İçeriğe geç

“Mardin Ve Çevresinde gezilecek 13 yer”

Mardin’in tarihi, birçok farklı millet tarafından değişik zaman dilimlerinde yazıldı. Asurlular, Araplar, Selçuklu Hanedanları, Kürtler, Farslar, Moğollar ve Osmanlıların hepsi burada bir zamanlar yaşamış ve bu katmanlı kültürü inşa etmişlerdir. Bugün, bir labirent geçidinin etrafındaki bir uçurum sırtının altına yayılan bu eski taş evler, birçok turistik yer ve gizemli bir eski dünya ambiyansı sunmaktadır. Bazıları şimdi butik otellere dönüştürülmüş tarihi binaların zenginliği ile Mardin’in zamansız cazibesi, kültürel mirasa sahip çıkmak için çok sayıda ziyaretçi kitlesini kendine çekiyor.

Mardin’in İklimi

Mardin’de yazlar sıcak, kurak ve berrak, kışlar çok soğuk ve yağışlı geçer. Yıl boyunca, sıcaklık tipik olarak ortalama 29 santigrat derecedir. Çok nadiren 19 derecenin altına düşer. Sıcak havayı göz önünde bulundurarak Mardin’i ziyaret etmek için yılın en iyi zamanı; haziran ayının ortasından eylül ayının ortasına kadardır.

Mardin’de Konaklama

Mardin geziniz boyunca konaklamanız için çok sayıda alternatif bulabilirsiniz. Genellikle taş yapılardan ve hanlardan oluşan oteller, sıcak havalarda bile serin bir atmosfer sunarken, ziyaretçilerine de daha önce hiç deneyimlemedikleri büyülü ve etkileyici bir mimari vadeder.

Mardin Mutfağı

Şimdi, Mardin’de ne yenmesi gerektiği hakkında konuşalım. Şehir merkezinde kalıyorsanız, sabahın erken saatlerinde meyve pazarını ziyaret ettiğinizden emin olun. Köylerden gelen koyun sütünden ve peynirinden yapılan taze yoğurtlardan, taze toplanan bahçe tere ve maydanozlarından ve fırından çıkan sıcak pide ekmeğinden bir piknik çantası hazırlayın. Şehidiye Camii’nin arka tarafındaki ovada muhteşem manzara eşliğinde mükemmel bir kahvaltı yapın. Burada ayrıca lezzetli çaylar da servis edilmekte. Öğle vakti şehir merkezindeyseniz, Hasan Ayar Çarşısı ve çevresindeki küçük restoranlarda çok çeşitli kavurma güveç ve diğer yöresel yemekleri bulabilirsiniz. Öğleden sonra atıştırmalıklardan hoşlanıyorsanız, Mardin usulü peksimet ve Mardin çöreği denemeniz önerilir.

1.Zinciriye Medresesi

Bu eski medrese 1385 yılında İsa Bey tarafından kurulmuştur. Mardin’deki en iyi korunan binalardan biri olarak ziyaret listenizin başında gelmeli. Kompleks kubbeli bir cami, bir türbe ve iki sakin iç avludan oluşmaktadır. Yapının mimari özelliği, İslam sanatının güzel bir örneği olan karmaşık bir şekilde dekore edilmiş ve heybetli giriş kapısıdır. Taş işçiliği ile ilgilenmiyorsanız bile, şehrin panoramik manzarasını seyretmeye doyamayacağınız çatıya çıkan merdivenleri tırmanmayı unutmayın.

Konum: Cumhuriyet Caddesi

2.Kasımiye Medresesi

15. yüzyıldan kalma bu medrese kompleksi, ilahiyat okulu ve kubbeli camiden ibarettir. Tüm kompleks, zarif avluların etrafında yer alan binalarıyla huzurlu bir atmosfere sahiptir. Üst katta, Kuran öğrenirken öğrencilerin çalıştıkları ve yaşadıkları odaları keşfedebilirsiniz. Kültürle yakından ilgili turistler, burayı ziyaret etmeyi kaçırmamalı, çünkü bu bina medreselerin bir zamanlar nasıl işlediğine dair gerçek bir fikir edinmek için şehirdeki en iyi cazibe merkezi. Zinciriye Medresesi’nde olduğu gibi, kapı girişinde şaşırtıcı derecede ayrıntılı taş oymacılığı ve çatı tarafında hayran kalınacak muhteşem bir manzara da bulunuyor.

3.Kırk Şehit Kilisesi

Bu 4. yüzyıl kilisesi hala turistlerin ibadet edebilmesi için pazar günleri hizmet veriyor. Hafta sonu için burada değilseniz, bekçi ile konuşursanız (genellikle yakınlarda kolayca bulunabilir), kilisenin içi haftanın geri kalanında da ziyaret edilebilir. Güzel dekorasyonu ile iç kısım kesinlikle görülmeye değer. Girişin üstünde, 15. yüzyılın şerefine yeniden adlandırılan kilisenin adı değiştirilmiş olan Kapadokya’nın Hristiyan şehitlerini anan bazı karmaşık oymalar bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Saraybosna- Bosna-Hersek

Konum: Sağlık Sokak

4.Mardin Müzesi

Buradaki koleksiyon küçük, ancak Mardin çevresindeki kırsal alanların arasına dağılmış arkeolojik alanlardan bazı ilginç eserler içeriyor. Özellikle Asur ve Tunç Çağı çanak çömleklerinin örnekleri fazlasıyla etkileyici. Bir müze hayranı olmasanız bile, müzenin bulunduğu bina, muhteşem sütunları ve görkemli avlularıyla, giriş ücretine değiyor. Aslında 19. yüzyıldan kalmış olan bu geleneksel taş villa etkileyici bir standarda kavuşturulmuş. Villanın odaları arasında dolaşmak, yerel tüccarların ve o zamanlar Mardin toplumunun farklı kademelerinde bulunanların yaşadığı yer hakkında bir fikir veriyor.

5.Sakıp Sabancı Şehir Müzesi

Mardin eski ordusunun kışlaları şu anda şehrin şaşırtıcı ve kıvrımlı tarihini izleyen bu son derece ilginç müzeye ev sahipliği yapıyor. Tüm sergiler bilgilendirici açıklama panellerine sahip ve birçoğu tarihi canlandırmak için multi-medya ekranlar kullanıyor. Burası, Mardin’in yüzyıllar içindeki rolünü ve kasabadaki Müslümanların, Asur Hristiyanlarının ve Kürtlerin kültürel ve dini karışımını daha iyi anlamak için şehirdeki en iyi yer. Ana sergileri gezdikten sonra, değişen sergi programlarına ev sahipliği yapan sanat galerisine de mutlaka uğrayın. Ayrıca, şehirde kaldığınız diğer günlerde başka etkinlikler de olup olmadığını görmek için müzenin kültürel etkinlik programına bakmayı da unutmayın.

Konum: Eski Hükümet Caddesi

6.Ulu Camii

Çarşı Mahallesi’nin doğu ucuna sokulmuş, 11. yüzyılda Artukid Hanedanlığı tarafından yaptırılan Ulu Camii binası, 1832’deki Kürt ayaklanması sırasında çok acı çekmiş ve sonrasında kısmen restore edilmiş. Sütunlarla desteklenen prizma şeklindeki kubbenin altında üç bölüme ayrılmış bir dua odası bulunur. Eşsiz taş oymalarıyla minare, burayı ziyaret etmenin en güzel yanı. Yakındaki Çarşı Mahallesi, bu antik kentin modern telaşını gözlemlemek için harika bir alandır, bu nedenle camiyi ziyaret etmeden önce veya sonra dar sokaklarda dolaşmaya zaman ayırabilirsiniz.

Konum: Pazar Alanı

7.Şehidiye Camii

14. yüzyıldan kalma bu caminin, ince oymaları olan iğne benzeri bir minaresi bulunuyor. Cami mimarisi ile ilgileniyorsanız, keşfedilecek çok sayıda cami var ve çoğu Cumhuriyet Caddesi boyunca uzanıyor. Şehidiye Camii’nden yaklaşık 200 metre, yol boyunca doğuya doğru ilerleyin. 14. yüzyıldan kalma hantal, altın taşlı Melik Mahmut Camii’ne ulaşacaksınız. Ya da yaklaşık 400 metre batıya doğru gidin ve Ulu Cami’yi de ziyaret edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Slovenya Gezi Rehberi

8.Mardin Kalesi

Mardin Kalesi, kayalık bir uçurum üzerinde kuleleri ile yükseliyor. Oraya ulaşmak için Zinciriye Medresesi’nden başlayarak kaleye giden dik yolu takip edin. Mümkünse, güneş tepeye varmadan önce sabah erkenden ya da akşama doğru gidin. Roma döneminden kalma kale, 15. yüzyılda genişletilmiş, böylece Mardin sakinlerinin tümü, yaklaşan bir saldırı durumunda içeride sığınabilecekleri bir alana sahip olmuş. Ağ geçidi üzerinde iki muhteşem aslan kabartma oyması da ziyaretçilerce görülebilir.

9.Hasankeyf

Büyüleyici Hasankeyf köyü Dicle Nehri tarafından ikiye ayrılır. Kasaba, Romalılar tarafından Perslere sınır olarak kurulmuş ve Cephe adını almıştır. Bizans egemenliğine göre şehir zenginleşmiş, ancak bu zenginlik Artuklular, Ayubinler ve daha sonra Moğolların istilaları ile sona ermiştir. Nehirden uzanan dört kemer, Dicle’deki orijinal köprüden geriye kalanların hepsidir. Yukarıdaki uçurum sırtında, nehrin harika fotoğraflarını çekebileceğiniz, mağara evleriyle çevrili kale bulunur. Ilısu Barajı projesi Hasankeyf’in geleceğini 1990’lardan bu yana tehdit altında bırakmıştır. Bu baraj aktif olarak işlemeye başladığında, eski Hasankeyf barajın suları altında kaybolacak. Buradaki mimari kalıntıların en önemlileri korunacak ve daha yüksek bir yere taşınacak olsa da, önümüzdeki birkaç yıl içinde Hasankeyf’in tüm atmosferik ihtişamı kaybedilecek.

Konum: Mardin’in 110 kilometre kuzeydoğusu

10.Deyrulzafaran

Bu Suriye-Ortodoks Hristiyan manastırı, Mardin dışına çıkmaya değer bir eserdir. Süryani-Ortodoks Kilisesi Patrikliği, ikametgahını, 1160 yılında, kendisinin ve takipçilerinin Antakya dışına çıkarılmasıyla buraya taşıdı. Ananias’a adanmış manastır kompleksi, yüksek kale benzeri duvarlarla çevrili, kemerli avlunun arka cephesine bitişik üç kilise içermektedir. Bina aslen 5. yüzyıldan kalmadır, ancak iki kez tahrip edilmiştir. Yeraltı sığınak odasını ve 300 yıllık ahşap taht ve yer mozaikleri ile şapel odasını mutlaka görmelisiniz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !  Ayvalık Gezilecek Yerler

Konum: Mardin’in 7 kilometre doğusu

11.Midyat

Midyat, keşfe çıkmak için olgunlaşmış atmosferik bir eski kent bölgesine sahiptir. Geçitlerin labirenti, birçoğu özenle oyulmuş dış cephe detaylarına sahip, güzel eski taş evlerle doludur. Kasabada, Mar Aznoyo ve Mar Barsaume gibi dokuz Suriyeli Ortodoks kilisesi var. Ancak bir zamanlar burada yaşayan Hristiyan nüfusun çoğunluğu burada kalmıştır. Midyat aynı zamanda bir gümüşçü merkezidir ve kasaba genelinde aileler tarafından işletilen küçük kuyumculuk atölyeleri bulunmaktadır. Şehrin hemen dışında (16 kilometre güneyde), birkaç kilise ve anıt odalarından oluşan 5. yüzyıldan kalma bir manastır kompleksi olan Mor Gabriel Manastırı bulunmaktadır. İmparatoriçe Theodora’nın dikdörtgen kubbeli bu manastıra sahip olduğu düşünülmektedir.

Konum: Mardın’ın 60 kilometre doğusu

12.Dara

Antik Roma şehri olan Dara, Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan gizli cazibe merkezlerinden biridir. Turistler Türkiye’nin ünlü arkeolojik bölgeleri olan Efes ve Bergama’ya akın ederken, Dara ise yalnızca bir kaç ziyaretçi ağırlar ve kendi gizli harabenize rastladığınız hissini verir. Buradaki arkeolojik çalışmalar halen devam etmektedir. Şimdiye kadarki ziyaretin öne çıkan özelliği, suyu depolayan devasa kuleler ile tamamlanmış olan geniş sulama ve su kemeri sistemidir. Kulelere girmenize izin verilir.

Konum: Mardin’in 40 kilometre güneydoğusu

13.Tür Abdin Manastırları

Tür Abdin (Tanrı’nın Hizmetkarları Dağı), Mardin’in doğusunda, Suriye Ortodoks kiliselerinin bulunduğu bir yayla bölgesidir. Bizans döneminde burada sayısız manastır kuruldu ve orta çağ döneminde bölge 80’den fazla manastıra sahip dört piskopostan oluşuyordu. Tür Abdin’in dini cemaatlerinin çöküşü Haçlı seferlerinin yağmalanmasıyla başladı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, burada yaşayan Hristiyan azınlıkların çoğu, Fransızlarla birlikte hareket ettikten sonra Türkiye’den atıldı. 1970’lerde daha da fazla Hıristiyan göç etti. Bugün bölge, Suriye-Ortodoks Hristiyanları için hala görülebilecek bir kilisesi ve manastırı bulunan özel bir alandır.

Konum: Midyat’ın yaklaşık 10 kilometre doğusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir