İçeriğe geç

İstanbul’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

  İstanbul, ülkemizin en güzide şehirlerinden biri. Metropol şehir olarak da adlandırılan İstanbul birçok güzellikleri bünyesinde barındırıyor. Bu güzellikler nelermiş gelin hep birlikte bakalım. İşte İstanbul’da gezilecek en güzel 10 yer.

1) İki Kıtayı Birbirine Bağlayan Eşsiz Boğaz: İstanbul Boğazı

 Dünyanın en etkileyici manzarasına sahip olan İstanbul Boğazı, İstanbul’un simgesi haline gelecek kadar ön plana çıkıyor. Durum böyle olunca İstanbul’da gezmek isteyen birinin ilk gezip görmesi gereken yer boğaz oluyor. İstanbul Boğazını doyasıya gezmek ve manzaranın tadını çıkarmak istiyorsanız belirli noktalarda hareket eden boğaz turlarına katılabilirsiniz. Eminönü, Üsküdar gibi belli noktalarda tur düzenleniyor ve turlar 1-2 saat sürüyor. Dilerseniz tur dahilinde gezebilir ve birçok yer hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 2) Osmanlı Yönetim Merkezi Olarak Kullanılan Muhteşem Tarihi Eser: Topkapı Sarayı

 İstanbul’da gezilecek en güzel 10 yer arasına Topkapı Sarayını almamak olmazdı. Osmanlının yönetim merkezi olarak çok uzun yıllar kullanılan bu muhteşem saray, 700,000 metrekarelik bir alanı kaplıyor. 1460 yılında yapılmaya başlanan Topkapı Sarayı 18 yıl sonra tamamlanmış. Dört avludan oluşan saray, Türkiye Cumhuriyetinin ilk müzesi olarak 1924 yılında ziyaretçilere açılıyor ve müze olarak günümüze kadar ulaşıyor. Müzede 300,000 parça ürün sergileniyor. Topkapı Sarayının en dikkat çeken bölümleri: Bağdat Köşkü, Divan-ı Hümayun ve Harem oluyor. Topkapı Sarayını gezmek için en az 3 saatinizi ayırmalısınız belirli saatlerde ziyaret saatlerinin olduğunu unutmamalısınız. Giriş ücreti olarak 40 TL alındığını da söyleyelim.  

Topkapi sarayi

 3) İki Büyük Dine Ev Sahipliği Yapan Muhteşem Eser: Ayasofya Cami 

Ayasofya Cami 1, Justinyen tarafından inşa edilir ve 3, kez inşa etmesi halinde günümüzdeki şekline ulaşır. Yapımından bir süre sonra dünyanın en büyük ve devasa katedrali unvanını alan dini yapı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fetih etmesiyle birlikte İslami unsurların eklenmesiyle birlikte camiye dönüştürülür. Uzun bir süre cami olarak kullanılan Ayasofya, 1930 ile 1935 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle müzeye çevriliyor. Günümüzde de müze olarak kullanılmaya devam eden Ayasofya, görkemli yapısı eşsiz mimarisi ile her daim ilgi odağı olmayı başarıyor. Her yıl binlerce turist sadece Ayasofya’yı görmek için geliyor. Siz de İstanbul’da gezilecek en güzel 10 yer arasında dini bir yapıyı ziyaret etmek istiyorsanız bu muhteşem mimariyi ziyaret edebilirsiniz. Ayasofya’nın bahçesinde birçok padişah ve devlet adamının türbesi bulunuyor. Dilerseniz türbe ziyareti de yaparak gezinizi sonlandırabilirsiniz.

 4) Mavi Cami Adıyla Bilinen

Sultanahmet Cami  Sultanahmet Cami, 22,000 çinin bir arada kullanıldığı eşsiz bir yapı. Kullanılan çini rengi mavi olduğu için Mavi Cami olarak da anılıyor. 1, Ahmet, dindarlığıyla ön plana çıkmış bir padişah olarak eski çağlarda hüküm sürerken Mimar Sedefkar Mehmet Ağa’ya bir cami yapması konusunda talimat verir. Uzun yıllar süren inşanın ardından cami tamamlanır ve her daim isminden söz ettiren bir yapıya bürünür. Günümüze ulaşan caminin en önemli özelliği İstanbul’un camileri arasında tek 6 minareye sahip cami olmasıdır. Ayasofya’nın hemen karşısında yer alan Sultanahmet Cami, yıl boyu turist akınına uğruyor. Siz de İstanbul’da muhteşem bir yer görmek ve büyülenmek istiyorsanız Sultanahmet Camisine ufak bir ziyaret düzenleyebilirsiniz.  

 5) Binlerce Dükkanın Yer Aldığı Kapalıçarşı

 Yapımı çok eski çağlara dayanan Kapalıçarşı, Fatih Sultan Mehmet döneminde genişletilerek devasa büyüklüğüne ulaşır. Pazar yeri niteliğinde olan Kapalıçarşı bünyesinde binlerce dükkanı barındırıyor. İstanbul gezisi için Kapalıçarşı’yı gezmemek hata olacaktır. Kalabalık içinde gezerken bazı sıkıntılar yaşayabilirsiniz ancak rengarenk dükkanların sıralandığı bu eşsiz yapıyı gezmemek olmaz diyerek Kapalıçarşı gezmenizi tavsiye ediyoruz.

 6) Dolmabahçe Sarayı

 Abdülmecid emriyle inşa edilen Dolmabahçe Sarayı, Türk mimari özelliğini bünyesinde barındırdığı gibi Rokoko ve Barok mimarisinin izlerini de taşıyor. İstanbul gezinizi Dolmabahçe Sarayını gezerek taçlandıra bilirsiniz.  

 7) Yerebatan Sarnıcı

 Bizans İmparatorluğu zamanında inşa edilen Yerebatan Sarnıcı gezilip görülmesi gereken özel yerler arasında bulunuyor. Hollandalı gezgin P. Gyllius bu muhteşem yapıyı keşfedince ününe ün katıyor Yerebatan Sarnıcı. Özel mimari yapı olan Yerebatan Sarnıcı’nı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız 2 saatinizi ayırmalısınız ve 10 TL giriş ücreti olduğunu bilmelisiniz.

  8) Mimar Sinan’ın Kalfalık Eseri Süleymaniye Cami

 Kütüphane, medrese, hastane gibi birçok bölümden oluşan Süleymaniye Cami, Osmanlının en geniş ikinci yapısı olarak tarihe geçiyor. Bu ölümsüz tarihi eseri gezmeden İstanbul gezinize nokta koymamalısınız.  

 9) Galata Kulesi

 Bizans döneminde inşa edilen Galata Kulesi bir kaç kez değişikliğe uğrar son olarak 2, Mahmut, Galata Kulesinin restore edilmesini emreder ve yapı günümüzdeki halini almış olur. Galata Kulesini görmek İstanbul’un tarihi değişimini görmek anlamına geliyor. Gezi rotanızı Galata Kulesinden yana yaparak muhteşem vakitler geçirebilirsiniz.

 10) Tabi ki Kız Kulesi

 İstanbul gezinizi Kız Kulesini ziyaret ederek sonlandırabilirsiniz. Birçok efsanenin konusu olan Kız Kulesi çok eski çağlarda inşa edilerek günümüze kadar ulaşıyor. Müze ve restoran olarak kullanılan bu muhteşem yapı özellikle turistlerin ilgi odağı olmayı başarıyor. İstanbul turunuzu tamamlarken Kız Kulesinin muhteşem manzarası eşliğinde lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Bu özel vakitleri geçirirken anı ölümsüzleştirmeyi unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Belçika gezi rehberi

2 Yorum

  1. Sezer hocam, aslında liste biraz eksik olmuş gibi. Çünkü koca İstanbul’u 10 yer ile sınırlandırmak olmaz 🙂 Listenizdeki yerler gayet güzel ve gezilmesi gerekilen yerler. Ama listeyi biraz daha genişletebilirsiniz 🙂

  2. Hasan Can Hasan Can

    İstanbulda gezilecek o kadar çok yerler var ki çoğu ülkelerin tamamında bile sadece istanbuldaki kadar bile eser yok. Bunların yanında Eminönünde balık ekmek yemek, Rumeli ve Anadolu hisarlarını gezmek,Panaroma İstanbul’a gitmek ve Miniatürk’ü gezmek de eklenebilir. İstanbulun kıymetini bilelim resmen tarih kokan bir şehir. Bunların yanında en az bu kadar daha gezilecek yer vardır istanbulda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir