyi adını verdikleri soğan ve kırmızıbiberle servis edilen küçük sosisler Moldova’nın en çok bilinen yöresel yemeklerinden biridir.

5)Özbekistan

10 Şubat 20218 tarihi itibariyle artık Özbekistan’a da vizesiz giriş yapılabiliyor. Ülke yetkilileri burada 30 gün kalmaya izin veriyor. Özbekistan Türk kültürüne yakın olması ve sıcakkanlı insanları ile Türkler tarafından oldukça tercih ediliyor. Ayrıca yerel halk kültürü, farklı etnik kıyafetleri ve yöresel yemekleri oldukça ilgi çekiyor.

Özbekistan’a gelen bütün gezginler öncelikle tarihi medreseleri, anıt mezarları ve mozoleleri geziyorlar. Daha sonra turizmin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen İpek ve Baharat festivaline katılıyorlar. Ayrıca ülkemizin en önemli mizah figürlerinden olan Nasreddin Hoca Özbekler tarafından oldukça seviliyor.

Pasaportsuz Yurt Dışı Seyahati Hakkında Merak Edilenler

Pasaportsuz Yurtdışına Çıkılır Mı?

Pasaportsuz yurtdışına çıkılır. Nüfus cüzdanı yani kimlikle gidilebilen ülkelere Türk vatandaşları pasaportsuz olarak gidilebilmektedir. Ancak Ukrayna ve Moldova sadece çipli kimlik kartı ile giriş hakkı tanımaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Balkanlar'ın Görülmesi Gereken En Güzel Yerleri

Pasaportsuz Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

Pasaportsuz yurtdışına çıkabilmek için sınır kapısında verilen yurt dışı çıkış formunun tam olarak doldurulması ve yurt dışı harcının yatırılmış olması gerekmektedir. Pasaportsuz giriş yapılan ülke polisinin damga vurduğu formu geziniz boyunca saklamanız gerekmektedir. Bunun yanında sorunsuz bir seyahat için yer bilgilerinizin ve dönüş biletinizin fotokopisini yanınıza almanız yararınıza olacaktır.

13 Yorum

 1. Baran Baran

  Sezer Hocam Rusya’nın son durumu ne oldu? Bir ara vizesizdi ama artık tamamen kalktı değil mi vizesiz giriş?

 2. Avrupa Birliğine bir girebilsek rahat rahat çoğu ülkede gezicez, ama maalesef bir türlü katılamıyoruz.Bizden pasaport ve vize istemeyen ülkelerin çoğuda geri kalmış ülkeler

 3. Kenar Yazarı Kenar Yazarı

  Vize olmadan nerelere gidebilirim diye araştırma yaptığımda çıkan ülkeler arsında Özbekistan ve Ukrayna dikkatimi çekti. Özellikle Ukrayna’nın eski Sovyetler Birliği’nden kalan dokusunu merak ediyorum. Rusya’ya parası olmayanlar için bir tercih olabilir.

 4. Osman Osman

  Ukrayna’ya gittim evet dediğiniz gibi pasaportsuz sadece kimlik ile gittik. Ama 2 kez rüşvet vermek zorunda kaldım zorla. Hazırlıklı olun derim 🙂

 5. Ukrayna hayalim olabilir gitmek isterim gerçekten burda öğrendim sadece kimlikle gidebileceğimi çok teşekkürler

 6. Kıbrısa,gürcistana ve özbekistana gittim ama ben özbekistana gittiğimde vize uygulaması vardı. Ama güzel bir uygulama çok uğraşmıyorsun bu arada özbekisatnın vizeyi kaldırma tarihinde fazladan bir rakam mevcut bilginiz olsun.Çok güzel insanların bilgilenmesini sağlayan bir yazı olmuş teşekkürler.

  • Özbekistan harika bir yer vizeyi evet daha kaldirma niyetinde degil dediğiniz cok dogru. Guzel yorumunuz için tsknederim

 7. Elimizden geldiğince güzel ve yararlı bilgiler vermeye gayret ediyoruz. Yorumunuz için ben tsk ederim

 8. Yeni ülkeler eklenmiş, güncellendiğimiz iyi oldu. Teşekkürler. özbekistanı anladım da ukrayna ve moldovayı hiç tahmin etmemiştim. Aslında azerbaycan vizesiz olmalı.

  • Mehmet hocam liste güncellendi ve daha eklemedigim bir kac yer daha vardır gözümden kaçan. Degerli yorumunuz icin tsk ediyorum.

 9. Vizesiz gidilecek yerler içinde Moldova’yı görmek beni şaşırttı açıkcası . Güzel yazı için teşekkürler

  • Evet sayın hocam artık Moldova da vizesiz ülkeler arasinda. Dilerim bir gün hayalinizi gerceklestirrsiniz. Degerli yorumunuz icin tskler

 10. Bir dönem Kıbrıs’ta okudum tavsiye ederim hele de mayıs ve eylül aylarında ve şu ara hedefim Rusya umarım planlarım bozulmaz 🙂 ve selamlar gezgin sezer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir