İçeriğe geç

Beyrut Gezi Rehberi


 Beyrut, Lübnan’ın en büyük şehri olduğu gibi aynı zamanda da başkenttir. Beyrut en büyük limanı bünyesinde barındıran, gelişmiş bir şehir. Dünya üzerinde bulunan şehirler arasında en eski olması bakımından Beyrut özel bir konuma sahip. Ülkenin ekonomi merkezi olarak da anılan Beyrut, birçok banka ve ekonomik şirketleri bünyesinde barındırıyor. Eşsiz mimari yapısı ve eski çağlardan kalmış kültürel dokular Lübnan’da çıkan iç savaş nedeniyle yok olup gitmiştir. Tekrardan yapılanmaya başlayan Beyrut, kültürel özelliklerini yansıtan mimariler ortaya koymak amacıyla birçok eser inşa etmiştir.. Günümüze ulaşan eserler, yapılandırma çalışmaları esnasında meydana getirilen yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

 Beyrut’ta Gezilecek Yerler

 Beyrut gezi rehberi doğrultusunda müthiş yerler görebilirsiniz. Doğa harikası manzaralar, farklı mimari yapı özelliklerini yansıtan eserler ve daha birçok yer gezebilirsiniz. Beyrut’a minik bir gezi düzenlemek istiyor ancak nereleri gezip görmeniz konusunda sıkıntı yaşıyorsanız size yardımcı olmak amacıyla Beyrut’ta gezilecek yerlerden bahsedelim.

 1) Haçlı Kilisesi El Ömer Cami  Yerel adı Al-Omar Cami olan cami, 12. yüzyılda inşa edilmiş. Memlük hakimiyetine giren Beyrut’ta bütün kiliseler camiye dönüştürülmüş. El Ömer Cami de şehrin en büyük camisi olarak restore edilmiş ve günümüze kadar ulaşmış. Bu devasa yapıyı görmek için farklı ülkelerden gezi düzenleyen binlerce turist bulunuyor. Siz de Beyrut’un en büyük camisini görmek istiyorsanız Beyrut gezi rehberi dahilinde düzenlenen turlara katılarak bu eşsiz mimariyi görmeye gidebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  "Mardin Ve Çevresinde gezilecek 13 yer"

 2) Beyrut Ulusal Müze  Lübnan’ın ana müzesi olarak anılan Beyrut Ulusal Müze, 1942 yılında açılarak halkın ilgisine sunulur. Orta Çağ, Memlükler dönemine ait birçok parça müzede bulunuyor. 100,000 parça ürün müzede mevcut. Tarihi iliklerinizde yaşamak istiyor ve Memlük eserlerini görmek istiyorsanız Beyrut Ulusal Müzesini gezmek için minik bir tur düzenleyebilirsiniz.

 3) Aziz George Katedrali  Kentin en eski kilisesi olan Aziz George Katedrali, Ortodoks mezhebine hitap ediyor. 551’de büyük bir depremin yaşanması sonucu Beyrut’ta bütün yapılar tuzla buz oldu. Bu deprem sonucu kiliseler dahi olmak üzere birçok eser yok oldu. Tekrardan inşa edilen kilise ve mimari yapılar, restorasyon çalışmalarıyla günümüze kadar ulaştı. Eski çağların en büyük kilisesini görmek ve büyülenmek istiyorsanız Beyrut’a gidip muhteşem bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

 Beyrut Nerede Bulunuyor?

 Beyrut, Asya kıtasında yer alıyor. Yarımada özelliği bulunan Beyrut, Akdeniz kıyılarında konumlanıyor. Liman şehri olarak tanımlanan Beyrut, Lübnan’ın en büyük şehirlerinden biri.

 Beyrut’a Ne Zaman Gidilmeli?  Beyrut, orta kuşakta yer aldığı için yazları sıcak ve kurak geçiyor. Sıcaktan kavrulmamak ve soğuktan donmamak için Beyrut’a gidilecek en uygun zaman ilbahar ve sonbahar ayları oluyor. Bu mevsimlerde hava koşulları iyi olduğu için bu mevsim ayları gezi için tercih ediliyor. Siz de iklim koşullarını göz önünde bulundurarak güzel bir tatil yapabilirsiniz.

 Beyrut’a Nasıl Gidilir?

 Beyrut’a gitmek için iki alternatif bulunuyor. Birincisi hava yolu. Bu seçeneği tercih ederseniz İstanbul üzerinden sadece 1,5 saatte Lübnan-Beyrut’ta olabilirsiniz. İkinci alternatif ise kara yolu. İstanbul üzerinden 17 saatte Beyrut’a ulaşma imkanınız bulunuyor. Gezerek gitmek yolları seyretmek istiyorum diyorsanız kara yolu ile ulaşım tam size göre ancak “kısa sürede varmalıyım” diyorsanız hava yolunu seçmelisiniz.

 Beyrut’ta Konaklama

 Bir Orta Doğu şehri olan Beyrut, gelişmiş bir metropol şehri olduğu için konaklama konusunda sıkıntı yaşamayacağınız bir yer. Birçok otel ve pansiyon bulunuyor. Ancak fiyat olarak biraz yüksek gelebilir. Uygun fiyata konaklamak istiyorsanız 3 ay önceden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Bu şekilde hareket ettiğinizde daha uygun fiyata konaklama imkanı yakalayacaksınız.

 * The Standard Il- By Beirut Homes

 * Le Gray Beirut

 * Talal Hotel. Konaklamak için tercih edebileceğiniz ve şehir merkezine en yakın oteller bu şekilde karşımıza çıkıyor. Bunun dışında şehir merkezine uzak oteller de mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Kış Tatili ile Büyüleyen Mutlaka Görülmesi Yerler

 Beyrut Mutfağı  Beyrut bir Lübnan şehri olduğu için Lübnan mutfağını görmeniz mümkün. Akdeniz ülkesi olan Lübnan, mutfağı gelişmiş bir ülke. Zeytinyağlılar, balık, tavuk eti gibi mutfağın olmazsa olmazları mevcut. Kırmızı eti sofrada görmek pek mümkün değil. Çünkü kırmızı et yerine tavuk eti ve balık tercih ediliyor. Kırmızı et sever biriyseniz Beyrut mutfağı size hitap etmez diyebiliriz. Bol baharatlı yemeklerin yanı sıra limon yemekler için sıklıkla kullanılıyor. Beyrut’ta adını sürekli duyacağınız ve tattığınız an bir türlü doyamayacağınız yemeklerden bahsedelim: Zahter, humus, muhammara, mutabbal, tabboule ve daha birçok yemek eşsiz lezzetlere sahip.

 Beyrut’ta Gece Hayatı

 Lübnan’ın en kalabalık şehirleri arasında zirvede yer alan Beyrut gece hayatı ile dikkat çeken bir şehir. Gece hayatını yaşayacağınız birçok mekan bulunuyor. Özellikle de şehir merkezinde bulunan kulüpler her gece tıka basa doluyor. Rengarenk ışıkların altında doyasıya eğlenmek ve bütün dert kederlerinizi unutmak istiyorsanız bu muhteşem şehri ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Renkli insanlar ve eğlenceli gece hayatı ile Beyrut yaşanması gereken, anlatıldığı halde eksik kalan bir şehir. Gelişmişlik düzeyi yüksek olan Beyrut, metropol şehrimiz olan İstanbul ile benzerlik gösteriyor. Benzer yanlarından en önemlisi gece hayatının doyasıya yaşanabileceği mekanların fazla sayıda mevcut olmasından kaynaklanıyor. Siz de Beyrut gezi rehberine katılarak eşsiz bir tatil geçirmek istiyorsanız vakit kaybetmeden Beyrut’u görmeye gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir