İçeriğe geç

Grönland Gezi Rehberi

Bir Dünya turuna çıktıysanız, ancak o zaman Grönland’a ayak basabilirsiniz. En azından eski gezginlerin bakış açısı bu yöndeydi. Ama neden o zamana kadar beklemek zorunda olasınız? Grönland ucuz bir yer değil, ancak az yer bu muhteşem manzarayı, ışığın berraklığını ve doğanın ham gücünü tek bir noktada birleştiriyor.

Güzel, korunmasız vahşi doğanın geniş alanları maceracılara yaya olarak, kayakla ya da köpek yavrularıyla doğaya doyma özgürlüğü veriyor. Neredeyse hiç yol olmadığında ulaşım pahalıdır, ancak Grönland gezi deneyiminizde helikopter ve tekne gezintisini denemek her kuruşuna değer. 

Bunlar sizi gerçekten muhteşem dağ manzaralarına ve buzullara ya da gezegenin en görkemli fiyortlarına ışınlamaya yardımcı olabilir. Grönland ayrıca deniz kayağı, kaya tırmanışı ve somon avcılığı için dünyaca ünlü ancak büyüleyici bir şekilde ticari olmayan fırsatlar sunmaktadır.

Grönland Hakkında Genel Bilgiler

Dünyanın en büyük adası dünyanın en hareketli nüfusuna sahiptir. Bununla birlikte, esas olarak Grönland’ın batı kıyısı boyunca dağınık, renkli boyalı ahşap evler ve düzinelerce küçük köyün yanı sıra birkaç küçük kasaba da vardır. Güneyde zümrüt çimenler koyun çiftliklerinde çekici bir serpme var.

Kültürel olarak, Inuit ve Danimarkalı kanının eşsiz karışımı, tamamen kendine has bir Grönlandik toplum üretmiştir. Eski ve modern olan bu bazen uyumsuz karışım, avcılık ve köpek kulübelerini Carlsberg ve kaffemiklerle birleştirir. Yerel fikirlere tutkulu, ancak saldırgan olmayan bir ilgi duyan hassas ziyaretçiler, Grönland gezi süresi boyunca büyüleyici bir şekilde zengin bir kültür bulacaklardır.

Sürekli gelişen turizm ofisleri, oteller ve pansiyonlar ağına sahip olan Grönland, artık denizaşırı gemi yolcularının yegane rezervi değildir. Ancak seyahat ediyorsanız, öngörülemeyen hava koşulları için geniş bir güvenlik marjı planlamak akıllıca olacaktır. Gevşemek, gece yarısı güneşini içinize çekmek, buzul dağlarına şahit olmak veya kuzey ışıkları büyüsü ile gözünüzü kamaştırmak için kendinize bolca zaman bırakmalısınız.

Grönland Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Güney Fiyortları

Şaşırtıcı derecede büyük granit kuleler, gezegenler arası bir timsahın dişleri gibi, Grönland’ın en güneyindeki fiyortlardan doğruca görülebilir. Dağcılar, Uiluit Qaaqa (Ketil), Ulamertorsuaq (Uli) ve The Baroness gibi tepelerin kayalarını dünyanın tırmanış için en iyi zorlukları arasında değerlendirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Varna Bulgaristan Gezi Rehberi

Güney Fiyortlarına gezilerin çoğu Nanortalik’ten başlar. Burası eski şehir bölgesinin kalp atışı gibi güzel bir yaşam müzesi olarak korunan gerçekten hoş bir köydür. Ana tercih, buzulun burnuna giden gerçekten büyük bir fiyort olan Tasermiut veya olağanüstü fotojenik Aappilattoq köyüyle sonuçlanan daha kısa ama tartışmasız daha muhteşem Torssuqatoq arasındadır. 

Daha fazla zaman ve sabırla, Aappilattoq’un ötesini keşfetmek isteyenler için daha muhteşem fiyortlar da bulunur. Ancak her zaman tüm ulaşımın yüzen buz kütleleri tarafından engellenmesi ihtimali bulunduğu unutulmamalıdır. Her ne kadar halka açık feribotlar Nanortalik’ten güzel fiyortlara indirse de, en güzel yöntem tekne kiralama, tura katılma ya da bölgeyi iyi bilen yerel avcılarla gezintiye çıkmayı gerektirir. 

Ilulissat Kangerlua

Ilulissat Kangerlua, Grönland şehrinde görülmesi gereken yerler arasında en büyük turistik cazibe merkezlerinden biridir. 5km genişliğinde ve 1100m kalınlığındaki buzul, Sermeq Kujalleq tarafından beslenen bir koydur. Buzul günde ortalama 25m hareket etmektedir.  

2004 yılından bu yana bir Unesco Dünya Mirası bölgesi olan koyun ağzı, apartman blokları ve kasabalar ile doludur. Buzullar yaz güneşinin sıcağında parçalandıklarında veya patladıklarında ortaya çıkan görkemli seslerini dinlemekten daha büyüleyici bir manzara yoktur. 

Tüm gösterilerin en iyisi, Grönland çevresindeki diğer buzul dağlarını görmeniz gereken bir tekne veya helikopter kiralama masrafı ve organizasyonu olmadan görülebilir. Ilulissat, kasım ayından nisan ayına kadar köpek kızağı turları düzenlemek için de harika bir lokasyondur. 

Lyberth Charter

Sevimli 1859 yılına ait yazlık konut Lyberth Charter, eski bir Fortanderkabshuset’ti (büyüklerin meclis odası). Yeşil – kırmızı merdivenli yapı, her sabah iş saatinin başladığını bildiren bronz zili hala korumaktadır. Bakır geminin feneri, sahte salon kapıları gibi daha yeni bir eklentidir. Bu dükkan avcılık ve balık avı ekipmanları satmaktadır. Ayrıca tekne kiralama hizmeti de sunulmaktadır. 

Grönland’da Büyüleyici Seyahat Deneyimleri

Gece Yarısı Güneşi

Kuzey Kutbu’nda yazın gece yarısı güneşi hiç batmaz. Haziran ayından Ağustos ayına kadar Grönland’ı keşfetmek uzun, gerçeküstü günler demektir. Grönlandlılar bu günlerde kahve (yani bir tutam viski, Kahlúa ve Grand Marnier) tüketir ve biyolojik saatlerinde tahribata yol açacak gün ışığı dengesizliğine karşı önlem alırlar. Gece yarısı güneşinin altında parlayan ve göz kamaştıran limana hayran kalacaksınız. 

Eqip Sermia’nın Gürültüsünü Hissedin

Ilulissat’tan tekneyle beş saat uzaklıkta bulunan, 4km uzunluğundaki buzul Eqip Sermia Grönland’daki büyüleyici seyahat deneyimleri için sizi bekliyor. Teknenin metalik dış yüzeyine karşı buzdağlarının erimesi ve yüzen buzdan çıkan hava kabarcıklarının şampanya hissi ürkütücü bir film müziği gibidir ama verdiği his gerçekten heyecan vericidir. 

Buzul yüzeyinden suya buz parçalarının dağıldığını görmek için bu görüntüyü mutlaka yakından izleyin. Yaban hayatı için de dikkat edin: meraklı balinalar genellikle buzul dağlarından kopan parçaların çıkardığı sesten sonra kafalarını suyun üstünde tutarken görülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Göbeklitepe Gezisi

Eqip buzulunu görmek uzun bir günlük Grönland gezi organizasyonu düzenleyerek mümkündür. Seyahatlerinizde aradığınız şey biraz sakinlik, yalnız kalmak, doğanın tadını çıkarmak ve uzun yürüyüşler yapmak olabilir. Eğer öyleyse, Grönland hiç batmayan güneşli gün ve geceleriyle sizi oldukça tatmin edecek bir gezi rotası oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 

5 Yorum

  1. Berna Berna

    Muhteşem bir doğaya sahip bir ada, ayrıca bakir bir doğa diyebiliriz; fakat o koşullarda yaşamanın zorluğu da bir gerçek. Belki biraz cahilce bir düşünce olabilir; ama benzer doğanın İzlanda, Norveç gibi ülkelerde de görülebileceğini düşünüyorum. Grönland’a gitmek gereksiz yere pahalı olacaktır o nedenle.

    • Grönland soğuk bir ülke yaşam şartları biraz agir gelebilir ama kimisi değişik yerleri gormek kesfetmek ister zevk meselesi bence. Degerli yorumunuz icin tsk ederim

  2. Muhteşem manzaralar var işte böyle görüpde gidememek de ayrı bir sıkıntı ama çatıların bu kadar dik oluşu çok faza karı ve buzu taşımaması için dökülmesi için sanırım ama evlerde çok ilgi cekici rengarenk güzel bir gronland gezi rehberi olmuş emeğinize sağlık

    • Degerli yorumunuz icin çok tsk ederim ve evet Grönland harika bir yer.

  3. Grönland hem çok ilgimi çekiyor hem de biraz ürkütüyor beni. O buzullarda fotoğraf çekmek isterdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir