İçeriğe geç

Kekova Gezi Rehberi


Kekova Hakkında Bilgiler

Antalya ile Kaş arası tarihi, gezilecek rotaları ve masmavi denizi ile ziyaretçilerine zengin seçenekler sunan bir tatil bölgesidir. Kekova da bu zenginliğin bir parçası olarak listeye alınması gereken yerlerden biridir. İsterseniz masmavi, berrak denizlerin hayranı olun isterseniz de yemyeşil ormanlardan ilham alan biri olun Kekova gezisinin her güzellikten bir parça sunacağına emin olabilirsiniz.

Kekova turu öncelikle günümüzde yerleşim yeri olan iki köy ile tertemiz ve korunaklı koylardan oluşuyor.Kekova,Antalya’nın Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük kayalık bir adadır. Konumu itibariyle tura farklı noktalardan başlanabilir. İlk olarak Kaş’tan kalkan tekneler ile 1,5 saat kadar süren bir deniz yolculuğu ile buraya ulaşılabilir. İkinci olarak da Kaş’tan kalkan dolmuşlara binmektir ya da kendi aracınız ile gidecekseniz Kaş’a 33 km uzaklıkta bulunan Üçağız köyüne gidip oradan tekneye binebilirsiniz. Başka bir alternatif ise Demre’de Çayağzı iskelesinden tekne kiralamaktır. Demre’de 12 kişiden başlayıp 100 kişilik kapasiteye kadar tekne turları yapılmaktadır.

Kekova gezisi mutlaka tatil planları arasında olması gereken bir tatil yeridir. Kekova’ya gitmeden önce bu güzel ve şirin yerin gezilecek yerleri hakkında bilgi sahibi olmak için Kekova Gezi Rehberi yazımı okuyup öyle yola çıkmanızı tavsiye ederim.

Kekova Gezi Rehberi

Kekova Adası-Batık Şehir(Dolichiste)

Batık şehir olarak adlandırılan bu yerin tarihi kalıntıları kıyı taraflardan görülebiliyor. Tarihi M.Ö 4.yy’a dayanan bu yerin Likya Uygarlığı zamanında yerleşim yeri olarak kullanıldığı ve M.S 2.yy’da oluşan depremde sular altında kaldığı biliniyor. Bir başka adıyla Işık Ülkesi olarak adlandırılan bu adada yerleşim yeri bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Cinque Terre Gezilecek Yerler

Kekova Adası’nda tekneler adanın güzelliklerini iyice keşfetmek adına ağır ağır hareket ederken siz de adanın fotoğraflarını çekebiliyorsunuz. Yalnızca kıyıya çıkıp dalmanın yasak olduğunu belirtelim. Sadece adanın bir ucunda kalan tersane koyunda yüzmek ve kıyıya çıkmaya izin veriliyor. Ayrıca masmavi denizin altındaki şehir kalıntılarını da cam gibi denizin dibine bakarak görebiliyorsunuz.

Kale Simena Antik Kenti

Likya Uygarlığının antik kenti Kale Simena’nın görünüşü muazzamdır. Şehrin kıyılarının bir bölümü sular altında kalmıştır ancak diğer yanda en tepede kale surları bulunmaktadır. Bu köy doğal sit alanı ilan edilmiştir. Burada evler pansiyon hizmeti vermektedir ayrıca çok sayıda cafe ve restoranlar bulunmaktadır.

Kıyıda en etkileyici olan görüntülerden biri hep resimlerden görüp hayran kaldığımız lahitlerdir. Devasa lahitlerin dokusunu hissetmek ve yanında yüzmek gerçekten kaçırılmaması gereken deneyimlerden biridir.

Kale girişi müze kart ile ücretsiz olup müze kartı olmayanlara 10 TL’dir. Kaleye girince sağ tarafta yer alan tarihi kilise şu anda cami olarak kullanılmaktadır. Sol tarafında ise Likya Uygarlığı zamanında yapılmış 300 kişilik en küçük amfi tiyatro bulunmaktadır. Kalenin kuzey tarafında bulunan nekropol tepeden bakınca net bir şekilde görülmektedir.

Üçağız(Theimussa)

Kekova Gezi Rehberi yolculuğumuzda diğer bir durağımız günümüzde yerleşim yeri olarak kullanılan Üçağız adı verilen sakin bir balıkçı köyüdür. Köyün içinde antik kent kalıntıları, kaya mezarları ve lahitler bulunmaktadır. Sakin ve huzurlu bir tatil hayal edenler için Üçağız ideal bir yerdir. Burada çok sayıda pansiyon bulunduğu gibi yöreye özgü balık restoranları ve cafeler yer almaktadır.

Kekova Koyları

Kekova Gezisi’nde köyleri, antik kent ve lahitleri gezdikten sonra diğer rotamız görüntüsü ile büyüleyen koylarıdır. Bu koyları şu şekilde sıralayabiliriz;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Olszytn Polonya Gezi Rehberi

Akvaryum Koyu: Tekne turu yaparken yüzme molası verilen berrak ve sakin denizi ile dikkat çeken bir koydur.

Tersane Koyu: Kekova Adası’nda teknelerin demirlemesine izin verilen tek koydur.

Gökkaya Koyu: Gece kalacak teknelerin demirlediği korunaklı bir koy olarak bilinir. Geceleyin tekne ışıkları koya ayrı bir güzellik katmaktadır.

Hamidiye Koyu: Balkan Savaşı’nda Hamidiye Gemisinin onarım için kaldığı koydur.

Burç Koyu: Sıcak ve soğuk suyun birbirine karıştığı bir koydur.

Esmeralda Koyu: Bu koyda da yüzmek oldukça keyiflidir.

Tek Yorum

  1. Daha önce Antalya Olimpos’ta konakladığımız zaman bugün ne yapalım derken aklımıza gelen bir fikir ile Kekova Turuna katılmaya karar vermiştik. Bunun için Demre dolmuşlarına binerek Demre limanından kalkan günü birlik turlara katıldık. Batık şehir olarak öyle aman amanlık bir durum göremedim açıkçası fakat Üçağız’da deniz kenarında bulunan küçük oteller beni cezbetmişti. Bir gün mutlaka geleceğim dediğim bu oteller için bu ayın 22 sinde bir rezervasyonum var 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir