AvrupaGezi Rehberi

Brienz ve Brienz Gölü gezisi


 İnterlaken’ın doğusunda yer alan Brienz Gölü, turkuaz rengiyle insanı büyüleyen bir yapıya sahip. 14 km uzunluğu ve 2,8 km genişliğinde olan göl, yıl içinde birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Brienz Gölüne bir gezi düzenlemek istiyorsanız ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızı bilmelisiniz. Çünkü bu muhteşem doğa harikası manzarayı görebilmek için tren ve vapur ile yolculuk yapabilirsiniz. Her iki seçeneğin sizi eğlendireceği kesin.

 Brienz Gölü çevresinde yerleşim yerleri gördüğünüz zaman buranın el değmemiş bir tabiata sahip olduğuna şahit olacaksınız. Yerli halkın evleri önünde helikopter pistlerinin mevcut olması yerli halkın maddi gücünün iyi olduğunu kanıtlar nitelikte. Eşsiz manzaranın tadını çıkarmak ve farklı heyecanlar yaşamak istiyorsanız tren ile yolculuk yapmayı tercih etmelisiniz.

 Tren yolculuğunun ardından Brienz Kasabasına ulaşacaksınız. İlk dikkatinizi çekecek olan şey, göl çevresinde dizilmiş olan 2-3 katlı ahşap yapılar olacak. Oldukça bakımlı olan bu evler birbirine çok benzeyen tasarılar. Evler önünde yer alan minik kayıklar ulaşımın bu rengarenk kayıklarla yapıldığını kanıtlıyor. Brienz Kasabasında dolaşırken irili ufaklı birçok heykel görebilirsiniz. Bu duruma şaşırmamalı ve buranın İsviçre heykel yapım merkezi olduğunu bilmelisiniz.

 Brienz Kasabası Para Birimi Olarak Ne Kullanıyor?

  Brienz Kasabasında gezmeye devam ederken yol boyu açılmış hediyelik eşya satan dükkanlar göreceksiniz. Bu dükkanlarda satılan ürünlerin ateş pahasına olduğunu bilerek dükkana girmenizi tavsiye ediyoruz çünkü satılan her şey ateş pahası.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  İtalya' nın Orta Çağ kokan harika koyleri

 Doğa harikası olan bu kasabada para birimi olarak İsviçre Frangı kullanılıyor. Brienz Gölü üzerinde tur atmak için 90 İsviçre Frangını gözden çıkarmanız gerekiyor.

 Brienz Kasabasında Gezilmesi Gereken Yerler

 Brienz Gölü üzerinde tekne turu atarken yol boyunca birçok yer göreceksiniz. Muhteşem manzarası ve el değmemiş doğasıyla insanı büyüleyen bu duraklar geziniz boyunca unutulmaz anlar yaşamanıza yardımcı olacak. Şimdi bu eşi benzeri olmayan yerlerden bahsedelim.

 * Giessbach See  Gressbach Şelalesi, sesiyle insanı büyülüyor. Yemyeşil doğası ve yansıma sonucu yeşil görünen şelale, huzurlu vakit geçirmenize yardımcı olacak nitelikte.Rotanızı Gressbach See’ye çevirerek güzel vakitler geçirebilirsiniz.

 * İseltwald Gezisi  Gressbach See geçtikten sonra İseltwald bölgesine ulaşacaksınız. İlk girişte rengarenk pansiyon ve otellerin olması dikkatinizi cezbedecek. Sayıca fazla pansiyon ve otelin bulunması Iseltwald bölgesinin çok fazla turist çektiğini ifade eder nitelikte. Popüler noktalardan olan İseltwald, herkesin gezip görmesi gereken bütün renkleri bünyesinde barındıran muhteşem bir yer.  

 * Meiringen Kasabası

 Brienz Gölü çevresinde bulunan muhteşem yerlerden biri de Meiringen Kasabası. Eski ahşap evlerin tarihi dokusu ve yeşilin el değmemiş hali sizleri selamlıyor. Rengarenk giyinen insanları ve oldukça farklı aksanla konuşan yerli halkı sizi sıcacık gülümsemesiyle adeta kucaklıyor. Gezi rotanızı bu muhteşem yere çevirerek tatilinizi yeşile boyayabilirsiniz.

 * Trif Asma Köprüsü 

Avrupa’nın en uzun asma köprüsü olan Trif Köprüsünü gezerek heyecanlı anlar yaşamaya ne dersiniz? Trif Asma Köprü, Brienz Gölü çevresinde ve Brienz Kasabasının yakınında yer alıyor. Eski dönemlerde yapıldığı söylenen bu ilginç yapı görenleri büyüleyen duruşuyla fotoğraf karelerinde yerini alıyor. Siz de bu muhteşem yapıyı görmek ve farklı bir heyecan yaşamak istiyorsanız Trif Asma Köprüden geçebilir fotoğraflar çekine bilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Leipzig- Almanya Gezi Rehberi

 Brienz Mutfağı

 Brienz, İsviçre’ye bağlı bir yer olduğu için Brienz mutfağı dendiği zaman aklınıza İsveç mutfağı gelmeli. İsveç mutfağının ünlü lezzetlerini bu kasabada tatmanız mümkün. Şimdi kasabada yiyebileceğiniz lezzetlerden bahsedelim.

 * Et Fondü  Çiğ olarak sofraya gelen etler kişinin sevdiği şekilde pişirme imkanı sunuyor. Et yanında gelen minik ocak ve yağ, kendi damak lezzetinizi bulmanız konusunda sizlere olanak sunuyor. Minik çubuklara takılan et pişirildikten sonra farklı soslara batırılarak tüketiliyor. Ülkemizde fondü denilince çikolata ve türevleri akla gelse de İsveç mutfağında et önünüze geliyor.  

 * Raclette

 Sert inek peynirinin ocak başında pişiriliken tüketilmesine Raclette deniliyor. Özel yemeklerden sayılan Raclette, İsveç aileler tarafından sıklıkla tüketilen bir yemek türü. Peynire patates, salam, zeytin gibi farklı yiyecekler eklenerek Raclette pişiriliyor.

 İsviçre mutfağında yemek yediğiniz zaman hemen hemen tüm yemeklerde peynir olduğunu göreceksiniz. Yemeklerin peynirli olması bir gelenek haline geldiği için bu duruma alışıp karnınızı doyurmaya bakmalısınız. Ayrıca İsviçre’nin maddi olarak çok ileri bir düzeyde olduğunu bilmeli ve yemek ve içeceklerin yüksek hesapla geleceğini unutmamalısınız.

 Brienz Kasabasında Konaklama

 Brienz kasabasında yeşilin her tonu hakim. Doğa bu minik kasaba için çok cömert davranmış ve her türlü güzelliği bünyesinde barındırmasına olanak sağlamış. Ancak kasabanın doğa kadar cömert olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü konaklama ücretleri oldukça yüksek fiyatta karşımıza çıkıyor. Pansiyon, otel fark etmez en küçük yer dahi çok yüksek fiyatla kiralanıyor. Durum böyle olunca da bazı sıkıntıların yaşanması olağan oluyor. Brienz Kasabasında müthiş bir tur düzenlemek istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şey para biriktirmeniz. Çünkü ülke olarak gelişmişlik düzeyi yüksek olan bu yerde uygun şeyler bulmanız imkansız. Yemek, konaklama, ulaşım gibi birçok şeyin yüksek fiyatlı olduğunu unutmayarak hareket etmeniz gerekiyor. “Para beni yıldırmaz Brienz Kasabasını görmeliyim” diyorsanız yeşilliklerle insanın aklını alan bu muhteşem yeri yıl içerisinde her an ziyaret edebilirsiniz. Bu yönden iklim sizlere avantaj sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı