İçeriğe geç

Marmara Adası Gezi Rehberi


Marmara Adası Gezilecek Yerler

Marmara Adası, Marmara Denizi’nin güneybatısında yer alır ve Marmara Adaları’nın en büyüğüdür. Balıkesir iline bağlı olan Marmara Adası Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük adasıdır. Marmara Adası sakin ve doğal plajlara sahip olan mavi ile yeşil tonlarının bir arada bulunduğu bir adadır. Diğer adalar ile karşılaştırıldığında daha büyük ve yemyeşildir. Ayrıca Avşa Adasına da yakın bir mesafede bulunduğundan en çok tercih edilen gezi lokasyonları arasında yer almaktadır.

Marmara Adası mermer çıkarılan bir yerleşim yeri olması sebebiyle üne kavuşmuş bir yerdir. Bazı kaynaklara göre adanın ismi mermer çıkarılan yerin ismi ile özdeşleşmiştir. Doğal güzellikleri, eşsiz ve sığ denizi, yüksek kesimlerde bulunan çamlık ve maki alanları ile mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde başı çeken Marmara Adası ile ilgili hazırladığım Marmara Adası Gezi Rehberi yazımı mutlaka incelemelisiniz.

Marmara Adası Gezi Rehberi

Çınarlı Köyü

Marmara Adası’nın en batısında konumlanan Çınarlı Köyü aslında bir balıkçı köyüdür. Ancak son zamanlarda artan popülaritesi sayesinde herkesin sıklıkla tercih ettiği bir turizm beldesi haline gelmiştir. Marmara Adası’nın en meşhur köyü olarak bilinen Çınarlı 750 metrelik upuzun plajı ve sığ denizi ile ailecek tatil için idealdir.

Çınarlı Köyü Çınarlı Plajının çevresinde bulunan 1001 yılında dikilmiş asırlık çınar ağacı buranın simgesi haline gelmiştir. Bununla birlikte sıra sıra zeytin ağaçları ve mis kokulu çam ağaçları da yeşilin en güzelini arayanlar için bulunmaz bir nimettir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Split-Hirvatistan Gezilecek Yerler

Asmalı Köyü

Marmara Adası’nın merkezine sadece 15 km uzaklıkta bulunan Asmalı Köyü’nde çoğunlukla Sürmeneliler ve Bulgaristanlıların yaşadığı bilinmektedir. Geçim kaynağı zeytincilik ve balıkçılık olan bu köyde ayrıca yat turizmi yapılmaktadır. Eskiden inşa edilmiş Rum evleri buraya gelen tatilciler için pansiyon olarak kullanılmaktadır.

Saraylar Köyü

Mermer cenneti deyince akla gelen ilk yerleşim yerlerinden biri olan Saraylar Köyü Marmara Adası’nın kuzeydoğusunda yer alır. Osmanlı Sarayları buradan çıkarılan mermerler vasıtasıyla inşa edilmiştir. Mermer ile işlenmiş ürünler Saraylı Köyündeki açık hava müzesinde sergilenmektedir.

Marmara Adası gezilecek yerler arasında liste başı olan Saraylar Köyü, sahil şeridinde bulunan mermer heykeller ile dikkat çekmektedir. Uygun fiyatlı konaklama yerleri ve leziz yemeklere sahip restoranları ile Saraylar Köyü büyükşehir yorgunluğunun atıldığı keyifli bir mekandır.

Gündoğdu Köyü

Tam hayalleri süsleyen huzurlu ve sakin balıkçı köylerinden biridir. Marmara Adasına uzaklığı 5 km olan bu köy için doğal yaşam alanı denilebilir. Ayrıca burayı gezip konaklamak da isterseniz farklı seçeneklerin yer aldığı konaklama hizmetleri de bulunmaktadır.

Manastır Koyu

Marmara Adası’nda nereye gidebilirim sorusunun cevabından biri de altın renkli kumsalı ile meşhur Manastır Koyudur. Manastır Koyu Marmara Adası’nda bulunan diğer taşlık plajların aksine kum bir zemin ile kaplıdır.

Feribot iskelesinin olduğu yerden batıya doğru gidilince 3,5 km uzaklıkta bulunan bu koy, Çınarlı Köyü’ne oldukça yakın bir mesafededir. Manastır Koyu’nda konaklama tesisleri uygun fiyatlıdır ancak az sayıdadır. Bu konaklama tesislerine kısa sürede taksi, minibüs, otobüs gibi vasıtalarla ulaşmak mümkündür.

Topağaç Köyü

Marmara Adası’nın güneyindeki köylerden biri olan Topağaç köyü çam ormanları ve tertemiz havası ile temiz hava deposudur. Geleneksel köy yaşantısının hakim olduğu bu köyde tarım ve balıkçılık yapılmaktadır. Özellikler yaz aylarında artan ziyaretçi sayısı sebebiyle bazı evlerde ev pansiyonculuğu yapılmaktadır.

Marmara Adası Plajları içinde denizi en sığ ve berrak olan Topağaç Plajı, tatilciler tarafından yüzme ve güneşlenme için sıklıkla gidilen yerlerden biridir. Kıyı şeridinde mütevazi balıkçı teknelerine rastlanmaktadır.

Marmara Adası’nda Ne Yenir?

Marmara Adası balıkçılık ile meşhur olduğundan burada çok çeşitli balıklar bulunmaktadır. Marmara Adasına gelince mutlaka leziz balıklardan tatmalısınız. Günlük taze balıkların bulunduğu bu adada kaya midyesi ve adaya özel spesyal mezeler de yer almaktadır. Yıllık şarapların eşlik ettiği balıklar ada halkının vazgeçilmesidir. Balık sevmeyenler için de ızgara çeşitleri bulunmaktadır. Marmara Adası’nda ne yenir derseniz balık haricinde çok fazla yöresel bir yiyecek yoktur anacak Çınarlı Köyüne gelince buranın meşhur dondurmasını mutlaka denemelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Santorini Gezi Rehberi

Marmara Adası’nda Nerede Kalınır?

Marmara Adası son yıllarda popülerliğini artıran bir tatil mekanı olduğundan konaklama tesislerinin de sayısı artmıştır. Her bütçeye uygun otel ve pansiyonlar bulunmaktadır. Bu oteller şunlardır;

-Viking Motel

-Marmara Zeytin Otel

-Sato Motel

-Sunlight Hotel

-Mermer Otel

-Boncuk Motel

Marmara Adası Gezisi İçin Ayrılacak Bütçe

Marmara Adası gezisi için bütçe hesaplaması yapacak olursak tahmini bir bütçe oluşturabiliriz. Marmara Adası gezisi için 1 yolcu gidiş dönüş uçak bileti 860 TL 4 yıldızlı otelde 7 gece konaklama 1.045 TL olursa toplam 1.905 TL olur. Yeme-içme ve alışveriş de hesap edilirse 2.500 TL’lik bir bütçe ayırmanız yeterli olacaktır.


5 Yorum

  1. Ben Marmara Adası’nın bu kadar büyük olduğunu bilmiyordum. Sandım ki İmralı gibi denizin ortasında küçük bir kara parçası. Geçen günlerde bir arkadaşımın yıllık izin için oraya gittiğini duydum. Bir hayli şaşırdım. Şimdi bu yazıyı okuyunca taşlar yerine oturdu. Kaleminize sağlık.

    • Tsk ederim degerli yorumunuz icin. Marmara Adası harika bir yerdir en kisa zamanda görmeye nasip olur insallah

  2. Baran Baran

    Yazınızdan ilham alarak bayramda buraya geldik. Dün Gündoğdu’ya yerleştik ve çok güzel bir akşam geçirdik. Tatlı bir köy. Umarım bayram boyunca aşırı kalabalıklaşmaz. Sabah kahvaltımız sonrası plajları da test edeceğiz. Çok teşekkürler verdiğiniz fikir için 🙂

    • Ne mutlu bana sizin için güzel bir şeyler paylaşıp yararlı oluyorsam. Tatiliniz umarım çok keyifli geçmiştir. Guzel yorumunuz icin tsk ederim.

    • Sizler icin fydam dokunmussa ne mutlu bana. Tsk ediyorum guzel yorumunuz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir